Ayakkabıdaki koku Ayakkabıdaki koku

Ayakkabı içerisinde oluşan kokuyu bu yöntemlerle geçirebilirsiniz

Bilhassa çalışan insanlar için en önemli durumların başında rahat ve konforlu bir ayakkabıya sahip olmak gelmektedir. Rahat ayakkabı, ayak sağlığı açısından son derece önemli olan durumların başında gelirken sürekli olarak giyilen ayakkabıların içerisinde belli dönemlerde koku oluşumu meydana gelmektedir. Aynı zamanda ayakkabıların yanlış temizlenmesi sonucunda da ayakkabı içerisinde koku oluşabileceği gibi, ayakkabı içerisinde oluşan kokuyu bu yöntemlerle geçirmeyi deneyebilirsiniz…

Ayakkabı içerisindeki kokuya son!

Ayakkabı içerisindeki kokunun gitmesini sağlamadan evvel, kokunun oluşmasına neden olan sebebi bulmak çok daha önemlidir. Meydana gelen kokuyu kaynağını bulduktan sonra yola devam etmek çok daha sağlıklı bir süreç olurken ayakkabı içerisinde meydana gelen kokunun kaynağı ayağınızdan mı yoksa ayakkabınızdan mı geldiğini bilmeniz çok daha önemlidir. Bu iki ayrımı yaptıktan sonra ayakların düzenli olarak yıkanması ve tırnak bakımınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamanız ayak sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken durumların başında gelmektedir. Ayakkabınızın içerisinden kötü kokular gelmeye başladıysa bu yöntemleri uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. İşte ayakkabı içerisindeki kokuyu gidermenin en kolay yöntemleri;

Karbonat
Karbonat / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

1- Karbonat

Temizlikte karşımıza çıkan en büyük bileşenlerden bir tanesi olan karbonat ayakkabı içerisindeki kokuyu giderme de ilk sıralarda karşımıza çıkıyor. Karbonatın içerisinde yer alan bileşenler, ayakkabı içerisinde meydana gelen kokunun büyük ölçüde gitmesine yardımcı olurken ayakkabınızın ilk günkü sağlıklı durumda olmasına yardımcı olmaktadır. Ayakkabı içerisinde oluşan kokuyu yok etmek için ayakkabınızın içerisine karbonatı serpiştirin. Ayakkabı içerisine karbonatı ilave ettikten sonra açık bir alanda ayakkabılarınızı sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda ayakkabınızın içerisindeki tüm kokunun yok olduğunu göreceksiniz. Karbonatı ayakkabı içerisinde temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra ayakkabınızı güvenle giymeye devam edebilirsiniz.

2- Adaçayı ve lavanta

Doğal bitkiler yardımıyla ayakkabı içerisinde meydana gelen kokuyu direkt olarak yok edebilirsiniz. Ayakkabınızın içerisinin kokması durumunda doğal bitkilerden adaçayı ve lavantayı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu iki bileşeni ayakkabı içerisine koymanız, ayakkabı içerisinde oluşan kokunun kısa süre içerisinde yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda ayakkabınızın çok daha güzel bir kokuda olmasına katkı sağlamaktadır. Lavanta ve adaçayı gibi bileşenlerin yanı sıra portakal kabuğu ayakkabı içerisindeki kokunun kısa süre içerisinde yok olmasına katkı sağlamaktadır. Bu doğal içerikli bitkilerin ayakkabı içerisine konulması, ayakkabınızın güzel bir koku içerisinde olmasına da yardımcı olmaktadır.

Ayakkabıdaki koku
Ayakkabıdaki koku / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

3- Bebek pudrası

Bebek pudrası da ayakkabı içerisindeki kötü kokunun kısa süre içerisinde yok olmasına yardımcı olan yöntemlerden bir tanesidir. Bebek pudrası ile ayakkabı içerisinde meydana gelen kötü kokuyu yok etmek için karbonattaki gibi bebek pudrasını ayakkabı içerisine dökün. Bir gece bebek pudrasının ayakkabı içerisinde kalmasını sağlayın. Bu süreçte ayakkabınızın açık bir yerde kalması fazlasıyla önemlidir. Bir gece bekleme süresinin ardından ayakkabınızın içerisinde yer alan bebek pudralarını silkeleyin. Silkeleme işleminin ardından ayakkabınızın içerisindeki kötü kokunun kısa süre içerisinde yok olduğunu göreceksiniz.

4- Çay ağacı yağı

Bilhassa cilt bakımında kullanılan çay ağacı yağı ayakkabı içerisinde meydana gelen kötü kokunun yok edilmesine de yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağı ayakkabı içerisinde meydana gelen kötü kokunun yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda ayakkabının içerisinde bakterilerin yok olmasına ve mikroplardan arınmasına yardımcı olmaktadır. Ayakkabınızın içerisine dökeceğiniz birkaç damla çağ ağacı yağı ayakkabı içerisindeki kötü kokunun kısa süre içerisinde yok olmasına katkı sağlayacaktır.

5- Su ve sirke

Ayakkabı içerisinde meydana gelen kötü kokunun yok olmasını sağlamak için ayakkabınızın içerisine su ve sirke ile karışım hazırlayarak kokunun büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz. İçi boş püskürtmeli şişenin içerisine koyacağınız su ve sirkeyi karıştırma işleminden sonra ayakkabınızın içerisine püskürtün akabinde sabaha kadar açık bir alanda ayakkabınızın kalmasını sağlayın. Ayakkabınızı beklettikten sonra, sirke kokusunun geçmesi için doğal bitkilerden yardım alabilirsiniz.