Çelik tencere ve tavaları yapışmaz ve yanmaz hale getirme taktikleri

Çelik tavalar mutfak malzemeleri arasında en dayanıklı ve sağlıklı ürünler arasında yer almaktadır. Genellikle çizilmeyen, paslanmayan ve çatlamayan tavaların en dezavantajı ise yüksek ısıda pişirme işlemi yapılırken yemeğin yapışması durumudur. Yapışmaz olarak bilinen teflon tavaların yerine çelik tavalar toksik oluşturmama özelliği ile ön plana çıkıyor. Çelik tavaların yapışmaz özelliğini ortaya çıkarmak kullanılacak taktikler şunlardır.

  • Hindistan yağı ve tuz
  • Zeytinyağı
  • Tereyağı

Sağlık açısından da daha faydalı olmasını için çelik tavalarda bu yöntemler kullanılabilir. Böylece yemeklerin sağlıklı olması sağlanırken aynı zamanda tavaların uzun ömürlü olması sağlanmış olur.

Hindistan Cevizi Yağı ve Tuz

Yemek pişirimine geçmeden önce ocağa konulan çelik tavaya biraz hindistan yağı konularak başlayabilirsiniz. Tüm tavada yağ gezdirilerek tavanın tamamına yağ yedirilir. Tavanın ortasına daha az miktarda tuz eklemesi yapılır. Biraz tava içinde karıştırıldıktan sonra içindeki yağ ve tuz dökülür ve böylece tavanız yemek yapmaya hazır olur.

Zeytinyağı

Çelik tava ocağa konur konmaz ısınması beklenmeden için bir kaşık kadar zeytinyağı ilave edilmesi gerekir. Hafif bir sıcaklıkta yağ gezdirme yapıldıktan sonra kuru bir havlu yardımı ile tavanın içi silinmesi gerekir. Bundan sonra tavanın ısınmasından sonra yemek yapılacak malzemeler eklenmelidir.

Tereyağı

Tavalarda yapılacak yemeklerin yapışmaması için kullanılan bir diğer yöntem ise tereyağıdır. Tereyağının miktarı ve tavanın ısısı bu yöntemde oldukça önemlidir. Ocağa konulan ve orta sıcaklıkta tutulan tavanın içine biraz tuz ile bir kaşık tereyağının eklenmesi yeterli olacaktır.

İzleyin: Çelik tava nasıl yanmaz yapışmaz hale getirilir?

Çelik Tencere Tava ve Özellikleri

Lezzetli yemek yapmanın yanı sıra yemeğin muhafaza edilmesi için kullanılan en iyi yöntemlerin başında çelik tava ve tencereler geliyor. Çelik tencereler ve tavalar sahip olduğu özellikler sayesinde evde en çok kullanılan mutfak malzemeleri arasında yer alıyor. Oksitlenmeye karşı dayanıklı olması nedeniyle birçok insan tarafında tercih ediliyor. Yemekleri aynı ısıda muhafaza etmesi nedeniyle enerji tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda sulu yemeklerin de sulu tencerede yapılması çok fonksiyonlu olduğunu gösteriyor. Pek çok yemeğin pişirmesini sağlayan çelik tencereler aynı zamanda kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Çelik Tencere Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelik tencere seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların ön planda tutulması oldukça faydalı olmaktadır. Günümüzde insanlar daha çok ekonomik tencere modellerine yöneldiklerini görüyoruz. Ancak kaliteli malzemeye önem verilmemesi gibi durumlarda insanının sağlığı elden gidebilir. Türk kültüründe bulunan eşsiz yemeklerin pişirilmesi için kaliteli malzemeye sahip tencerelerin tercih edilmesi gerekir.

Mutfağınızda Bulunması Gereken Çelik Tencere ve Tava

Kullanıcılar tarafından genellikle kolay temizlenebilir ürünleri mutfaklarında daha fazla yer verirler. Her tavanın veya tencerenin farklı kullanım ve temizleme şekilleri bulunuyor. Bu durum tavların farklı malzemelerden yapılmasından kaynaklanıyor. Özellikle çelik tencereler hem kullanım kolaylığı hem temizlenmesi oldukça rahattır. Ayrıca ısıyı eşit şekilde dağıtan tencereler enerji tüketimi konusunda fayda sağlamaktadır. Bu tencerelerin sahip olduğu özellikler sayesinde mutfağınızda eşsiz yemeklere imza atabilirsiniz. Kullanıcıların istekleri doğrultusundan şekillenen tavalar kişiye kolaylık sağlarken sağlığı da ön planda tutmaktadır. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tavaların başında çelik malzemeden üretilenler geliyor.