Kilo verme ve diyet Kilo verme ve diyet

Kalori açığı nasıl hesaplanır ve diyet sürecine etkileri nelerdir?

Kilo vermek isteyen kişilerin ilk uyguladığı yöntemlerden biri olan kalori açığı sayesinde kilo vermek mümkün. Kalori açığı oluşturmak, vücuda normalden daha az kalori almaktan geçiyor. Bu sebeple de kilo vermeniz kolaylaşıyor. Ancak kalori açığını hesaplarken bazı detayları bilmenizde fayda var. Bu detayları bilerek çok daha dengeli bir kalori açığı oluşturabilir ve kolayca kilo verebilirsiniz. Kalori açığı oluştururken gün içerisinde yediğiniz besinlerin ve günlük almanız gereken kaloriyi bilmeniz gerekiyor. Fakat bu açığı oluşturacağım diye de sağlığınızı riske etmemelisiniz. Bu yazımızda sizlere, doğru kalori açığının nasıl oluşturulacağını ve kalori açığının diyet sürecine olan mucizevi etkilerinden bahsedeceğiz.

Kalori açığı nedir?

Kalori açığı, vücuda almanız gereken kalori miktarınından daha az kalori almaktadır. Vücudumuz, günlük olarak belirli bir kaloriyi harcar. Eğer siz kalori açığı oluştursanız, çok daha rahat kilo verebilirsiniz. Çünkü kalori açığı oluşunda almış olduğunuz kaloriden daha fazlasını yakmış oluyorsunuz. Bu sebeple de kilo verebiliyorsunuz.

Seyredin: Zayıflamak için ne kadar kalori açığı?

Kalori açığını etkileyen detaylar nelerdir?

Kalori açığını etkileyen birçok farklı detay var. Bu detaylardan ilki ise vücudunuzun tipi. Eğer metabolizmanız hızlı bir şekilde çalışıyorsa, siz diğer insanlara göre çok daha rahat kalori harcarsınız. Ayrıca kalori açığı oluştururken vücudunuzunu ne kadar hareket ettirdiğiniz de önemli. Eğer gün içerisindeki hareketleriniz çok fazla değilse, normalden daha az kalori yakacaksınızdır. Bu yüzden de kalori açığı oluşturmak için normalden çok daha az yemek yemeniz gerekiyor.

Kalori açığı oluştururken, beslenme çeşidiniz oldukça önemli. Eğer kalorisi yüksek besinler tüketiyorsanız, kalori açığı oluşturmanız çok daha zor olacaktır. Bu yüzden de kilo verme döneminde kişilerin daha çok sebze ve lifli besinler ile beslenmesi tavsiye edilir. Fakat günlük olarak protein almanız gerekiyor. Bu yüzden de yumurta ve et gibi besinlerin tüketimine de önem vermelisiniz. Gün içerisinde yemiş olduğunuz gıdaların toplam kalorisine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kalori açığını nasıl arttırırım?

kalori açığını arttırmanın bazı tüyoları mevcut. Bunlardan ilki ise gün içerisindeki hareketi arttırmak. Eğer günlük yarım saatinizi egzersize ayırırsanız, gün içerisinde harcadığınız kalori miktarı artacaktır. Ne kadar kalori harcarsanız, bu harcanan kalori size kilo kaybı olarak geri dönecektir.

Kalori açığını arttırmanın bir diğer kolay yolu ise yediğiniz besinlere dikkat etmek. Uzmanlar, daha çok lifli gıdaların tüketilmesi gerektiğini savunuyor.. Lifli gıdalar ile beslenmek, kişinin normalden daha uzun süre tok kalmasını sağlayacaktır. Bu sayede de gün içerisinde daha az yemek yiyecek ve daha az kalori almış olacaksınız. Genellikle yeşil sebzeli besinler, lif açısından oldukça zengindir. Bu yüzden de yeşil sebzeler ile beslenmek, kişinin hem daha uzun süre tok kalmasını sağlayacak hem de daha az kalori ile beslenmesini sağlayacaktır.

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Her insanın günlük olarak harcağı kalori miktarı değişmektedir. Cinsiyet, boy ve kilo gibi değişken detaylar da kalori harcamasını etkileyen faktörlerdir. Günlük harcanan kalori erkeklerde ve kadınlarda çok farklıdır. Çünkü erkek ve kadınların vücut tipleri birbirlerine benzemiyor. Bununla beraber alınan kalori yakmak da erkek ve kadınlarda değişkenlik göstermektedir. Erkeklerin fiziksel kapasitesi, kadınlara göre daha yüksektir. Bu yüzden de erkekler genellikle kadınlara oranla daha ağır sporlar yapabilir. Tabii ki istisnalar vardır.

İnsanlar genellikle günlük harcadığı kaloriden daha fazlasını tüketmektedir. Bu yüzden de mevcut kilolarını koruyamaz ve kilo almaya başlarlar. Ancak fiziksel aktiviteleri arttırarak ve alınan kalori miktarı azaltılarak, bu sorun ortadan kaldırılabilir. Günlük alınan kalorinin hepsinin harcanmadığı durumlarda, fazla kalan kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Göbek ve bacak bölgenizin yağlanmasının tek nedeni fazla kalorilerin oralarda yağ olarak birikmesinden kaynaklanıyor. Kalori açığı oluşturmanın en kolay yolu, fiziksel aktiviteyi arttırmak ve yediğiniz besinlerin düşük kalorili ve besleyici olmasına özen göstermek. Erkek ve kadınların günlük kalori harcaması tablosu aşağıda detaylıca gösterilmiştir.

Erkeklerin günlük harcadığı kalori miktarı

Yaş Hareketsiz Orta Aktivite Yüksek Aktivite
19-20 2600 2800 3000
21-25 2400 2800 3000
26-35 2400 2600 3000
36-40 2400 2600 2800
41-45 2200 2600 2800
46-55 2200 2400 2800
55-60 2200 2400 2600
61-65 2000 2400 2600
66-75 2000 2200 2600

Kadınların günlük harcadığı kalori miktarı

Yaş Hareketsiz Orta Aktivite Yüksek Aktivite
19-25 2.000TL 2.200TL 2.400TL
26-30 1.800TL 2.200TL 2.400TL
31-50 1.800TL 2.000TL 2.200TL
51-60 1.600TL 1.800TL 2.200TL

Kalori açığının diyete etkisi nedir?

Kilo vermek için yapılan diyetlerde zaten kalori açığı oluşması sağlanır. Bu yüzden de diyet listeleri, her zaman için kişiye özel bir şekilde hazırlanmalıdır. Bir kişinin kilo vermek uygulamış olduğu diyet programı, başka bir kişinin kilo almasına neden olabilir. Bu yüzden de uzman bir diyetisyene başvurarak, kendiniz için uygun olan bir diyet programının hazırlanmasını istemeniz gerekiyor.

Diyet yapmak, sadece kilo vermek için deği aynı zamanda kilo almak için de yapılabilir. Bu yüzden de zayıf insanlar, diyetisyenlere başvuruyor ve kendileri için bir diyet programı hazırlatıyor. Diyet programı hazırlanırken kişinin boyu, kilosu ve cinsiyeti gibi bazı değişkenler baz alınıyor. Bunlara ek olarak ise kişinin günlük ne kadar fiziksel aktivitede bulunduğu da esas alınıyor. Eğer bir kişi kilo almak istiyorsa, kalori fazlası oluşturmak zorunda. Ancak bunu da yaparken sağlıklı bir şekilde yapması gerekiyor.