Hamileler en çok neler aşerir?

Bir insanın doğumu ve dünyaya gelişi karşılaşılan en doğal ve en güzel olaylardan biridir. Dışarıdan bakanlar için her zaman tatlı ve yüz gülümseten bu olay tabii yaşayanlar için o kadar yüz gülümsetici olmayabiliyor. Hayatın her anında yaşadığımız olaylar gibi hamileliğin de kendi içerisinde zorlukları ve uğraşları var. Bunlardan biri de aşerme dönemi. Hamilelikte aşerme durumu kadınların %85’inin karşı karıya kaldığı bir durum.

Hamileler neden aşerir?

Hamilelikte aşerme durumu çok yaygın görülmektedir. En az bir kez de olsa hamile kadınların %85’i bir şeyler aşerir. Bu yiyecekler pek de kestirilebilir değildir. Hamilelik döneminde tatlı, tuzlu, baharatlı ya da ekşi gıdalara aşerme isteği duyulabileceği gibi bu gıdaların karıştırılmış versiyonlarına da istek duyulabilir. Hamilelerin aşermesinin asıl nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte hormonal değişikliklerin ve kan şekeri seviyesindeki değişimlerin etkisinin büyük olduğu bilinmektedir. Hamileliğin başlangıcında artan ve plasentadan akan östrojen annenin koku ve tat alma duyularında artışa sebep olur. Bu da belli başlı gıdalara duyulan isteklerin artmasına yol açar. Hamilelerin %40 kadarının tatlı gıdalara daha çok istek duyduğu görülürken, %33 kadarlık bir kesim is tuzlu gıdalar aşeriyor. Baharatlı ve ekşi gıdaları aşerenler ise hamilelerin %17 kadarı. Geriye kalan kesimin ise turunçgillere karşı duyduğu isteğin arttığı gözlemlenmiştir.

Bazı beslenme uzmanları ve doktorların yaptıkları araştırmalara göre ise belli gıdalara duyulan bu isteklerin özel anlamları var. En ilginç istek sigara izmariti, çöp ve buz gibi aslında tüketilmemesi gereken şeylere karşı duyulan istek. Bunun nedeni olarak demir eksikliği gösteriliyor. Üstelik bahsedilenlerin hiçbiri demir içermediği halde hamilelik döneminde buz tüketiminin çok üst seviyelere çıktığı gözlemleniyor. B vitamini eksikliği ise tatlı gıdalar aşermeye neden oluyor. Aşerilen ürünler ile vücudun ihtiyaçları arasında her zaman bir bağlantı olmamakla birlikte, genellikle belli mineral ve vitamin değerlerindeki düşüşlerden dolayı aşerme durumu ortaya çıkıyor. Sağlıklı yiyecekler aşeren kadınların bu gıdaları tüketmesinde bir sorun görülmemekle birlikte aşerilen gıdalar ile aynı değerlere sahip daha sağlıklı gıdaların tüketimi önerilenler arasında. Hamilelikte aşerme durumunu bastırmanın yollarından biri ise düzenli kahvaltı yapmak. Öğün atlamak aşerme isteğinin artmasına yol açabiliyor.

Hamileler en çok nelere aşerir?

Kesin bir nedeni ya da belirli bir tüketim şeması henüz olmamakla birlikte, hamile kadınların en çok aşerdiği gıdalar genellikle benzerlik gösteriyor. Hamilelerin en çok aşerdiği besinler işte şu şekilde sıralanıyor:

  • Çikolata: Özellikle günün geç saatlerinde gelen tatlı aşermesinin en büyük örneği çikolata. Yeterli miktarda oluğu sürece tüketiminde zarar bulunmasa da, genellikle B vitamini bakımından zengin gıdaların çikolata yerine tüketimi tavsiye ediliyor.
  • Buz ve dondurma: Hamilelikte vücut ısısı yükselir. Bu yükselme buz ve dondurma gibi soğuk şeylere karşı istek duymaya neden olabilir. Dondurma aşerme durumunda yine bir alternatif olarak donmuş yoğurt önerilebilir.
  • Limon: Hamilelik döneminde bazen yoğun tada sahip gıdalara istek duyulur. Limon ekşiliği ile bu ihtiyacı karşılayan bir besindir. Tüketiminde bir sorun olmamakla birlikte aşırı tüketiminde doktora danışmakta fayda vardır.
  • Acı biber-baharat: Tıpkı limon gibi keskin bir tada sahip olan baharatlar herhangi bir mide sorunu olmadığı sürece sağlıklı bir aşerme olarak görülür.
  • Turşu: Keskin tuz ve sirke tadı ile anne adaylarını cezbeden bir gıda olarak turşu aynı zamanda en çok aşerilen gıda olmakla biliniyor. Vücudun sodyum eksikliği yaşaması halinde vücut tuzlu gıdalara karşı istek duyar. Cips aynı zamanda bu eksiklikten dolayı aşerilen bir gıdadır. Tansiyon hastalığı olanlarda tüketimin kısıtlı tutulması önemli olup, aşırı tüketimi rahatsızlıklara yol açabilir.
  • Kahve ve kahve çekirdeği: Bazı hamile bireylerde kafeini yüksek gıdalara karşı istek duyulabilir. Yoğun tadı ve kokusu ile kahve cezbedici olabilirken kafein içermesi sebebiyle hamilelik döneminde pek önerilmez. Eğer bu istek yoğun şekilde devam ediyorsa doktorunuza danışarak kafeinsiz kahve tüketebilirsiniz.