Beyazlayan saçları eski rengine döndüren muhteşem karışım. Saçlarınız doğal rengine geri dönsün

Saçlara ak düşmesi, en büyük yaşlılık belirtilerinden biridir. Ancak bu durum, genç yaşlarda da ortaya çıkabildiği gibi bazı sorunların da habercisi olabilmektedir. Genetik faktörler veya günlük beslenme rutini de saçlardaki beyazların ne durumda olup olmadığını etkilemekte. Ancak saçlarınız beyazladıysa, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Tabii i de ileriki yaşlarda olan insanlar için maalesef bu yöntem pek işe yaramayacak. Çünkü yaşlılığın getirmiş olduğu en büyük kayıplardan biri, melanin eksikliği. Bu yüzden sadece genç yaşta stres veya yetersiz beslenme ile yaşanılan saç beyazlamasına çözüm olacak bir yöntem ile karşılaşmaktayız. Bu yazımızda sizlere, beyazlamış saçları nasıl tekrardan eski hallerine getirebileceğinizi anlattık.

Saçlar neden beyazlar?

Saçların beyazlamasının birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerin en bilineni ise strestir. Erken yaşta artan stres seviyesi, saçların beyazlamasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte belirli hormon dengesizlikleri nedeni ile de saçlarımız beyazlayabiliyor. Günümüzde birçok genç, stres yüzünden saçlarının beyazladığını görmekte. Bunun en büyük sebebi ise gençlerimizin kendilerine çok iş yükü bindirmesinden kaynaklanıyor. Eğer stresli bir hayatınızın olduğunu düşünüyorsanız, kendinizi rahatlatacak etkinlikler ayarlayın. Bu dönemde konser veya festivale gitmek zor olabiliyor. Malum ekonomik durumlar nedeni ile bu tür etkinler, biraz cep yakıyor. Ancak arkadaşlarınız ile pikniğe gidebilir ve bir sahilde sohbet edebilirsiniz. kendinizi eve kapatmamaya çalışın. Eğer iş yüzünden bu kadar strese giriyorsanız, sağlığınız için o işten çıkın ve kendinize daha rahat bir çalışma ortamı ayarlamak amacı ile farklı bir iş koluna adım atın. Emin olun bu şekilde yapacağınız birkaç değişiklik, sadece saçlarınızın beyazlamasını değil aynı zamanda ruhunuzun yaşlanmasını da engelleyecektir.

Beyaz saçı eski haline döndürme yolları

Beyaz saçları eski haline döndürmenin birçok farklı yolu var. Bu yolların ortak noktası ise doğal ürünler ile birlikte yapılabilmesi. Her evde bulunan bu malzemeler sayesinde, saçlarınızı hazırlayacağınız bu kürler ile besleyebilir ve tekrardan eski rengine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Gelin hep birlikte beyaz saçları nasıl eski haline getirebileceğinizi inceleyelim.

Siyah çay

Siyah çay ile birlikte saçlarınızı eski haline kavuşturabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi sadece beyaz saçları eski rengine kavuşturmak için değil, genel saç bakımında da tercih edebilirisiniz. Çünkü siyah çay ile saçlarınızın daha yumuşak ve daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Siyah çay ile saç bakımı yapabilmek için şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Öncelikle bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar siyah çay alın.
  • Bu çayı su ile beraber güzelce kaynatın.
  • Kaynatma işlemini tamamladıktan sonra ise suyu ocaktan alın ve tuz ekleyin.
  • Tuz ekledikten sonra ise kaynattığınız suyun soğumasını bekleyin.

Bütün bu adımları yaptıktan sonra, siyah çay ile hazırladığınız bu su ile saçınızı güzelce yıkayın. Ancak yıkama esnasında saç diplerinize de masaj yapın. Bu sayede siyah çay ve tuz içerisindeki besin maddelerini saç dipleriniz de alacak. Siyah çay içerisinde yer alan besin maddeleri, saç tellerindeki melanin oranını arttıracak. Bu sayede ak düşen saçlarınız, zaman içerisinde tekrardan eski haline dönecek. Ekstra olarak ise yumuşak ve parlak saçlara kavuşacaksınız.

Biberiye ve adaçayı kürü

Biberiye ve adaçayı da saç bakımı için oldukça etkili bitkilerdir. Bu iki bitkinin de içerisindeki besin maddeleri, saçların kırıklarının düzelmesini sağlıyor ve melanin dengesini yerine getiriyor. melanin dengesinin sağlanması ile beraber de saçlardaki beyaz oranı gün geçtikçe azalıyor. Ayrıca saçlarınızın güçlenmesini istiyorsanız, kesinlikle bu kür ile saç bakımı yapmanızı öneriyoruz. Çünkü biberiye ve adaçayı bitkilerinde yer alan besin maddeleri, saçlardaki koparak dökülmelerin de önüne geçiyor. Biberiye ve adaçayı ile saç bakımı yapabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Öncelikle yarım bardak çaydanlığın içerisinde kurtulmuş biberiye ve kurutulmuş adaçayı bitkilerini atın.
  • Daha sonra bu iki bitkiyi güzel bir şekilde kaynatın.
  • Kaynatma işlemini tamamladıktan sonra ise hazırladığınız kürün soğumasını bekleyin.
  • Kürünüz soğuduktan sonra saçınıza bu kür ile masaj yapın.
  • Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra ise saçınızı ılık su ile durulayın.
  • Bu kürü uyguladığınızda ise o gün kesinlikle şampuan kullanmayın. Eğer saçınızı yıkamanız gerekiyorsa, kesinlikle kürü uygulamadan önce saçınızı yıkayın.

Adaçayı ve biberiye içerisinde yer alan besin maddeleri, saç köklerinin güçlenmesini sağlayacak. Bu yüzden sadece beyaz sorunu için değil, aynı zamanda koparak dökülmeler için de bu kürden fayadalanabilirsiniz. Bununla birlikte bu kürü haftada 3 defaya kadar uygulamanız yeterli olacaktır.