Muhabbet kuşu uyuyor Muhabbet kuşu uyuyor

Muhabbet kuşunuz sürekli uyuyorsa

Evde hayvan beslemek isteyenler için en ideal hayvanlardan biri olan muhabbet kuşları, bakımı kolay ve oldukça eğleceli hayvanlardan biridir. Ancak her hayvan gibi muhabbet kuşlarının da ilgiye ve alakaya ihtiyacı vardır. Eğer muhabbet kuşu besliyorsanız, onun hareketlerine ve tavrına oldukça dikkat etmelisiniz.

Muhabbet kuşum neden sürekli uyuyor?

Muhabbet kuşlarının sürekli uyumalarının belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki ise vitamin eksikliğidir. Çünkü muhabbet kuşları kafeste yaşadıklarından, tek tip beslenme çeşidine sahip. Ancak veteriner kontrolünde ek takviye vitaminler ile bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Muhabbet kuşu uyuyor
Muhabbet kuşu uyuyor / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Muhabbet kuşları aydınlıkta uyuyabilir mi?

Muhabbet kuşları hassas hayvanlardır. Ancak ortam sessiz ve sakinse, aydınlık yerlerde de uyuyabilirler. Ancak muhabbet kuşlarının en ideal uyuma ortamı sessiz ve karanlık yerlerdir. Ayrıca oda sıcaklığının da 24 ile 27 derece olması önemli bir detaydır. Eğer muhabbet kuşunuza bu ortamı sağlayamıyorsanız, muhabbet kuşlarınız uykusunu tam alamaz ve strese girebilir.

Muhabbet kuşlarının kafesine mutlaka ayna koymanız önerilmektedir. Bu sayede muhabbet kuşları kendisinin yansımasını bir arkadaş olarak zannedecek ve psikolojik olarak iyi hissedecek. Bununla beraber muhabbet kuşlarının kafesini yüksek bir yere koymanız, muhabbet kuşunun kendisini güvende hissetmesini sağlar. Eğer muhabbet kuşları kendilerini güvende hissetmezse, strese girebilirler.

Muhabbet kuşları gün içinde uyur mu?

Muhabbet kuşları ufak kestirmeler yapabilir. Bu kestirmeleri gün içinde yapmaları oldukça doğaldır. Ancak sürekli gün içinde uyuyorsa, bir sorun var demektir. Eğer muhabbet kuşlarının canı sıkılmışsa gün içinde uyuyabilir. Çünkü muhabbet kuşları ilgi meraklısı hayvanlardır ve ilgi alamazlarsa kendilerini yalnız hissedebilirler. Bununla beraber muhabbet kuşları eğer kafeste tek başlarına kalıyorsa, sizin sürekli olarak kendisi ile iletişim kurmasını beklerler. Ayrıca muhabbet kuşlarının kafeslerinin yerini sürekli olarak değiştirmemelisiniz. Çünkü muhabbet kuşlarının kafeslerinin yerini değiştirirseniz, sanki yeni bir yere gelmiş gibi hissederler ve muhabbet kuşları bu yeni yere alışmak için belli bir zaman isterler.

Muhabbet kuşu
Muhabbet kuşu / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Muhabbet kuşları yüksek sesten etkilenir mi?

Muhabbet kuşları oldukça hassas hayvanlardır. Özellikle yüksek sese karşı oldukça duyarlı olan muhabbet kuşları, gün içindeki yüksek ses nedeni ile strese girebilir. Bununla beraber yatma zamanında da yüksek ses varsa, muhabbet kuşları uykusunu tam olarak alamaz ve saldırgan ve stresli bir hale gelir. Bununla beraber muhabbet kuşları ne kadar stresli olursa, ömürleri de o kadar kısa olacaktır.

Muhabbet kuşunuzu önemsiyorsanız, kesinlikle onların istediği ortamı sunmalısınız. Oda sıcaklığının 24 ile 27 derece arasında olması oldukça önemli. Bunun yanında da uyku saatlerinde muhabbet kuşunun bulunduğu alan karanlık olmalı. Eğer karanlık ortamı sağlamak için kafesin üstüne örtü kapatıyorsanız, bunu bir daha asla yapmayın. Çünkü muhabbet kuşlarının bulunduğu ortam geniş olmalı. Bu yüzden de kafesinizi her zaman için geniş tutmalısınız ve üzerine asla örtü örtmemelisiniz.

Muhabbet kuşu
Muhabbet kuşu / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı?

Muhabbet kuşlar karanlıktan korkmaz. Ancak gecekleri kuşunuz ses çıkartıyorsa, büyük bir ihtimal dışarıdan gelen bir ses ile uyarılmışlardır. Bunun için muhabbet kuşunuzun yanına gidin ve onunla biraz da olsa ilgilenin. Muhabbet kuşunuz sakinleşince ise tekrardan ortamını karanlık yapıp uyumasını sağlayabilirsiniz.