Zayıflama Zayıflama

Hayatınızda birkaç değişiklik yaparak haftada en az 5 kilo verebilirsiniz! İşte o mucizevi yöntemler

Yaşam tarzımız, vücut ağırlığımızı derinden etkiliyor. Beslenme alışkanlıkları, günlük hayattaki hareketliliğimiz gibi bazı detaylar vücudumuzun kilosunu belirlemedeki en büyük etmen. Eğer hayatınızda bazı değişiklikle yaparsanız, vücudunuz olması gereken kiloya kısa bir sürede ulaşabilecektir. Bunun için atmamız gereken bazı adımlar mevcut. Bu yazımızda sizlere, hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile birlikte nasıl haftada 5 kilo verebileceğinizi anlattık.

Hayatınızda yapmanız gereken değişiklikler

Daha sağlıklı bir hayata başlayabilmek için günlük hayatta değiştirmemiz gereken bazı alışkanlıklar mevcut. Bu alışkanlıkları edinebilirseniz, kilonuz başta olmak üzere birçok farklı sağlık sorunundan kurtulabileceksiniz. Gelin hep birlikte hayatınızda yapmanız gereken değişiklikleri inceleyelim.

Beslenme alışkanlığını değiştirin

Hayatımızın en önemli parçalarından biri olan beslenme alışkanlıkları, yaşamamızı derinden etkilemektedir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak, kişinin hayatının düzene girmesini sağlayacaktır. Beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için illa ki diyetisyenlere başvurmanıza gerek yok. Çünkü insan vücudunun alması gereken vitamin ve mineraller belli. Bu besin maddelerinden yeterince alırsanız, kolay bir şekilde daha sağlıklı bir hayata ve ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Hayatımızdan yağlı ve kalorisi çok yüksek olan gıdaları çıkartmamız gerekmektedir. Yağlı besinler, vücutta yakılmadığı takdirde direkt olarak yağ şeklinde depolanıyor. Bu da göbek ve basen çevresinde yağ birikmesine neden olup, kilo artışına sebep oluyor. Ancak yağlı ve sağlıksız besinler yerine, sebze ağırlıklı bir beslenme şeklini benimserseniz, çok daha sağlıklı ve ideal kiloda bir vücudunuz olacaktır. Bunlara ek olarak, hayatımızdan ambalajlı ürünleri çıkartmamız gerekiyor. Bu besinlerin kalori değerleri çok yüksek ve raf ömrünün uzatılabilmesi için koruyucu katkı maddeleri kullanılıyor. Bu yüzden de kanser gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük etmenler.

Egzersiz
Egzersiz / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Hayatınızdaki hareketi artırın

Artık masa başı işler nedeni ile hayatımızdaki hareket çok azaldı. Bu da bizlerin vücutlarını olumsuz bir şekilde etkiliyor. İnsanların kalori yakıp kilo verebilmesi için hareket etmesi gerekiyor. Fakat hayatımızdaki hareketi azaltan birçok farklı unsur mevcut. Bu unsurlardan en dikkat çekeni ise masa başı iş. Günde 8 saat boyunca bir masada oturarak çalışmak, kişinin sadece beyin olarak yorulmasına neden oluyor. Ayrıca bu hayat tarzı nedeni ile fazla hareket etmiyor ve yeterli miktarlarda kalori yakamıyoruz.

İş saatleri içerisinde hareketi arttırmak, bazı sebeplerden dolayı zor olabilmektedir. Ancak iş saatleri dışında da toplu taşıma araçlarını kullanmak, hayatımızdaki hareketlerin çok daha fazla kısalmasına neden oluyor. Hayatımızdaki hareketleri arttırabilmek için ise edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar mevcut. Eğer eviniz ile işiniz arasındaki mesafe çok uzak değilse, yürüyerek işe gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak burada uyku devreye giriyor. Düzenli bir uyku da sağlık ve kilo açısından oldukça önemli. Ancak toplu taşıma kullanmak zorundaysanız, araca bineceğiniz ve ineceğiniz durakları değiştirin. Bir durak önce inmek ve bir sonraki durakta araca binmek, hayatınızdaki hareketi bir miktar arttıracaktır. Evinizden biraz daha uzak duraklarda otobüse ya da minibüse binmek, yürüyüş yapmanızı sağlayacak ve bu sayede de hayatınızdaki hareketi arttırarak kilo verebileceksiniz.

Düzenli uyku

İnsanların tekrardan yenilenebilmesi ve diğer güne çok daha iyi başlayabilmesi için uyku çok önemlidir. Uzmanlara göre, bir kişinin günde 6 ila 8 saat arasında uyuması gerekiyor. Bu yüzden de en geç saat 01.00’da uyumalı ve en geç 08.00’da uyanmalısınız. uyku düzeninizi bu şekle sokabilirseniz, hayatınızda hiç beklemediğiniz değişiklikler göreceksiniz. Düzenli uyku, kişinin metabolizmasının bile çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Daha hızlı çalışan metabolizma ise daha hızlı yağ yakımı demek. Bu yüzden uyku düzenini ayarlamak, kilo vermede oldukça etkili.