Bebeksi cildiniz olsun. Mükemmel cilt için öneriler

İyi bir görünüm için gerekli olan en önemli faktör cilttir. Çünkü cildin görünümü, vücudumuzun genel görünümünü anlatmaktadır. İyi bir cilt için de cildinizin nem dengesinin iyi olması. Bu sayede cildinizde herhangi bir sorun olmayacak, aynı zamanda da cildinizin daha doygun ve alımlı gözükecektir. Bunun için ise size verebileceğimiz bazı tavsiyeler bulunmakta. Bu yazımızı okumaya devam ederseniz, vereceğimiz bu tavsiyeleri öğrenebilirsiniz.

Her gün en az 3 litre su için

Bardaktan su içmek
Bardaktan su içmek / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Su, insan sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle metabolizmanın hızını belirleyen su, cilt bakımı için de oldukça önemlidir. Çünkü cildimizin yeterli düzeyde neme ihtiyacı var. Bu sayede cildimiz kurumaz ve herhangi bir zarar görmez. Kuru ciltler, özellikle soğuk havalarda oldukça tahrip olmaktadır. Bunun da en büyük nedeni, kuru olan cildin elastikiyetinin fazla olmaması. Ancak düzenli olarak günde 3 litre su içersek, hem vücudumuz için gerekli miktarda su almış olur ve bütün sistemlerimizin düzgün çalışmasını sağlarız hem de cildimiz yeteri kadar nemli olur.

Cildimizin nem dengesi, cildimizdeki sebum dengisini etkilemektedir. Eğer cildimizdeki sebun dengesi bozulursa, cildimizde sivilce ve akne oluşumu başlar. Bununla beraber daha yağlı bir cilde sahip olacağımızdan, cildimizde gereksiz parlamalar meydana gelebilir. Bu durum da yüzümüzün kötü görünmesine sebep olur. Ancak yeterli miktarda neme sahipse cildimiz, sebum dengesi de dengeli olur ve bu tarz sorunları yaşamayız.

Video: 1 Ayda Bebek Gibi Pürüzsüz Bir Cilt Bakım Yöntemi: Skin Cycling

Düzenli olarak E ve C vitamini tüketin

Vitamin
Vitamin / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

E ve C vitamini, cilt sağlığımız açısından oldukça etkili. Özellikle C vitamini cildimizin elastikiyetini sağlamaktadır. Bu sayede cildimizde kırışıklıklar ve sarkmalar daha uzun sürelerde meydana gelir. Bu durum da yaşlanma belirtilerinin ileriki yaşlarda ortaya çıkmasını sağlar. E vitamini ise cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Özellikle sivilce ve aknelerden sonra izler kalabilmektedir. Bu izlerin de geçmesi uzun süreler alabiliyor. Ancak E vitamini bakımından zengin besinler tüketirsek, cildimizin yenilenme hızını arttırmış oluruz. Bu sayede de cildimizdeki sivilce ve akne lekelerinin geçmesi kısa sürelerde gerçekleşmektedir.

Cilt maskesi yapmayı unutmayın

Cilt maskeleri, cildimizin bakımları için oldukça önemlidir. Özellikle evlerde yaptığınız ve doğal ürünler barındıran cilt maskeleri, cildiniz bakımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Çünkü cilt maskelerinin içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler, cildin hem nem dengesini hem sebum dengesini hem elastikiyetini hem de cildimizin tonunu dengeliyor. Bu sayede çok daha güzel ve bebeksi bir cilde sahip olmuş oluyoruz.

Makyajlı çok fazla durmayın

Makyaj malzemeleri, cildimize zararlı olabilecek kimyasal maddeler içerebilir. Bu yüzden de çok uzun saatler makyaj malzemelerini cildimizde tutmamalıyız. Eğer eve gelidiyseniz veya makyaja gerek duyulacak bir durum yoksa, yüzünüzdeki makyajı çıkartmalısınız. Çünkü makyaj malzemeleri cildimizde kaytman oluşturmakta. Bu yüzden de cildimiz makyaj malzemeleri yüzünden hava ile temas etmez ve kurumaya başlar. Cildimizin hava alması olukça önemlidir. Çünkü havadaki nem de cildimizin nem dengesini düzenlemektedir.

Makyaj malemelerindeki kimyasal maddeler, cildinizin kimyasını bozabilir. Özellikle bu durum sebum dengesinin bozulması olarak karışımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de cildinizde sivilce ve akne oluşumu şansı artar. Ayrıca cildimizde sürekli duran kimyasal maddeler de cildimizin yenilenmesini yavaşlatır ve sivilce izlerinin kalıcı olmasına neden olur. Bunun için makyajlı çok fazla durmamalı ve makyajın gerekmediği durumlarda yaptığımız makyajı silmeliyiz.