Çamaşır suyu kokusu elden nasıl çıkar?

Temizlik malzemelerinin en etkili kimyasal maddelerinden bir tanesi olan çamaşır suyunu pek çok kadın evinde temizlik yaparken kullansa dahi sonrasındaki etkileri dolayısıyla bir miktar üzülmektedir. Elde bıraktığı derin ve yoğun kokusu itibarıyla pek çok kişinin korkulu rüyası olan çamaşır suyu kokusunu elden çıkarmak mümkün. Birçok alanı dezenfekte ve bakterileri yok etmek amacıyla kullanılan çamaşır suyunun elde bıraktığı koku ve temizleme esnasındaki ortaya saçtığı koku oldukça yoğun olması dolayısıyla hem zararlı hem de sevilmemektedir. Temizlikte çamaşır suyunu kullanmadan yapamıyorsanız ama elde bıraktığı koku dolayısıyla da şikayetçiyseniz çözümü haberimizin detayında. Gelin ele sinen çamaşır suyu kokusunu nasıl çıkartabiliriz birlikte öğrenelim…

Ele sinen çamaşır suyu kokusu nasıl çıkar?

Temizlik açısından en etkili yöntemlerden bir tanesi olan çamaşır suyu, el ile temas ettiğinde oldukça kötü bir kokunun ele hapsolmasına neden olur. Özellikle temizlik esnasında eldiven kullanılmaması, hem cildin tahriş olmasına sebebiyet verirken hem de kokunun cilt üzerinde asılı kalmasına neden olur. Temizlik sonrasında ele çamaşır suyunun kokusu sindiyse bu çözümler ile elinize sinen çamaşır suyu kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. Diğer adı klorak olarak da bilinen çamaşır suyu, pek çok bakterinin yüzeyden temizlenmesini sağlarken, yüzey üzerinde bakteri oluşumunu da engellemektedir. Fakat çamaşır suyu ile temizleme yaparken ortaya saçtığı koku insan sağlığını da büyük ölçüde etkilemektedir. Ortaya saçtığı bu kokunun önüne geçebilmek için, çamaşır suyu ile temizlik yapmadan önce mutlaka bir maske takmak gerekir. Takılan maska sayesinde ortaya saçılan yoğun kimyasal kokuyu solumanın önüne geçilir. Çamaşır suyunun bir diğer etkisi de elleredir. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken eldiven kullanmamak cildin büyük ölçüde tahriş olmasına ve derinin yıpranmasına sebep olurken, elde bıraktığı yoğun koku itibarıyla da rahatsız edebilir. Temizlik yaparken çamaşır suyu kullandıysanız ve elinizde eldiven olmadan bu işlemi gerçekleştirdiyseniz mutlaka temizlik sonrasında elinizi onarıcı ve nemlendirici bir krem ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Unutulan temizlik eldiveni dolayısıyla tüm çamaşır suyu kokusu elinizde kaldıysa bu yöntemleri uygulayarak, çamaşır suyu kokusundan kurtulabilirsiniz. İşte ele sinen çamaşır suyu kokusunun geçmesini sağlayan o yöntemler…

Çamaşır suyu kokusuna limon suyu çözümü

Temizlik sonrasında elinize sinen çamaşır suyu kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız, bu rahatsızlığınızı giderebilmek için limon suyuna başvurabilirsiniz. Elinize sinen çamaşır suyu kokusunu gidermek için, elinizi limon suyu ile güzelce ovun ve biraz limon suyunun elinizde kalmasını sağlayın. Ardından elinizi güzelce yıkayın. Elinize sinen çamaşır suyu kokusunu, taze sıkılmış limon suyu ile çıkarabileceğiniz gibi aynı zamanda limon içeriğine sahip deterjanlar ile de çıkarabilirsiniz. Bu iki madde ile, elinize sinen ve rahatsız eden çamaşır suyu kokusundan kolaylıkla arınabilirsiniz.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Çamaşır suyu kokusunu sirke ile çözün

Elinize sinen ve rahatsız olmanızı sağlayan yoğun çamaşır suyu kokusundan kurtulmak istiyorsanız sirke ile harekete geçebilirsiniz. Elde bulunan çamaşır suyu kokusunu en etkili şekilde giderebilmek için mutlaka sirkeyi denemelisiniz. Aynı limon gibi asit özelliğe sahip olan sirkeyi elinize dökün ve ardından elinizi güzelce ovalayın. Sirkeyi elinizde çok fazla bekletmemeye özen gösterin. Asit oranı limondan çok daha yüksek olduğu için elinizde tahrişe neden olabilir. Elinizi sirkeyle ovduktan sonra elinizi güzelce yıkayın ve durulayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra, elinize sinen çamaşır suyundan kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Video: Çamaşır Suyu Cildinize Temas Ederse Ne Yapmalısınız?

Çamaşır suyu kokusunu bakteri giderici kolonya ile giderin

En rahatsız olunan konulardan bir tanesi olan eldeki çamaşır suyu kokusunu doğal yollarda gidermek pek mümkün. Temizlik esnasında, temizlik eldiveni giymeyi unuttuysanız ya da temizlik esnasında eldivenin olmadığını hatırladıysanız üzülmeyin bu yöntem ile ele sinen çamaşır suyu kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. Elinize sinen ve rahatsızlık veren çamaşır suyu kokusunda kurtulmak için, bakteri temizleme özelliği bulunan kolonya ile çözümleyebilirsiniz. Yoğun çamaşır suyu kokusu elinize sindiyse, kolonya ile elinizi ovun ve bu işlemi gerçekleştirdikten sonra çamaşır suyu kokusunun elinizden gideceğini görün.