Siğil Siğil

Siğilleri anında yok etmek mümkün. Siğillerden nasıl kurtuluruz?

Özellikle ergenliğe giriş ve çocukluğun son yıllarından başlayarak bazen de stres ve sağlıksız gıda tüketimi sebebiyle hayatımızda yerini alan siğiller, her zaman herkes için can sıkan bir hastalık türüdür. Sıkılarak patlatılmasının çıktığı bölgede iz bırakmasına sebep olan ve özellikle görünüşüne dikkat eden cildi konusunda hassas kişilerin günlük yaşamını sekteye uğratan siğillerden artık anında kurtulmak mümkün.

Siğil nedir?

Siğiller insan papilloma virüsleri (HPV) olarak bilinen belirli bir virüs grubundan dolayı kaynaklanan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. En çok el ayak ve yüzlerde çıkan siğiller büyük bir çoğunlukla ergenliğin başlangıcından itibaren kendini göstermeye başlar. Cilt tipinize, yeme içme alışkanlıklarınıza ve bakım aralığınıza göre barınma süresinin uzayıp kısaldığı siğiller genellikle zararsız olsalar da estetik olarak rahatsız edici olup, bazen de ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere sebep olmaktadırlar. Siğil tedavisinde karşılaşılan çeşitli zorluklar olsa da bu iyi huylu lezyonlar genellikle birkaç yıl içerisinde kendiliğinden gerileme eğilimindedir. 100’den fazla alt tipi olan bu HPV türü hastalık aynı zamanda 3000 yıllık mumya cesetlerinde bile izlerine rastlanan insanlık tarihinde uzun süredir barınan bir rahatsızlıktır. Hastalığın cinsiyetler arası dağılımı incelendiğinde ise kadınlar ve erkekler arasında eşit seviyelerde ortaya çıktığı görülmüştür.

Siğil neden olur?

Siğillerin neden çıktığı konusunda kesin ve net bir cevap olmamakla birlikte, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir. Aşırı yağlı gıda tüketiminin yaygınlaşması ve virüsün kapılmış olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz.

Video: Siğil Neden Olur, Nerelerde Görülür, Tedavisi Nasıl Yapılır? – Op. Dr. İbrahim KAVAK

Siğillerden nasıl kurtuluruz?

Siğiller ergenlik başlangıcı itibariyle vücutta belirginliğini göstermesi sonrasında sonraki birkaç yıl içerisinde kendi kendine gerileme eğilimi gösterirler. Ancak bazen bu gerileme beklendiği gibi gitmeyerek cilt rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Böyle durumlarda dermatoloji uzmanlarına başvurulduğu takdirde bir ilaç tedavisine başlanabilir. Kimyasal bir ürün ile temas etmek istemeyen ve daha hızlı sonuç almak isteyenler için ise siğilleri yok etmeye yarayan doğal ürünler ve karışımlar şu şekilde sıralanabilir:

Gül Suyu

Yüzün yağlı olması ve bakımsız kalması halinde ortaya çıkabilen siğilleri geçirmek için doğal bir toksin atıcı olarak gül suyu önerilir. Yüzünüzü gül suyu ile yıkamak deri altında irin birikmesini ya da siğil çıkma ihtimalini düşürecektir.

Kahve-Bal Karışımı

1 tatlı kaşığı toz halde türk kahvesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırarak elde edeceğiniz maskeyi siğil çıkan bölgeye uygulayıp 20-30 dakika kadar beklerseniz siğillerinizden kurtulabilirsiniz.

Diş Macunu

siğilin çıktığı bölgeye diş macunu sürerek kurumasını bekleyip ardından su ile bu tabakayı yıkayarak çıkarmak siğili giderme konusunda yardımcı olacaktır.

Siğil
Siğil / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Aspirin Yoğurt

3 adet aspirini ezip toz haline getirin. Ardından yoğurt ile karıştırarak siğil çıkan bölgeye sürün ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonrasında sıcak su ile yıkayın. Bu karışım antiviral özelliğe sahip olduğundan bölgeyi ölü hücrelerden temizler ve siğil oluşumunu engeller.

Karbonat Hindistan Cevizi Suyu

1 çorba kaşığı karbonatı ve 15 ml hindistan cevizi suyunu bir kapta kremsi hal alana kadar karıştırın. Ardından elde ettiğiniz kremi siğilli bölgeye ugulayın ve 5 dakika kadar masaj yapın. 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu yöntemi siğiller tamamen geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ve Limon

1 diş sarımsağı iyice ezin ve 10ml kadar limon suyu içerisine koyarak karıştırın. 40 dakika kadar bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı siğiller geçene kadar her gün uygulamanız gerekir.

Aloe vera ve Elma sirkesi

30 gram aloe vera jeli ile 1 çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın ve karışımı siğil çıkan bölgeye uygulayarak öylece bırakın. Yıkamanıza ya da durulamanıza gerek kalmadan uygulayabilirsiniz.