Buhar banyosu Buhar banyosu

Buhar banyosu ne işe yarar? Cildiniz parlasın, ışıldasın ve canlansın istiyorsanız…

Evlerde kolayca uygulanabilecek yöntemler arasında sayılan ve birçok faydası bulunan buhar banyosu hem hazırlık aşaması hem kullanımı kolay olan ve farklı malzemeler eklenerek farklı faydalarından yararlanabileceğiniz bir sağlık yöntemidir. Yalnızca havlu ihtiyacı duyacağınız bu banyoyu uygulamak masrafsız olmasından dolayı ekonomik bir tedavi olarak da karşımıza çıkar. Cilt bakımı için çokça tercih edilen buhar banyosu içine farklı bitkisel yağlar eklenerek de kullanılabilir ve bu durumda ise faydaları katlanarak artar.

Buhar banyosu nedir?

Buhar banyosu cildin nefes alamsını sağlamak için cilt gözeneklerini açan ve cildi arındıran bir bakım yöntemidir. Özellikle yağlı ciltlerde kullanımı ile etkileri hem hızlı hem masrafsız şekilde elde edilen bir yöntem olan buhar banyosu evlerde hazırlanabilen ve su buharı ile cilt gözeneklerinin sıcak buhardan genleşmesi ile açılıp hava alışmasını ve bununla birlikte yenilenme gerçekleşmesini sağlayan bakım türüdür. İhtiyaç duyacağınız ürünler yalnızca bitkisel yağlar, su ve havlu olacak ve kolaylıkla istediğiniz cilt yapısına kavuşacaksınız.

Buhar banyosu nasıl hazırlanır?

Buhar banyosu hazırlamak için temelde yalnızca su, havlu ve bir kap yeterli olacaktır. 2 litre kadar suyu kaynatın ve ardından kaynar suyu kafanızdan biraz daha büyük bir kap içerisine aktarın. bu işlem gerçekleşene kadar saçlarınızı toplayabilir ve yüzünüzü temizleyerek makyaj izleri gibi izlerden arındırabilirsiniz. Suyu kaba aktardıktan sonra 1 dakika kadar bekleyin ki ani şekilde çıkan buhar ya da suyun hareketliliği sebebiyle gelecek olan fazlalık ısı cildinize zarar vermesin. Ardından kafanızın üzerine bir havlu alarak suya yakın bir konumda yüzünüzü suya dönerek bekleyin. kafanıza örteceğiniz havluyu elleriniz ile kafanızın iki yanına açın ve buhar çıkışını engelleyin. Böylelikle buhar cildinize daha kolay ulaşacaktır. Dilerseniz su içerisine çok az miktarda avokado yağı, hindistancevizi yağı ya da kamelya yağı gibi bitkisel yağlar ekleyerek de aromaterapi ile cildinize olan faydalarını arttırabilirsiniz.

Buhar banyosu faydaları

Buhar banyosu yapmak cildi rahatlatır ve bununla birlikte siz de rahatlarsınız. Buhar banyosunun düzenli uygulanması ile sağlayacağı faydalar ise şu şekilde karşımıza çıkar:

Gözeneklerinizi açarak cildi rahatlatır

Buhar banyosu cilt gözeneklerini açarak daha çok hava almalarını sağlar. Hava ile temasa geçen cilt gözenekleri içerisinde siyah nokta oluşumu engellenmiş olur. ayrıca sivilce ve lekeler de bu gözenekleri açılması ile tedavi edilebilir.

Cildi biriken fazlalık yağdan arındırır

Cildiniz her geçen gün yağlanan bir yapıya sahip ise, buhar banyosu bu sorunu sizin için çözecektir. Buhar banyosu ciltte oluşan yağlanmamı temizleyerek daha canlı ve temiz bir cilt yapısı sunan bir yöntemdir. Özellikle tozlu ve kalabalık ortamlarda çalışan bireylerin cildinde yağlanma görülür ve bu yağlanma buhar banyosu ile kolaylıkla çözülebilir.

Buhar banyosu
Buhar banyosu / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ciltte bulunan ölü hücreleri temizler

Ciltte bulunan gözeneklerin kapanması cilt yenilenmesinin önünde bir engeldir. Cildin yenilenememesi ise daha solgun bir görüntüye yol açarak parlak ve canlı bir cilt görünümünü engeller. Buhar banyosu ile açılan cilt gözenekleri hava alarak yenilenmeyi tetikler ve bu sayede ölü hücreler temizlenmiş olur.

Cilt tonunun eşitlenmesini sağlar

Güneş yanıkları, lekeler ve izler gibi nedenler ile cilt yapısında ton farkı görülebilir ve bu fark en belirgin olarak dudak bölgesinde ortaya çıkar. Buhar banyosu ile temizlenen ölü hücrelerin yenilenmesi bu ton farkını ortadan kaldırarak cilt tonunun eşitlenmesini sağlar.

Sivilce oluşumunu önler

Ciltte biriken fazlalık yağı alması ile birlikte deri altında akne oluşumunun engellenmesini sağlayan buhar banyosu aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesi ile de sivilce oluşumuna neden olacak etkenleri ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Buhar banyosu iltihabı temizleyerek sivilceye neden olan bu iltihabın sökmesi ile bilinir ve tek bir sivilce dahi çıkmasını engeller.

Yüz kaslarınızı rahatlatır

Genellikle gün içerisinde çok konuşması gereken işlerde çalışanlar yüz kaslarında ağrılar oluşmasından dolayı şikayet ederler. Buhar banyosunu kullanan bireyler se bu şikayetlerin kısa sürede geçtiğine şahit olacaklardır. Aynı zamanda baş ağrısını da aynı şekilde yüz kaslarını rahatlatarak azaltan bir yapıya sahiptir.

Yenileyici etkisi ile daha genç görünün

Yaşından daha büyük gösteren ya da artık yaşı ilerlediği için genç görünümünü kaybetmiş olanlar için de buhar banyosu ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Yenileyici yapısı ile buhar banyosu daha sıkı ve daha parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlıyor ve istediğiniz genç görünümü kazanmanıza yardım ediyor.

Seyredin: YÜZ BUHAR BANYOSU / Cildiniz parlasın, ışıldasın, canlansın

Buhar banyosundan sonra ne yapılmalı?

Buhar banyosu ile rahatlayan cilde tekrar kimyasal sürmek yerine daha doğal yöntemler ile cildinize günlük bakımını sunabilirsiniz. Tonik olarak pirinç suyu ya da gül suyu kullanabilir ve bu sayede genç cilt görünümü kazanmayı da hızlandırabilirsiniz. Buhar banyosu yaptıktan sonra kimyasal ürünleri kullanmak etkisini azaltarak yok edecektir. Aynı zamanda buhar banyosunun ardından siyah noktaları sıkmak ya da sivilceler ile oynamak da önerilmeyen davranışlar arasında. Bunun yerine bal ve limon ya da bal ev Türk kahvesi ile maskeler hazırlayabilir ve bu maskeler ile sihay noktalar ilke sivilceleri temizleyebilirsiniz.