Yaz geldi, ayaklar ortaya çıktı. Birçok ayak sorununun güneş ve denizin etkisiyle ortadan kalktığı sanılsa da bu bir yanılgı. Yaz ayları ayaklar için rahatlama anlamına geldiği kadar birçok sıkıntının da ortaya çıktığı bir dönem.





  • G+

    Paylaş



Parmak arası terlik ve babete dikkat

- Günlük ayakkabılarımız 5-7 pont düzeyinde olmalı. Birkaç saat sonra çıkarılıp babete geçilebilir, yüksek topuk da giyilebilir.

- Eğer kişide düz tabanlık varsa, overprone, hiperprone ayakkabı alınmalı. Yani içi destekli, mümkünse topuk destekli bir ayakkabı.

- Eğer yüksek kavisli bir ayağınız varsa her zaman dolgu topuk platformla rahatsınız. Çünkü bu kişilerin aşili kısadır.

- Düz tabanlar; içi destekli ayakkabı giymeli. Düz babet tipi ayakkabılardan uzak durmalı! Normal tabanlar; her ayakkabıdan eşit saatte eşit oranda giymeli. Yüksek kavisliler; mümkün olduğunca dolgu topuk platform ayakkabı giymeli.

- Hiçbir ayakkabı üst üste 2 günden daha fazla giyilmemeli. Çünkü ayağın verdiği yük nedeniyle ayakkabı deforme olur. Minimum iki çift ayakkabı olması gerekiyor. Ayakkabıdaki malzemenin esnekliğinin kaybolmaması gerekiyor. Bir de üst üste aynı ayakkabıyı giymek hijyen açısından da uygun değil.

- Deniz ve havuzda çıplak ayakla gezmek ne açıdan riskli?
Havuz ya da sahilde ayakkabı ya da terliksiz gezmek mantar riskini beraberinde getirir. Mantarın yerleşim yeri ayak altı ve parmak aralarıdır. Ayak, tüm bakteriyel ve viral enfeksiyonlara açık olur. Ayak sağlığınız bozuksa tüm enfeksiyonlar ayağınıza girer. Başkasına ait tokyo, terlik giyilmesi de mantarın geçmesine zemin oluşturur. Kişide önceden varsa ve tedavi olmuşsa daha sonra nüksetmesine yol açar. Ancak havuz ve deniz, mantarın tek faktörü değil. Yaz ayları geldiğinde ıslak zemin de mantar riskini arttırır. Deri kalınlaşması da yazın çıplak ayakla gezildiğinde oluşacak sorunlar arasındadır.

- Parmak arası terlikler yaralanmaları artırdı mı?
Parmak arası terlikler kesinlikle yaralanmaları arttırdı. İnsanlar yazın kapalı ayakkabılarla gezdikten sonra flip-flop’lara geçiş yapıyorlar. Bu terlikler biz cerrahlara maalesef çok iş çıkarıyor. Bu terliklerin, parmakları koruyucu özelliği yok. Haliyle korunmasız olan ayak bir yere çarptığında mesela; sandalye ayağı, masa ayağı, ya da başka bir cisme çarpıldığında, ayak parmakları kırılabiliyor. Bunlar zaman zaman basit zaman zaman sıkıntılı kırıklar olabiliyor. Ayrıca parmak arası terliklere geçildiğinde, kışın ayakkabısı içinden çıkan ayak bir anda kavis boşluğuna giriyor ve ayak kavisindeki destek kalkıyor. Bir anda ayak ağrıları artıyor. Ayak düz olmayı sevmiyor. Ayak düzleştikçe ayak sıkıntıları tetikleniyor. Ayak yaylanmayı seven bir organ. Ayağın altına dümdüz bir şey koyduğumuzda yaylanma hareketi ortadan kalkıyor ve bel diz ağrıları başlıyor. Flip-flop’ta yaz boyunca geniş durmaya alışan parmaklar kışın tekrar kapalı ayakkabının içine girince parmaklarda ciddi sorunlar çıkıyor. Hele ucu sivri topuklulara geçilince, çekik parmak, nasır rahatsızları ekim’den sonra artışa geçiyor.

- Buruk, çıkık vs. halinde ilkyardım önerileriniz nedir?
Bunun bir formülü var ve herkesin aklının bir yerine bu formülü koyması gerekir. Hangi şartta olursa olsun eğer burkulma yaşandıysa, DBKY formülü! Dinlen, Buz koy, koltuk değneğiyle destekle, yukarda tut! Bu kanamayı engelleyecektir. Kanama engellenirse bu burkulmayı yaşayan kişi bir hafta sonra işinin başına dönebilir. Şiştiği zaman doku genişliyor demektir, bu kötü haber! En aşağıya üç-dört ayda ancak geriliyor. Bu ön formülün hedefi şişliği engellemek.

- Taşlık denizlerde deniz ayakkabısı öneriyor musunuz?
Taşlık denizlerde kısa süreli olarak bu zeminden korunmak adına deniz ayakkabısı kullanılabilir ama genel kullanım için destekli terlik ya da ayakkabıları öneriyorum. Ayakkabı açık olsa bile desteği olsun giydiğiniz şeyin. Bunları giymezseniz bel problemleri daha çok olur. Bel ağrıları düz ayakkabı giyerek hareket etmenin sonucu.

Yorumlar