Cilt tipinize göre hangi peeling uygulanmalı? Pürüzsüz bir cilt çok kolay

Cilt bakımı kişinin cildinin sağlıklı ve pürüzsüz bir görüntüye ulaşabilmesi için en gerekli uygulamalardan bir tanesidir. Cilt bakımı denildiğinde uygulanması ve dikkat edilmesi gereken en büyük durum, kişinin nasıl bir cilt tipine sahip olduğunu bilmesidir. Kişinin kendi cilt tipini doğru bilmesi, doğru cilt bakım uygulamalarını yapacağı anlamına gelir. Cilt bakımlarının olmazsa olmaz uygulamalarından olan peeling, kişinin cildinde bulunan ölü hücrelerden kurutulmasını sağlarken, cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu noktada peeling uygulaması yapmadan evvel kişi hangi cilt tipinde olduğunu bilmesi ve bu doğrultuda ilerlemesi gerekir. Peki cilt tipine göre peeling uygulamaları nasıl olmalı? İşte konuya dair tüm detaylar…

Peeling nedir?

Peeling uygulaması, kişinin cilt yüzeyinde bulunan ölü derilerin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olan ve cildin yenilenmesini sağlayan bir uygulamadır. Düzenli olarak peeling uygulaması yapılması, kişinin cilt yüzeyinde bulunan sivilce ve akne probleminin tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır. Peeling uygulamasının doğru yapılması da oldukça mühim bir konusudur. Uygulamanın yanlış yapılması, kişinin cilt yüzeyinin deforme olmasına neden olurken, cildin hassaslaşmasına ve buna bağlı olarak cilt yüzeyinde kızarma probleminin yaşanması görülür. Peeling uygulamasının doğru yöntemlerle yapılması, cildin tüm gözeneklerinin temizlenmesini sağlarken, cilt yüzeyinde oluşan cilt problemlerinin tedavi edilmesine ve cildin tazelenmesine yardımcı olmaktadır. Peeling uygulamasını doğru ve yararlı bir şekilde yapabilmek için, kişinin cilt tipini mutlaka bilmesi gerekir. Her peeling uygulaması kişiden kişiye fark göstereceği için, cilde zarar vermeyen yöntemi bulabilmek adına cilt tipine uygun yöntemler cilde uygulanmalıdır.

Cilt tipine göre peeling seçimi nasıl olmalı?

Ölü derilerden arınmak için yapılan peeling uygulaması bir uzman tarafından gerçekleştirilebileceği gibi, kişi evde de peeling uygulamasını gerçekleştirebilir. Evde hazırlanan doğal maskelerle cildi yıpratmadan yapılan peeling uygulamaları cildin çok daha sağlıklı bir görüntüye ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Evde peeling uygulamasını kendisi gerçekleştirecek olan kişilerin mutlaka cilt tiplerini bilmelerinde ve bu doğrultuda cilt peeling uygulamalarını gerçekleştirmeleri gerekir. İşte cilt tipine göre uygulanması gereken peeling yöntemleri;

Kuru ciltler

Kuru cilde sahip olan kişiler peeling uygulamasını gerçekleştirirken kesinlikle yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden kaçınmalıdır. Doğal yağ grubu içeren örneğin Hindistan cevizi yağı gibi cildi nemlendirmeye yönelik peeling uygulamaları kişinin cilt tipine çok daha uyum sağlayacak yöntemler arasındadır. Kuru cilt tiplerinde, cilt hali hazırda kurumaya eğimli olduğundan mütevelli cildi taze tutmak ve nemlendirmek oldukça önemli bir adımdır. Cilde haftada 2 ya da 3 kez peeling uygulamasının yapılması cildin sağlıklı bir forma dönüşmesini sağlarken, peeling uygulamasından sonra cildi güçlü bir nemlendiriciyle beslemek önemlidir.

Seyredin: PEELİNG NEDİR? NASIL UYGULANIR? TÜM CİLT TİPLERİ İÇİN 🤩 | UYGUN FİYATLI PEELİNG ÖNERİLERİ

Yağlı ciltler

Yağlı ciltlerde, cilt tipinde bulunan yağ fazlalaığını dengelemek amacıyla kullanılan ürüne bağlı olarak cilt peelingini haftada 5 kez uygulanabilme durumu mümkündür. Bu noktada doğru peeling uygulamasının bulunduğundan emin olunması gerekir. Peeling uygulamasının fazla yapılması, cildin dengesinin şaşmasına neden olabileceği gibi cildin kuru cilde dönmesine neden olabileceğini unutmamak gerekir. Peeling uygulamasından sonra cildi az miktarda nemlendirme işlemi unutulmamalıdır.

Normal ciltler

Normal cilt tipine sahip kişiler, hafta 2 – 3 kez olacak şekilde peeling uygulaması yapabilirler. Granül şeker, meyve parçacıklı peelinglerin kullanılması normal cilt tipine sahip kişiler için oldukça uygun ürünlerdir. Bu ürünlerin hangisinin ciltte daha iyi sonuç verebileceğini öğrenmek için, cilde belli aralıklarla nazikçe ürünleri uygulamayı deneyebilirsiniz.

Karma ciltler

Karma cilt tipine sahip kişilerin, T bölgesi yağlı olurken yanakları kurudur. Bu özelliklere sahip kişiler karma cilt grubuna girmektedir. Karma cilt tipine sahip kişiler sorunsuz ve sağlıklı bir peeling uygulaması için T bölgesini baz alamaları gerekir. Gerçekleştirecekleri peeling uygulamalarını T bölgesine yapmayı deneyebilirler. Kuru bölgelere daha az peeling uygulamasıyla birlikte doğru ve yeterli nemlendirme hamleleri yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Karma cilt tipine sahip kişiler T bölgesi ve yanaklar için farklı ürünleri kullanmalılar.