Ellerim yaşlandı diye üzülmeyin, bebeksi ellere kavuşmanın yolu bu doğal yöntemlerde!

Ellerimiz gün geçtikçe daha da yaşlı bir hal alır. Bu çok normal bir durumdur. Çünkü ellerimiz, gün içerisinde en çok yıpranan organladan biridir. Sürekli olarak her işimizi eller ile yapmaktayız. Bir şeyler taşırken ya da bir şeyler tutarken sürekli olarak ellerimizi kullanıyoruz. Hatta ben bu haberi yazarken bile ellerimi kullandım. Oldukça basit bir iş gibi görünen her şeyi ellerimiz ile yapıyoruz. Bu kadar çok kullandığımız için de ellerimizin yıpranması ve gün geçtikçe daha yaşlı görünmesi çok normal. Peki ya bu durumu tersine çevirebilir miyiz? Evimizde bulunan bazı besleyici doğal ürünler ile bu durumu tersine çevirmek mümkün. Ayrıca sağlıklı beslenerek de bu yaşlılık belirtilerini daha ileriki yaşlara öteleyebiliriz. Bütün bunlara ek olarak, vücudumuzda en dikkat çekici organlardan biri lan ellerimizin bakımını aksatmamak oldukça önemli. Bu yazımızda sizlere yaşlanmaya başlayan ellerinizi nasıl gençleştirebileceğinizi anlattık.

İzleyin: ELDEKİ KIRIŞIKLARA HIZLI ÇÖZÜM – EL ÇATLAKLARI – YIPRANMIŞ ELLER İÇİN Tarif – Güzellik Bakım

Ellerimiz için doğal bakım kürleri

Ellerimiz, tıpkı vücudumuzun diğer yerleri gibi bakım isteyen organlardan biridir. Özellikle el çevresinde cilde bakmak ve o cildi beslemek oldukça önemli. Evinizde hazırlayabileceğiniz doğal kürler ile ellerinizin bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Gelin hep brilikte el bakımı için hazırlanabilecek doğal kürlerin uygulanışını ve tarifini inceleyelim.

Zeytinyağı
Zeytinyağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Zeytinyağı ve limon kürü

Zeytinyağı ve limon, ayrı ayrı oldukça sağlıklı besinlerdir. Ayrıca birçok farklı hasalığın da tedavisi olabilecek olan zeytinyağı ve limon, doğal bakım ürünleri hazırlarken tercih edilen en önemli malzmelerden biridir. Limonun içerisinde yer alan C vitamini, hali hazırda cilt bakımı için kullanılan oldukça önemli bir vitamin grubudur. Çünkü C vitamini grubu, cildin elastikiyetini sağlamaktadır. Cildin elastikiyetini sağlaması sayesinde de kırışıklık ve sarkmaları engelleyebiliyorsunuz. Zeytinyağı ise cildin nem dengesini sağlar ve gözenekleri temizleyebilmek adına açar. Limonun içerisindeki asidik maddeler de bu açılan gözenekleri çok kolay bir şekilde temizleyebilir. Zeytinyağı ve limon kürünü uygulamak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine 1 çay bardağı zeytinyağı alın.
 • Daha sonra bir adet limonun suyunu tamamiyle bu karıştırma kabına ekleyin.
 • Eklediğiniz malzemeleri güzel bir şekilde karıştırın.
 • karıştırma işlemini tamamladıktan sonra ise ellerinizi bu kaba daldırın ve hazırladığınız kür ile elinizi yaklaşık 5 dakika kadar ovalayın.
 • Ovalama işlemi tamamlandıktan sonra ise 15 dakika kadar bu şekilde bekleyin.
 • Sürenin sonunda ise ellerinizi soğuk su ile güzelce durulayın.

Hazırladığınız bu karışımı isterseniz her gün bile yapabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta içerisinde ellerinizdeki değişimi göreceksiniz.

Karbonat
Karbonat / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Karbonat ve bal

Karbonat ve bal da cilt bakımı için sürekli olarak tercih edilen doğal malzemelerden biridir. Bu ikili ile hazırlayacağınız bakım kürleri, ellerinizin yaşlılık belirtilerini kolaylıkla ortadan kaldıracak ve balın içerisindeki sağlıklı besin maddeleri, ellerin nem dengesini düzenleyecektir. Karbonat ve bal ile hazırlanan bu doğal bakım kürünü uygulayabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine 2 tatlı kaşığı bal alalım.
 • Daha sonra kürün yoğunluğunu birazcık azaltabilmek için yarım çay bardağı ılık su alalım ve güzelce karıştıralım.
 • Balın yoğunluğunu ssu ile azlattıktan sonra ise karbonat ekleyelim ve karıştıralım.
 • Hazırladığımız kürü ellerimize masaj yaparak uygulayalım.
 • Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra ise ellerimizi soğuk su ile yıkayalım.

Hazırlayacağınız bu bakım kürünü haftada 3 defa uygulamanız yetecektir. Yine 1 hafta içerisinde ellerinizdeki değişimler gözle görülür bir hal alacaktır.