Sivilce Sivilce

Sivilce lekeleri neden olur, ne iyi gelir?

Sivilceler saatler harcanan görünüm ve pürüzsüz ciltlerin en büyük düşmanlarıdır. Bir de sivilcelerin arkalarında bıraktıkları lekeler var ki, sivilceden kurtulsanız dahi izini bırakarak güzel şeyleri mahvetmeye dair verdikleri sözü tuttuklarının göstergesi gibi öylece dururlar. Cilt sivilceyi tedavi etmek için çokça kalojen salgılar ve cilt onarım için gerilmeye başlar. Bu işlem sonucunda cildin gerilmesinden geriye kalan izleri sivilce lekeleri olarak adlandırırız. Bu lekeleri geçirmek ise sivilcelerden kurtulmaktan bile daha zordur.

Sivilce lekeleri neden olur?

Sivilce izlerinin yüzde oluştuğu ve sebebine göre değişiklik gösterdiği iki tipi vardır. Bunlara hipertrofik ve atrofik izler isimleri verilir. Cilt, sivilcenin bıraktığı hasarı onarırken çok sayıda kalojen üretir. Bu da cilt yüzeyinde sert ve kabarık izlere yani sivilce lekelerine yol açar. Bu iyileşme süreci sonunda oluşan izlere hipertrofik izler ismi verilir. Bazı durumlarda ise sivilce oluşumu ve cildin iyileşme süreci sonunda ciltte doku kaybı yaşanır.  Bu tarz durumlarda oluşan izlere ise atrofik izler denir. Atrofik izler genellikle sivilceyi sıkarak patlattığınız zaman ortaya çıkan izlerdir. Daha koyu bir renge sahiptirler ve doğru cilt bakımı uygulanmadığı sürece geçmeyen izlerdir.

İzleyin: Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Akne İzleri Tedavisi – Doç. Dr. Ezgi Özkur

Sivilce lekeleri için çözümler

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki eğer sivilceler cilt yüzeyinde derin yaralara sebep oluyorsa dermatoloji doktoru ile görüşmek ve uzman yardımı almak gerekiyor. Öte yandan hemen hemen her evde bulunan doğal malzemeler ile sivilce lekelerini tedavi etmek ise mümkün. İşte canlı ve parlak bir cilde ulaşmanızın engeli sivilce izlerinden kurtulmak için öneriler:

Patates
Patates / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Patates

Patates içerdiği nişasta sayesinde cilt sağlığını yenileyen ve koruyan bir yapıya sahiptir. Cilt bakımı için patatesinizi rendeleyin ve ve bir tülbentin içerisine koyarak suyunu iyice sıkın. Bu suyu sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayın. 20 dakikalık bir beklemenin ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Limon
Limon / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Limon

Sivilceleri kurutan limon aynı zamanda sivilce lekelerini geçirme konusunda da etkili. 1 limonun suyunu sıkın ve sıktığınız suya pamuk batırarak sivilce izlerinin üzerine pamuğu sürebilirsiniz. Aynı zamanda 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurta akını karıştırarak yüz maskesi şeklinde uygulayabilir ve 20 dakikalık beklemenin ardından yıkayabilirsiniz. İki yöntem de etkili olacaktır. Bu yöntemlerde dikkat edilmesi gereken tek nokta ise asidik yapıya sahip limonun hassas ciltleri tahriş edebileceği.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Elma sirkesi

Elma sirkesi birçok cilt için üretilen kozmetik ürününün içerisinde yer alır. Yüzün ihtiyacı olan mineralleri sağlayan elma sirkesini tıpkı limon tedavisinde olduğu gibi bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi de limon gibi asidik yapıda olduğu için hassas ciltler için önerilmez.

Yoğurt

Sivilce izlerinin tedavisinde en çok kullanılan ürünlerden biri ise yoğurt. Probiyotik yapısı sayesinde cilt sağlığını korumaya ve cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunmayı sağlayan yoğurt, isteğe bağlı olarak limon suyu da eklenerek kullanılan bu yöntemi uygulamak için gereken tek şey ise yoğurdu yüzünüzde izlerin olduğu noktalara sürerek 15 dakika bu şekilde bekletmek. Ardından yüzünüzü temizleyerek çıkarabilirsiniz.

Toz şeker

Toz şeker ciltte peeling etkisi yaptığından tedavi amaçlı kullanılabilir. Toz şekeri çok az nemlendirerek cildinizde lekelerin bulunduğu noktalara uygulayın. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

Kabartma tozu

Kabartma tozu aynı anda hem sivilceleri kurutan hem de sivilce lekelerinden kurtulmayı sağlayan bir yapıya sahip. 1 çay kaşığı kabartma tozuna çok az limon sıkın ve macun kıvamını alana dek karıştırın. Yüzünüzü nemlendirdikten sonra bu karışımı lekelerin olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Maske ciltte kuruduktan hemen sonra yıkanarak çıkarılması gerekir. Yüzde çok uzun süre kalması tahriş riskini arttırabilir. Aynı zamanda bu maske temizlendikten sonra yüzü tekrar krem ya da bitkisel yağ ile nemlendirmekte fayda var. Özellikle doğal zeytinyağı kullanılarak bu nemlendirme sağlanabilir ev aynı zamanda cilt yapısı beslenmiş olur.