Kuru saçlar için bakım önerileri. Saçlarınız eski sağlığına kavuşsun

Kuru saçlar, yıpranmaya oldukça müsait olurlar. Bu yüzden saçlarınız kuruysa, belli bakım yöntemleri ile birlikte saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Kuru saçlar, sağlıksız ve kırılgan görünebilir. Ancak her kuru saçın altında sağlık sorunu yatmaz. Saçların nemini kaybetmesine neden olabilecek birçok etmen bulunmaktadır. Saçlarımızın nemini kaybetmesine neden olabilecek etmenler şunlardır:

 • Klorlu su ile temas
 • Aşırı güneşe maruz kalma
 • Beslenme yetersizlikleri
 • Isı ile şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı

Bu alışkanlıklara ve saçlarımıza zarar verecek hareketleri azaltırsak, saçlarımızın sağlığını kaybetmemesini sağlarız.

Kuru saçlar için bakım önerileri

Kuru saçların bakımını, bir saç bakım merkezinde yaptırabilirsiniz. Ancak saç bakım merkezine gitmek istemiyor ve kuru saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak istiyorsanız, evde de kuru saçlarınızın bakımını yapabileceğini belli başlı etkili yöntemler bulunmaktadır. Bu sayede de kimyasal madde kullanmadan saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, saçlarınızın tekrardan nemini kazanmasını sağlayacak doğal bakım önerilerinden bahsedeceğiz. Ayrıca yaşam alışkanlıklarınızdaki yapmanız gereken değişiklikleri anlatacağız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı ve saç bakımı
Zeytinyağı ve saç bakımı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Zeytinyağının içeriğinde bulunan maddeler, cilt ve saçlar için oldukça sağlıklıdır. Zeytinyağının içeriğinde bulunan A vitamini, cildimiz ve saçlarımızın nemini kazanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de zeytinyağını hem cilt bakım maskesi hem de saç bakım maskesi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağının içeriğinde bulunan E vitamini, cildinizde ve saçlarınızda oluşan hasarları da onarmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için zeytinyağını bir kap içerisine dökün. Daha sonra da zeytinyağı bulunan kap içerisine parmaklarınızı bandırın ve birkaç saniye bekleyin. Ardından da saç derinize doğru o parmaklar ile masaj yapmaya balayın. Daha sonra da kalan zeytinyağı ile saçlarınıza krem sürüyormuş gibi yapın. Bu şekilde saçlarınıza zeytinyağını güzel bir şekilde yedirin. Yaklaşık yarım saat kadar saçlarınızdaki zeytinyağı ile beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme esnasında saçlarınızı bir havlu ile sarabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat geçtikten sonra ise saçlarınızı güzel bir şekilde şampuanlayın ve ardından da ılık ve bol su ile durulayın.

Video: Kuru ve Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Saçlarınızın kurumasını engelleyecek tedbirler alın

Belli yaşam alışkanlıkları, saçlarınızın salığını kaybetmesine ve saçlarınızın sonrasında da nemini kaybedip kurumasına neden olabilmektedir. Bu alışkanlıkları en aza indirgeyerek ve belirli önlemler alarak çözebilirsiniz. Sadece bu önlemleri ve değişikliği yaptığınızda da saçlarınızın belli bir süre sonra eski haline kavuştuğunu göreceksiniz. Saçlarınızın kurumasına ve sağlığını kaybetmesine neden olabilecek yaşam alışkanlıkları şunlardır:

 • Kırık uçları önlemek için saçlarınızı düzenli olarak kestirin.
 • Badem, argan, avokado gibi yumuşatıcı yağlar içeren nemlendirici özellikli şampuan ve saç kremi kullanın.
 • Haftalık nemlendirici saç maskesi uygulayın.
 • Isı ile şekillendirme araçlarının kullanımını azaltın.
 • Sıkı atkuyruğu yerine gevşek saç stillerini deneyin.
 • Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine soğuk veya ılık su kullanın. Soğuk su, nem kaybını azaltır.
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının. Yaz aylarında dışarı çıkarken, şapka gibi aksesuarları kullanmayı tercih edin.
 • Yüzme havuzlarını kullanırken bone ile saçlarınızı klordan koruyun.

Beslenme şeklinizi değiştirin

Beslenme şekilleri sadece saç değil, bütün vücudunuzun sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden de beslenme şekillerinizi değiştirerek, saçlarınızın tekrardan eski sağlığına kavuşmasını ve nemini korumasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınız için Omega – 3 ve antioksidan içeren besinleri tüketmek, oldukça yararlı olabilir. Çünkü vücutta bulunan antioksidan seviyesi, saçları da etkilemektedir. Ayrıca mineral ve protein bakımınından da zengin yiyecekleri tüketmeniz önerilmektedir. Günlük alışkanlıklarınıza maden suyu ekleyin. Maden suyu içerisinde bulunan vitamin ve mineral seviyesi, saçlarının ihtiyaç duyduğu günlük minerali karşılamaktadır. Bunlar ile beraber aşırı yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız, saç ve vücut sağlığı açısından faydalı olacaktır. Fast food tüketmekten kaçının ve akşam yemeklerinizde daha hafifi yiyecekler tüketin. Bu şekilde cilt ve saç sağlığınızı da korumuş olacaksınız.