Çamaşır makinesi Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi nasıl temizlenmeli? Sirkenin gücü

Kıyafetlerimizin temizlenmesini sağlayan çamaşır makinelerinin kıyafetleri güzel ve temiz yıkaması pek çok insanın arzuları arasında yer almaktadır. Temiz yıkaması adına çamaşır makinesinin içerisine konulan deterjanlar kadar makinenin iç hatlarının da temiz olması oldukça önemlidir. İçeriği temiz olmayan çamaşır makinelerinin temiz çamaşır yıkamasını beklemek yapılan en büyük hatalardan biri olacaktır.  Çamaşır makinesinin içinin temiz olmaması sonucunda makineden dilediğiniz formu yakalayamazsınız. Makine içerisine yıkama esnasında kullanılması için ne kadar deterjan koyarsanız koyun, içinin temiz olmamasından kaynaklı istediğiniz temizlikte çamaşır yıkaması yapamazsınız. Peki çamaşır makinesi nasıl temizlenmeli?

Çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesini kullanan her insanın bilmesi gereken durumlardan bir tanesi olan, çamaşır makinesinin temizleme noktaları makinenin uzun ömürlü olması için mutlaka uygulanması gerekir. Zamanla kirli çamaşırların yıkanmasına yardımcı olan çamaşır makinesinin içinde birtakım kirlenmeler meydana gelmektedir. Bu kirler gözle görülür olmasa da makinenin içerisinde olduğu bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Makinenin içerisinde yer alan kirlerin önleminin alınmaması, zamanla kıyafetlerin makineden kötü kokuyla çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum ciddileşmeden önce önlem almak isteyenler ise bu formülleri uygulayarak makinelerinin içerisini temizleyebilir ve çamaşırlarının çok daha temiz yıkanmasını sağlayabilirler.

Seyredin: Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? | Her Yerinin Ayrıntılı Temizliği

Sirke ve tuz ile makine temizliğinizi sağlayın

Makine içerisinde zamanla oluşması muhtemel olan fakat bu kirlerin görünmeyen yerlerde olması dolayısıyla içinin temiz olduğu yanılgısına düşülmemelidir. Gözle görülmeyen bölümlerde olan kirlerin temizlenmesi için sirke ve tuz ile temizleyebilirsiniz. Kireçlerle de büyük ölçüde mücadele eden sirke, makine içerisinde meydana gelen kirlerin temizlemesine de yardımcı olmaktadır. Sirkeyi makine içerisinde olan kirlerden arındırmak için, şu şekilde bir formül kullanılabilir.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Malzemeler;

  • 1 su bardağı beyaz sirke (elma sirkesi ya da üzüm sirkesi de olabilir)
  • 1-1,5 yemek kaşığı tuz

Yapılışı;

İlk olarak yukarıda yer alan miktardaki sirke ve tuzu güzelce karıştırın. Akabinde bu ikiliyi karıştırdıktan sonra çamaşır makinesinin deterjan bölmesine koyun. Karışımı makinenin deterjan bölmesine yerleştirdikten sonra makineyi, boş bir şekilde 90 derecede 1 buçuk saat kadar çalıştırın. Uygulamanız gereken tek işlem bu kadar. Bu formül sayesinde çamaşır makinenizin içerisinde yer alan kirlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Karbonat
Karbonat / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Karbonat ve sirke ile makine içi temizliğinizi yapın

Çamaşır makinenizin içerisinde yer alan kirleri temizlemek için, en etkili yöntemlerden bir tanesi olan karbonat ve sirke karışımını mutlaka deneyin. Herhangi bir şekilde ev eşyalarına zarar vermeden kolaylıkla temizlenmeyi sağlayan karbonat, çamaşır makinesi içerisinde oluşan kirlerin de önüne geçmektedir. Bu yöntem sayesinde makinenizin iç yüzeylerinin temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Makine içerisinde yer alan kirleri karbonat ve sirke ile temizlemek istiyorsanız şu adımları kullanabilirsiniz; Bir büyük bardak içerisine karbonatı dökün ve karbonatın üzerine, bardağın tamamına gelecek şekilde sirkeyi ilave edin. Bu kürde beyaz sirkeyi tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Evinizde beyaz sirke bulunmuyorsa, diğer sirke çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Bardak içerisinde karbonat ve sirkeyi güzelce karıştırdıktan sonra, makinenin deterjan bölümüne bu karışımı dökün. Ardından makinenizi yüksek dereceli ve kısa program olacak şekilde çalıştırın. Uzun programlar makinenin içerisinin boş olduğundan dolayı yorulmasına neden olabilir bu yüzden 1 saatlik programlar yeterli olacaktır. Bu yöntemi uyguladıktan sonra, makine içerisinin tüm kirlerden arındığını gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda bu uygulamayı, makine içerisinde çok kirli çamaşırlar yıkadıktan sonra da uygulamanızda farda vardır. Ara ara çamaşır makinesinin içini temizlemek adına yapılan uygulamalar, çamaşır makinesinin çok daha uzun ömürlü olmasını ve temiz olmasını sağlayacaktır.