Cilt bakımı Cilt bakımı

Kuruyan ciltleri pamuk gibi yapan formüller

Her insanın belli başlı fizyolojik farkları olurken cilt türleri ve cilt tipleri arasında pek çok farklar bulunmaktadır. Kişinin tüm bu farklarını bilerek, kendine uygun seçimler yapması çok daha sağlıklı olmasının yanı sıra daha genç görünmesini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Yağlı, kuru, karma olarak üç cilt tipi bulunurken birçok insan bu tiplere göre farklılıklar göstermektedir. Kuru cilt tipine sahip insanların en çok muzdarip olduğu konuların başında gelen ciltte meydana gelen pul pul dökülmeler, düzenli bakım ve nem uygulanmadığı taktirde kendini sürekli tekerrür eden durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumun önüne geçmek için, kuru cilt yapısına sahip kişiler evde bu mucizevi maskeleri deneyerek, ciltlerinin adeta bir pamuğa dönüştüğünü gözlemleyebilir. İşte o mucizevi formüller!

Cilt bakımı
Cilt bakımı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kuru ciltlere hangi maskeler iyi gelir?

Kuru cilt problemi, cilt tabakasının en üst bölgesinde bulunan epidermisin yeterli nem oranına sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Nem eksikliğinden olabildiği gibi genetik faktörler dolayısıyla da kuru cilt yapısına sahip olabilmek mümkündür. Kuru cilt yapısına sahip insanlarda sıklıkla gözlemlenen durumlar arasında yer alan pul pul dökülme, kaşınma, kızarıklık, egzema gibi bozukluklar görülür. Bu durumları yaşayan insanlar, mutlaka düzenli ve kontrollü bir şekilde cilt maskelerini yapmaları gerekmektedir. Bilhassa kuru ciltlerin en büyük etkilendiği durumlar arasında yer alan soğuk havalar, kuru ciltlerinin çok daha sertleşmesine neden olmaktadır. Cilt bakım ürünlerinin oldukça zor keşfedildiği düşünüldüğünde kimyasal bazlı ürünleri uygulamadan evvel doğanın bizlere sunduğu güzellikleri denememiz çok daha sağlıklı olacaktır. İşte kuru ciltlerin nem kazanmasına yardımcı olan o formüller;

Havuçlar
Havuçlar / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Cilde nem pompalayan havuç, avokado, bal, zeytinyağı ve yumurta

Malzemeler;

  • 1 adet havuç
  • Yarım olgunlaşmış avokado
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta sarısı

Yapılışı;

İlk olarak 1 adet havucu yumuşayana dek pişirin. Yumuşayan havucu bir kasenin içerisine alın ve soğumasını bekleyin. Soğuyan haşlanmış havucun üzerine yarım olgunlaşmış avokadoyu ekleyin. Bu iki malzemeyi ezerek güzelce karıştırın. İkisi birbirine geçtikten sonra 1 yemek kaşığı bal, yarım tatlığı kaşığı zeytin yağı ve 1 adet yumurtanın sarısını karışıma dökün ve güzelce karıştırın. Tüm malzemelerin birbirine karıştığından emin olduktan sonra, temiz cildinize bu karışımı sürün ve takribi olarak 15 dakika boyunca bekleyin. 15 dakika sonrasında yüzünüzü ılık suyla güzelce yıkayın. Bu maskeyi haftanın 1 günü yapmanız cildin kaybolan neminin yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır.

Cilt nemini yulaf, muz ve balla sağlayın

Malzemeler;

  • Yarım olgunlaşmış muz
  • Yarım su bardağı yulaf
  • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı;

Yarım olgunlaşmış muzu bir kasenin içerisinde güzelce ezin. Ezilmiş muzun üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Balın muzun tamamına geldiğinden emin olduktan sonra, yarım su bardağı yulafı ekleyin ve bir tur daha karıştırın. Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra takribi olarak 15 dakika kadar bekleyin ve yulafların şişmesini bekleyin. 15 dakikanın sonunda temiz olan cildinize masaj yaparak bu maskeyi uygulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra 15 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin. 15 dakikanın sonunda yüzünüzü ılık suyla durulayın ve yüzünüzde meydana gelen farkı görün. Bu maskeyi düzenli olarak uygulamanız cildin kaybeden neminin tekrar kazanmasına yardımcı olacaktır.

Avokado ve balın gücünden yararlanın

Malzemeler;

  • Yarım olgunlaşmış avokado
  • 4 yemek kaşığı bal

Yapılışı;

Yarım olgunlaşmış avokadoyu bir kasenin içerisine alın ve güzelce ezin. Ezilen avokadonun üzerine 4 yemek kaşığı bal ekleyin bu iki malzemenin birbirine karıştığından emin olana dek karıştırma işlemine devam edin. İyice karıştıktan sonra temiz olan cildinize bu maskeyi sürün ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve cildinizin neme doyduğunu gözlerinizle görün.