İş görüşmesi İş görüşmesi

İş görüşmesi yaparken dikkat etmeniz gerekenler! Patronların uyguladığı mülakat hileleri

İş görüşmesi, hem patron hem de işçi tarafından stresli geçer. Patron her zaman en iyi elemanı şirket bünyesine katmak için zorlu bir seçimdeyken, iş başvurusunda bulunan kişiler de hal ve hareketlerine dikkat ederek işi kapmak için stresli olur. Patronlar da kendi kafalarında belirli bir eleme süreci oluşturmak için başvuru sırasına yapmış olduğu bazı testler var. Ancak bu testler, işe başvuran kişinin farkında olmadan yapmış olduğu testlerdir. Bu yazımızda sizlere, işverenlerin işe alım sürecinde uygulamış olduğu mülakat hilelerinden bahsedeceğiz.

İş verenlerin uyguladığı mülakat hileleri

İş verenler, artık sadece işe alacakları kişinin kalifiyeli bir eleman olup olmamasına bakmıyor. Çalışanların arasındaki huzurun sağlanabilmesi adına işe alacağı kişinin nasıl bir karakterde olduğunu da belirli yollar ile anlamaya çalışıyor. İş verenler, belirli durumlar ile karşılaştığınızda nasıl tepki vereceğinizi öğrenmek için ufak çaplı testler yapabilmektedir. Bu testler de iş görüşmesine gelen kişinin farkında olmadığı anlarda yapılıyor. İş verenler, bu testler ile brilikte iş görüşmesine gelen kişinin bir bakıma karakter analizini çıkarmış oluyor. Patronların iş görüşmesine gelenlere uygulamış olduğu mülakat hileleri şu şekildedir:

Kasıtlı olarak bekletmek

İş verenler, bazı durumlarda iş görüşmesine gelen kişiyi dakikalarca bekletebilir. Bu bekletme, işi almak isteyen kişinin ne kadar istekli olduğunu ölçmektedir. Aynı zamanda sabır seviyesinin de ölçüldüğü bu hilede patronlar, iş görüşmesine gelen kişileri gereksiz sayılabilecek bir süre boyunca sekterin yanında bekletir. Telefonla konuşuyormuş gibi yapar, sürekli olarak odaya girip çıkar ve bilgisayarda bir iş ile uğraşıyormuş gibi yapar. Patronlar sizin bu bekletilmeye karşı verdiğiniz tepki ile beraber işi ne kadar istediğinizi ölçmektedir.

Yere bir şey düşürmek

Patronlar, iş görüşmesi sırasında yere kasıtlı olarak bir şey düşürebilir. Genellikle kalem veya önemli bir evrak olan bu şeyler, sizin ne kadar yardımsever biri olduğunu ölçmek için uygulanan mülakat hilelerinden biridir. Bu yüzden iş görüşmesi sırasında patron tarafından yere bir şey düşürüldüğünde, o şeyi alarak patrona yardım edin. Bu davranış, sizin yardımsever bir insan olduğunuzu göstericektir. yardımsever kişiler, işe alım sürecinde diğer adaylara göre daha öndedir.

Seyredin: İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Bir Beyaz Yakalıdan Tavsiyeler

Garip davranışlar sergilemek

İş görüşmesi sırasında patronlar, iş başvurusu yapan kişilere garip davranabilir. Bu davranışlar genellikle kişi ile ilgilenmeme ve mülakat sırasında aniden odadan çıkma olabilir. Bu davranışlar ise kişinin ani durumlarda iş başvurusuna gelen kişinin dikkatini nasıl toparlayacağı test edilir. Eğer mülakatın kalan süresinde dikkatsiz adımlar atarsanız, başvurunuz dikkate alınmayabilir. Bu yüzden patronların bu tür hareketlerine karşı asla dikkatinizi dağıtmayın.

Sizi müstakbel iş arkadaşlarınızla tanıştırmak

Patronlar, mülakat sırasında veya mülakat sonrasında sizi müstakbel iş arkadaşlarınız ile tanıştırmaya başlayabilir. Bunun en büyük sebebi ie patronun diğer kişilerin size karşı olan davranışını izlemek istemesi. İşveren, diğer çalışanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini öğrenmek amacı ile bu tür hilelere başvurabilir. Bu hile sırasında yapabileceğiniz pek bir şey olduğu söylenemez.

İş görüşmesi
İş görüşmesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kahve ikram etmek

İşverenler, iş başvurusuna gelen kişilere mülakat sırasında kahve ikram etmek isteyebilir. “Kahve hilesi” olarak adlandırılan bu hile, kahve bardağı ile ne yapacağınızı öğrenebilmek için yapılan bir testtir. Kahve içme şekliniz veya nasıl kahve içtiğiniz önemli değil. Önemli olan kahveyi bitirdikten sonra boş bardak ile ne yapacağınız. Eğer bu tür bir test ile karşılaşırsanız, kesinlikle bardağı nerde yıkayabileceğinizi sorun. Boş kahve bardağını masada bırakmamanız oldukça önemli. Eğer ikram edilen kahve karton bardak ile geldiyse, mülakat sonrasında boş karton bardağı alın ve atabileceğiniz bir çöp kovasına kendiniz atın.