Göz altı morlukları neden olur ve nasıl geçer?

Halk arasında göz altı morluğu olarak nitelendirilen, göz altında meydana gelen koyu halkalar şeklinde görülen morluklar kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Göz altı morlukları ister istemez kişiyi yorgun ve yaşından çok daha büyük göstermektedir. Başlıca sebebi yorgunluk gibi gözükse de, göz altı morluğunun oluşmasını tetikleyen birçok durum vardır. Genellikle göz altı morluğunun oluşumunda tıbbi bir müdahale olmazken dış görünüş ve estetiksel olarak birçok kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Peki ya göz altı morlukları neden olur ve göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morluklarının oluşmasını etkileyen belli başlı durumlar vardır. Göz altı morluğunun oluşması tıbbi açıdan herhangi bir sorun yaşatmasa da, fiziksel olarak istenilen bir durum değildir. Göz altı morluklara sebep olan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uykusuzluğa karşı oluşan morluklar; Aşırı yorgunluğa karşı vücudu gerekli olan dinlenme periyoduna alamama durumuna kaynaklı olarak göz altı morlukları yaşanabilmektedir. Uykusuzluk, ciltte soluk ve donuk bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Uykusuzluk aynı zamanda, göz altlarında sıvı birikmesine sebep olarak gözün şişmesine neden olmaktadır.
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak göz altı morluğu; İlerleyen yaş faktörleri dolayısıyla, göz altında morlukların oluşması yaşanabilmektedir. Kişi yaş alma sürecine geçtikten sonra cilt derisinde incelmeler meydana geldiği için, damarların da daha belirgin olmasına neden olmaktadır.
 • Mavi ışıklara bağlı olarak göz yorgunluğu; Televizyon, cep telefonu, bilgisayar üzerinden yayılan mavi ışığa bağlı olarak gözlerin yorulmasına istinaden göz altında morlukların oluşabilmektedir. Uzun sürelerce mavi ışığa maruz kalmak göz içerisindeki damaların kızarmasına neden olmaktadır. Göz içerisinde ve göz altında morarmalar meydana gelebilmektedir.
 • Alerjik reaksiyonlar; Alerjik reaksiyonlar sonucunda göz içerisinde göz kuruluğu ve koyu halkaların oluşmasını tetikleyebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar sonucunda, göz içerisinde kızarıklık, sulanma, şişkinlik gibi durumlar söz konusuyken kan damarları içerisinde genişlemeye yol açılabilmektedir. Alerjiye bağlı kaşınmalar durumunun yaşanması durumunda kesinlikle, kaşıma sebebiyle kan damarlarında çatlamanın olmasına neden olabilir. Dolayısıyla alerji olunduğu durumlarda, uzman bir doktora gitmekte fayda vardır.
 • Dehidrasyon; Vücuda yeterli suyun alınmaması durumunda, vücudun su seviyesinin bozulmasıyla yaşanan bir durumdur. Dengenin bozulması, göz altında morlukların oluşmasına sebep olabilmektedir. Su dengesinin bozulması, göz altında halkaların oluşmasını da tetiklemektedir.
 • Gün ışığına çok fazla maruz kalmak; Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak vücudun renk pigmentini oluşturan maddenin artmasına neden olmaktadır. Çok şiddetli güneş ışıklarına maruz kalmak göz çevresinde halkaların ve morlukların oluşmasına neden olmaktadır.

İzleyin: Göz Altı Morlukları Neden Olur? Canan Karatay ‘Çok Büyük Belirti’ Diyerek Anlattı

Göz altı morluklarının geçmesi için neler yapılabilir?

Göz altında oluşan mor halkalar bir sağlık sebebine bağlı olarak, başka nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanması durumunda, evde göz altı morluğunu geçirmeye yönelik yapılan birkaç uygulama iyi gelebilmektedir. Evde göz altı morluklarını geçirebilmek için şu adımlar uygulanabilir;

 • Göz altı morluğuna soğuk uygulamak; Soğuk press yapmak, şişkinliği azaltmaya yararken genişlemiş olan kan damarlarının toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Çekilen kan damarları böylelikle, gözün altından görünmemeye ve halkaların oluşmamasına neden olmaktadır. Soğuk press uygulanırken, temiz bir havluya sarıp göze uygulamak daha doğru olacaktır. Direkt olarak göze uygulanan soğuk faydadan ziyade zarar oluşturabilmektedir. 20 dakika boyunca uygulanan soğuk, göz altı morlukları yatıştıracaktır.
 • Uyku süresini ve uyku kalitesini arttırmak; Uyku kalitesini arttırmak, derin ve güzel bir uykuyla günün yorgunluğunu atmak göz altında oluşan morluklara iyi gelmektedir. Göz altında oluşan morlukların ve halkaların oluşmasını engellemek için günde en az 6 -8 saat uyunması gerekmektedir.
 • Uyurken başın altını yüksek tutmak; Yetersiz uykuyla birlikte göz altında morluk ve halkaların oluşmasında yatış şeklinin de önemi vardır. Baş altının yüksek tutulması, uyku kalitenizin artmasına neden olmaktadır.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morluklarının oluşmasını engellemek için yeterli uyku, bol sıvı tüketmek ya da uyku şekline dikkat etmek ne kadar önemliyse de bazı durumlarda anlık olarak morlukların geçmesini dileyebiliriz. Bu gibi durumlarda şu maddelere başvurarak evde kolaylıkla göz altı morluklarından kurtulabiliriz.

 • Gözlerin en büyük ilacı olan çay tamponu içerisinde bulunan antioksidanlar ve kafein sayesinde kan dolaşımını uyarmaya yararken, gözün rahatlamasına sebep olmaktadır. Siyah çay soğuduktan sonra temiz olan gözlere 10 ila 20 dakika tutularak bekletilir ve ardından gözler yıkanır. Bu uygulama gözlerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Her gece uyumadan önce göz altlarına hindistan cevizi yağı sürmek, halkaların oluşmasını engellemektedir. E vitaminince zengin Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt yapısını onarmaya yaramaktadır.
 • Salatalığın 5 dakika kadar gözlere konulması, halkaların oluşumunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Küçük bir pamuğun üzerine dökülen bir miktar gül suyu, göz kapağında bekletildiğinde halkaların ve göz altı morluğunun önüne geçebilmektedir.