Lokum nasıl saklanmalı?

Türk geleneğinin olmazsa olmaz ikramlarından bir tanesi olan lokumun nasıl saklanacağına dair pek çok yanlış bilgiler yer almaktadır. Osmanlı’dan bu yana tüm kültürünü koruyarak süregelen lokum, kahvelerin yanında ikram edilmesiyle meşhurdur. Bilhassa turistlerin ilgisini çeken bu lezzet, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan yiyecekler arasında yer almaktadır. Türk kültürünün vazgeçilmez geleneği ve aynı zamanda vazgeçilmez lezzeti olan lokum nasıl saklanmalı, bozulmadan uzun süre nasıl muhafaza edilmedi tüm detayları sizler için derledik…

Lokum bozulmadan nasıl saklanır?

Özellikle kahve yanında ikram edilen lokum, Türk Kültürünün olmazsa olmaz yapı taşlarından bir tanesidir. Tadının uyandırdığı güzellik sayesinde namı dünya geneline ulaşan lokumun, uzun vadede saklanması ve tazeliğini koruyabilmesi için birkaç hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği taktirde lokumu uzun soluklu muhafaza edebilir ve ilk günkü tazeliğini lezzetini yitirmeden koruyabilirsiniz. Uzun vadede lokum sakalayabilmek için şunlara dikkat etmeniz gerekir;

Lokum havayla temas etmemeli

Hemen hemen her gıdada olduğu gibi lokumda da bozulmasını engellemek için, havayla temasının önüne geçmek önemlidir. Lokumun tazeliğini korumak için, hava almayan bir ortamda muhafaza etmek önemliyken sağlıklı bir şekilde lokumu bayatlamadan saklama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Havayla uzun süre temas eden lokum, açık kalmasından kaynaklı formunun bozulmasına neden olurken, kendine has dokusunun bozulmasına neden olabilir. Lokumunuzu uzun soluklu saklamak istiyorsanız havayla temasının önüne geçmeniz gerekmektedir.

Lokumu yüksek sıcağa maruz bırakmayın

Yüksek sıcağa maruz kalan lokum, sıcaklık dolayısıyla erimesine ve mevcut olan formunun bozulmasına neden olmaktadır. Tüm bu durumların önüne geçmek için, lokumunuzu kesinlikle yüksek sıcağa maruz bırakmayın. Aynı zamanda lokumunuzun içerisinde bulunan kuruyemiş ya da farklı meyve aromaları sıcaklık dolayısıyla küflenebilir ve hatta içerisinde böcek oluşumu bile olabilir. Lokumunuzun uzun süreli bozulmadan muhafaza etmek istiyorsanız kesinlikle, yüksek sıcaktan kaçınmanız gerekmektedir. Yüksek sıcaklık olduğu gibi, doğrudan gelen güneş ışınları da lokumunuzun bozulmasına neden olur. Direkt olarak lokuma nüfuz eden güneş, yüksek sıcaklıktaki gibi lokumun bozulmasına neden olacaktır.

Lokumun muhafaza edilmesi için ideal ortam nasıl olmalı?

Lokumun uzun süre bozulmadan, tazeliğini ve lezzetini yitirmeden muhafaza edebilmek için serin, kuru ve hava almayan yerlerde saklama işlemini gerçekleştirmek gerekir. Lokumun kendi ambalajı açıldığında tekrar kapanmıyorsa, içerisi temiz bir cam kavanoza koyup akabinde serin ve kuru bir yerde muhafaza ederek uzun soluklu saklama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

Lokum buzdolabına konur mu?

Lokumu buzdolabında muhafaza etmek, lokumun soğuktan donmasına neden olurken, mevcut olan formunun bozulmasını sağlayacaktır. Sertleşen lokumu tekrar yemeniz mümkün olmazken, buzdolabından çıkardıktan sonra da lezzetinin değişmesine neden olacaktır. Dolayısıyla lokumu doğru muhafaza etme yöntemlerinden bir tanesi kesinlikle buzdolabı değildir. Lokumu doğru bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız; serin, kuru ve hava almayan bir yerde saklamanız daha doğru olacakken lokumun lezzetinin ve formunun bozulmasının da önüne geçecektir.