Yulaf maskesi Yulaf maskesi

Yulaf ve bal maskesi nasıl yapılır? Cilt lekelerine son

Cilt bakımının da tıpkı beslenme düzeni gibi doğal ve sağlıklı bir yöne doğru ilerlemeye başladığı günümüzde birçok kişi cilt maskelerini ev bu maskelerin doğru hazırlanma yöntemlerini merak ediyor. Cilt bakımı için en faydalı sayılabilecek maskelerden biri olan yulaf ve bal maskesinin hazırlanışı ve faydaları da bu merak edilenler arasında yerini almış durumda. Sağlıklı yapıları ile tüketilmeleri kadar maskeleri de fayda sağlayan yulaf ile bal, cildi yenileyen bir maske oluşturuyor.

Yulaf ve bal maskesi

Yulaf ve bal ile hazırlanan bu maskenin içerisine bir de limon eklendiği zaman cildinizi tamamen yenileyecek bir yapı kazanıyor. hem hazırlaması kolay hem uygulaması keyifli olan ballı yulaf maskesi sayesinde cilt lekelerine veda edebilirsiniz. Ballı yulaf maskesi hazırlamak için 3 yemek kaşığı balı benmari usulü ısıtın. Isınan balın içerisine 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Ardından karışımı cildinize uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. 30 dakika beklemenin ardından soğuk su ile temizleyebilir ve bu maskeyi haftada 1 kez şeklinde düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Yulafın cilde faydaları

Yulaf zengin yapısı ile kilo verme konusunda güçlü bir yardımcıdır. Bu zengin yapısı aynı zamanda cilt sağlığını desteklemesini de sağlar. İşte cilt sağlığı açısından yulafın faydaları.

  • Yulaf ciltte iltihap oluşumunu engelleyerek sivilce oluşumunu engeller. Aynı zamanda oluşmuş olan sivilcelerin temizlenmesinde de kullanılır.
  • Ciltte nem dengesinin kurulmasında önemli rol oynar. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmesi ile bilinir ve tahrişe neden olan hassas cilt yapısını yenileyerek dengeler.
  • Ciltte renk tonunun dengesizleşmesine neden olan ve özellikle dudak bölgesinde renk değişimi yaşatan güneş yanığı gibi durumlara karşı yulaf ile hazırlanan maskeler kullanılması, ciltte renk tonu dengesini tekrar kuracaktır.
  • Yulaf ciltte hücre yenilenmesini destekleyerek ciltte bulunan ölü hücrelerin atılmasını ve buna bağlı olarak daha parlak bir cilde sahip olmayı sağlıyor. Aynı zamanda yulaf daha canlı ve genç bir görünüm kazanmak isteyenlerin de kullanabileceği bir alternatif.

Video: Cilt Lekeleri İçin Yulaf Maskesi Nasıl Yapılır?

Yulaf ile hazırlanan maskeler

Yulaf ile hazırlanarak uygulanan ve sağlıklı yağısını destekleyen diğer sağlıklı gıdalar ile cilde uygulanan yulaf, birden fazla maskenin etken maddesi olarak karşımıza çıkıyor. İşte yulaf kullanarak hazırlanan cilt maskeleri:

Salatalık ve yulaf maskesi

Salatalık cilde iyi gelen yapısını yulaf ile birleştirdiğinde bir başka iksiri de bu şekilde elde etmiş oluyorsunuz. Bu maskeyi hazırlamak için 1 salatalık alarak kabuklarını soyun ve küçük parçalar halinde blender içerisine yerleştirin. blenderden geçirdiğiniz salatalık içerisine 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı aloe vera jel ekleyerek karıştırın. Başka bir kap içerisinde 1 yumurta çırpın ve bu karışım içine dahil ederek homojen hale gelene kadar karıştırmaya devam edin. Ardından maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından su le yıkayarak çıkarabilirsiniz.

Zeytinyağlı yulaf maskesi

1 yumurta, yarım bardak yulaf ezmesi ve 2 tatlı kaşığı zeytinyağını krem kıvamına gelene kadar bir kap içerisinde karıştırın. Karışımın kıvamına göre çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Ardından karışımı cildinize uygulayın ve 20 dakika bu şekilde bekleyin. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayabilir ve bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Sütlü yulaf maskesi

Süt ve yulafı kullanarak hazırlayacağınız bu maske diğerlerinden biraz daha farklı. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile 2 yemek kaşığı sütü bir kap içerisinde karıştırın ve kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Soğuyan karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin ve homojen hale gelene dek karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayabilir ve 15 dakikalık bekleme ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz.