Şehit Jandarma Er Uğur Şengül'ün annesi Fadime Şengül, elini uzatıp, görevlilerin dağıttığı karanfilden almak istedi. İddiaya görevliler Şengül'e, 'Sana vermeyiz' deyip, karanfil vermedi. Bunun üzerine gözyaşlarına hakim olamayan Şengül, tepki gösterip tören alanından uzaklaşmak istedi.


Şehit annesini ağlatan karanfil krizi

Karaman Valiliği tarafından '18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü' nedeniyle Garnizon Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Karaman Valisi Murat Koca, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mustafa Akış, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve şehit ailelerinin katıldığı programda yapılan duaların ardından şehitliğe Karanfiller bırakıldı.

1999 yılında İzmir Menderes'de vatani görevini yaptığı sırada iddiaya göre arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşun sonucu şehit düşen Jandarma Er Uğur Şengül'ün, annesi Fadime Şengül, elini uzatıp, görevlilerin dağıttığı karanfilden almak istedi. İddiaya görevliler Şengül'e, 'Sana vermeyiz' deyip, karanfil vermedi.

Bunun üzerine gözyaşlarına hakim olamayan Şengül, tepki gösterip tören alanından uzaklaşmak istedi. Bir kadın astsubay ve sağlık görevlileri de ağlayan şehit annesi Şengül'ü sakinleştirmeye çalıştı.Şengül, sağlık görevlilerine, her hangi bir rahatsızlığının bulunmadığını ve müdahale etmelerini istemedi. Şengül, kendisini sakinleştirmeye çalışan ve karanfil vermek isteyen kadın astsubaya, "Ben çiçek istediğimde beni kırdınız, vermediniz."dedi.

Kadın astsubay da, ?Seni tanımamışlardır. Arkadaşlarım adına özür dilerim?? dedi. Şengül de "Tanımazlar mı tanırlar. Elimi uzattım karanfil almak için 'Sana vermeyiz."dediler. Karanfilden alıp, oğlumun köyde bulunan mezarına götürüp bırakmak istedim."dedi.

Kadın astsubayın ağlama deyip sakinleştirmeye çalışması üzerine Şengül, "Ben 16 yıldır ağlıyorum. 3 kızım 1'de oğlum vardı. 2'si öldü. Oğlum İzmir Menderes'de kızım da kazada öldü. Ben buraya 15 yıldır geliyorum. Hiç böyle bir şey yaşamadım."dedi.Diğer şehit aileleri ve kadın astsubay tarafından ikna edilen ve karanfili alan Şengül, tören alanından uzaklaştı.Yorumlar