Elleriniz yumuşacık olsun ister misiniz? İşte çatlayan eller için doğal peeling tarifi

Kışın soğukluğu ya da yazın sıcaklığı, elleri çatlatabiliyor. Ani hava değişimlerinden oldukça etkilenen ellerimiz, çatlayarak sert bir yapıya bürünmekte. Genellikle bunun nedeni, ellerimizin neminin azalmasıdır. Nemi azalan ellerimiz çatlar ve sertleşir. Ancak elimizin nem dengesini ayarlayabilirsek, bu sertlikler ve çatlaklardan kurtulabiliriz. Elimizin nem dengesini ayarlamak için ise belli bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Fakat doğal malzemeler ile de peeling işlemi yaparsanız, elinizin nem dengesini ayarlayabilirsiniz.

El çatlaması için doğal tarifler

El çatlamasını önlemek ve gidermek için kozmetik marketlerde çok pahalı ürünler satılmaktadır. Ancak vereceğimiz doğal tarifler ile bu pahalı cilt bakım ürünlerini almanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca vereceğimiz tarifte herhangi bir kimyasal madde olmadığı için pahalı kozmetik ürünlerine göre çok daha sağlıklıdır.

İzleyin: Çatlayan eller için doğal peeling tarifi. Elleriniz yumuşacık olsun

Zeytinyağı ve toz şeker

Zeytinyağı ve toz şeker ile çok iyi bir cilt bakım ürünü elde edebilirsiniz. Zeytinyağının içeriğinde maddeler, cildimizi yumuşatır ve nem dengesini ayarlar. Toz şeker ise oluşan çatlakların düzelmesini sağlayacaktır. Bu iki malzeme ile cildimizdeki çatlakları ve nem sorununu halledebiliriz.

1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kap içerisine alın. Daha sonra ise yemek kaşığı toz şekeri de zeytinyağına dökün. Daha sonra güzelce karıştırın. Ellerinizde çatlakları hazırladığınız bu kür ile giderebilirsiniz. Bu kürü uygulamak için hazırladığınız kürü ellerinize dökün ve yaklaşık 10 dakika kadar ellerinizi ovalayın. Daha sonra ise ılık su ile ellerinizi iyice durulayın. Bu kürü uyguladıktan sonra yaklaşık 2 saat boyunca sabun kullanmamanızı önermekteyiz. Ancak doğal sabunlarınız varsa kullanabilirsiniz.

Ellerimiz neden çatlar?

Ellerde oluşan çatlamalar genellikle dış faktörlerden meydana gelmektedir. Ancak eldeki çatlamaları tedavi edilmezse, ileriki zamanlarda bu çatlamalar egzamaya dönüşebilir. Bu yüzden ellerimizin bakımını düzenli olarak yapmalı ve eldeki çatlamaları hafife almamalıyız. Eğer yaptığınız bakımlar el çatlamanıza bir  çözüm olmuyorsa doktora görünmenizde fayda vardır.

Hamilelik zamanında ellerin çatlaması, sıkça görülen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun sebebi ise hamilelik zamanında vücut çok fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden de vücudumuz cildimizi nemlendirecek suyu karşılayamaz. Bunu önlemek için ise bol miktarda su tüketmek gereklidir. Bu sayede vücudunuz, gerekli nemi cildinize sağlayacak ve elleriniz çatlaklardan kurtulacak.

Soğuktan ellerin çatlaması ise genellikle kuru bir cilde sahip kişilerde meydana gelmektedir. Soğuk havaya çıkan kişilerin elleri çatlamaması için eldiven kullanması tavsiye edilmektedir. Çünkü soğuk hava, ciltteki nemi alır ve cildi kurutur. Bunun sonucunda ise ellerimiz çatlayabilir.

Ellerin çatlaması nasıl önlenebilir?

Ellerin çatlamasını önlemek için beslenme alışkanlığını değiştirmeniz gerekmektedir. Sağlıklı yağları içeren besinleri, tüketim alışkanlıklarınıza eklemeniz gerekmektedir. Bu besinler, cildinizin nem dengesini ayarlayacaktır ve daha nemli, yumuşak bir cildiniz olacaktır. Ayrıca elleriniz çatlıyorsa, günde en az 2 litre su içmeniz gerekmektedir. Bu sayede vücudunuz, cildiniz için olan nemi daha rahat sağlayabilecektir.

Ellerimizi gün içinde birçok kez yıkamaktayız. Ancak kullandığımız sabunlar, içerisinde kimyasal maddeler barındırabilir. Maalesef bu kimyasallar ellerimizin nem dengesini bozabilmektedir. Ancak organik ürünlerle elde edilmiş sabunları kullanırsak, cildimizin nem dengesini korumuş oluruz. Bu sayede cildimiz çatlamaz ve sertleşmez.