Kasımpatı Kasımpatı

Evin havasını temizleyen bitkiler. Mutlaka evde bu bitkilerden bulundurmalı

Bitkiler evinize oldukça estetik bir görünüm katabilir. Ancak bitkilerin tek özelliği bu değil. Fotosentez yapan bitkiler, aynı zamanda evinizi temizlemektedir. Bu sayede evinizde herhangi bir bitkiyi yetiştirmek, evinizin havasını derinlemesine temizleyecektir. Aynı zamanda havadaki karbondioksiti oksijene çeviren bitkiler ile çok daha sağlıklı ve temiz bir havaya sahip eviniz olmuş olacak. Bütün bunlar ile beraber bitkilerin yaydığı hoş koku ile evinizde hem temiz hem de hoş bir koku olmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Evin havasını temizleyen bitkiler

Bazı bitkiler evinize sadece hoş koku yaymaz. Aynı zamanda havanızı temizleyen bu bitkiler ile evinizin hem estetik olarak daha güzel görünmesini sağlayabilir hem de evinizin havasının daha temiz olmasını sağlayabileceksiniz. Bunun için evinize bu bitkilerden birini almalı ve evinizin istediğiniz köşesine koymanız yeterli. Ancak bazı bitkiler güneş ışığı sevdiği için ya da sevmediği için bu tür bitkileri ne-reye koyduğunuza dikkat etmelisiniz.

Yelken çiçeği

Yelken çiçeğine bakmak, büyük bir zahmet istemiyor. yetiştirilmesi kolay olan bu çiçeğin yaptıklarını duyunca, şaşırıp kalabilirsiniz. yelken çiçeğinde bulunan büyük yapraklar saatte 15 µg formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretileni temizleyebilir. Ayrıca alkol ve aseton buharını emebilen yelken çiçeği, evinizin havasını derinlemesine temizleyecek yegane bitkilerden biridir.

Kasımpatı
Kasımpatı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kasımpatı

Evinizin içerisinde bir saksı kasımpatını çok görmeyin. Çünkü kasımpatının yaptıkları, evinizin içerisindeki havayı temizlemekle kalmıyor, oldukça da hoş bir hava katıyor. Kasımpatı; formaldehiti, benzeni ve amonyağı havadan çok hızlı bir şekilde temizleyebilmektedir. bunlar ile beraber kasımpatı, serin geceleri oldukça sever. Bu yüzden geceleri kasımpatını dışarıda biraz bekletebilirsiniz. 5 ya da 10 derecelik havaları seven kasımpatı, yaydığı güzel koku ile evinizin havasını tam anlamı ile dezenfekte etmektedir.

Gerbera

Özellikle sigara içilen odalar için oldukça uygun olan bu bitki, odadaki havayı hızlıca temizlemektedir. Ancak Gerbera’nın tek handikapı, diğer yeşil bitkilere nazaran çok daha hızlı bir şekilde solması. Gerbera bitkisi, odanızdaki kötü kokuyu son model hava temizleyiciler gibi anında temizleyebilmektedir.

Açelya

Dumanlı ortamlarda iyi dayanan açelya bitkisi, nemli ortamları sevmektedir. Amonyak üzerindeki etkisinden dolayı da banyonuzda veya mutfağınızda da bu bitkiyi tutabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz bir durum var, Bu durum da açelyanın sıcak ortamları sevmemesi. Eğer duş alıyor veya mutfakta yemek pişiriyorsanız, açelya bitkisini bu tür eylemlerde odadan çıkartmanız gerekmektedir.

Video: Kurdele Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Bakımı Nasıldır?

Kurdela çiçeği

Kurdela çiçeğin her tarafı, odanızın havasını derinlemesine temizlemektedir. Bununla beraber kurdela çiçeği saatte 3 ilâ 10 µg arası formadehit ve 24 saat içinde bütün karbondioksiti temizler. Bu yüzden evinizin içerisinde en çok vakit geçirdiğiniz alanda bu bitkiyi yetiştirmenizi öneriyoruz. Bununla beraber bu bitki, çok güçlü fotosentez yapmaktadır. Bu sayede odanızdaki karbondioksit çok hızlı bir şekilde temizlenmektedir.

Seyredin: Dağ Palmiyesi – Chamaedorea elegans Bakımı

Şamadora dağ palmiyesi

Şamadora dağ palmiyesinin mükemmel bir hava temizleme özelliği bulunmaktadır. Özellikle sigara kokusunu temizleyen bu bitki ile odanızın kokusu eşsiz bir hal alacak. Bu bitkiden en iyi şekilde faydalanmak için bir saksıya birkaç tane dikmeniz gerekmektedir. Boyları 1 metreye kadar uzanabilen bu bitkiler için en iyi ortam, en çok bulunduğunuz odadır.