Saç yıkama Saç yıkama

Daha parlak ve canlı saçlar için ne yapılması gerekir?

Saçlar, insanlarda en dikkat çeken yerlerden biridir. Bu yüzden de insanlar, saçlarının bakımına oldukça fazla özen göstermekte. saçların sağlığına dikkat ederek, saçlarımızın daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlayabiliriz. Evinizdeki birkaç malzeme ile yapabileceğiniz saç maskeleri ile saçlarınızı besleyebilir ve bakımlarını yapabilirsiniz. Ayrıca saçların daha sağlıklı olması için bu tür makelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu yazımızda sizlere, saçların nasıl daha sağlıklı ve daha parlak görünmesini sağlayabileceğinizi anlattık.

Seyredin: Saç bakımı ve cilt bakımı için çok özel maske ve karışım tarifleri

Saç bakımı için doğal tarif

Saçların bakımı için evinizde bulunan malzemelerden doğal bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu tür doğal ürünler ile hazırlanmış olan saç maskeleri, saçların daha bakımlı ve daha canlı görünmesinde oldukça etkili. Ayrıca doğal malzemeler ile hazırlanmış olan bu tür saç maskeleri, saçlardaki kırıkların da düzelmesini sağlayabilir. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal saç maskesi tarifinin malzemeleri şu şekildedir:

  • 1 adet yumurtanın akı
  • yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet limonun suyu

Yumurta akı, limon ve zeytinyağ ile hazırlayacağınız bu maske yardımı ile saçlarınızın normalden çok daha güzel görünebilmesini sağlayabilirsiniz. Bu maskeyi hazırlayabilmek için öncelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine 1 adet yumurtanın akını alalım. Daha sonra yarım çay bardağı zeytinyağını ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Biraz fazla karıştırmanız iyi olacaktır. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra bir adet limonun suyunu da ekleyelim ve tekrardan karıştıralım. Saç maskesi karışımını hazırladıktan sonra uygulaması için belirli adımları uygulamanız gerekiyor.Bu adımları doğru  bir şekilde uygulayabilirseniz, saç bakımınızı kolaylıkla tamamlayabilmiş olacaksınız. Yumurta akı ve zeytinyağlı saç makesini uygulayabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Öncelikle kendi şampuanınız ilse saçlarınız yıkayın.
  • Saçlarınızı güzel bir şekilde yıkayın ve havlu ile kurulayın.
  • Saçlarınız hafif nemli kaldıktan sonra ise hazırladığınız zeytinyağı ve yumurta akı karışımını saçınıza uygulamanız gerekiyor. Bunun için elinizi saç maskesinin olduğu karışıma daldırın.
  • Daha sonra ise saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.
  • Saç diplerini bu maske ile masaj yaptıktan sonra ise kalan saç maskesini ise saçlarınızın tamamına uygulayın.
  • Bütün saç maskesini uyguladıktan sonra ise bu karışımın saçlarınızda en az 30 dakika kalması gerekmektedir.
  • Bekleme süresinin tamamlanmasının ardından da saçlarınızı soğuk su ile güzelce yıkayın ve asla şampuan ile saçınızı tekrardan yıkamayın.

Hazırlamış olduğunuz bu saç makesini, haftada 3 güne kadar uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 2 haftada içerisinde ise saçlarınızdaki mükemmel değişimi farkedeceksiniz.

Saçlar
Saçlar / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Saçların daha parlak görünmesi için tavsiyeler

Eğer duş yerine sadece saçlarınızı yıkayacaksanız ve saçlarınız çok fazla yağlı değilse, kesinlikle soğuk su ile duş almanızı öneriyoruz. Çünkü soğuk su, saçların normalden çok daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Bunlar ile beraber de saçların doğal bir saç fırçası ile taranması, saçların normalden çok  daha canlı ve parlak görülmesini sağlayacaktır. Bu yüzden de saçları yıkadıktan ve kuruttuktan sorna, doğal bir saç fırçası yardımı ile güzelce taramanız oldukça etkili olacaktır. Ayrıca saçların bakımı sırasında bitkisel yağlar eklenmiş sıcak havlu bakımları da deneyebilirsiniz.