El yıkama El yıkama

Elinizi asla çamaşır suyu ile yıkamayın

Çamaşır suyu, çok eskiden beri kullanılan temizlik malzemelerinin başında yer alır. Aslında temizleme konusunda oldukça etkili bir üründür. Ama çamaşır suyu, ne yazık ki sağlıklı bir temizlik malzemesi değildir. İçerisinde aşırı derecede kimyasal bulundurması, çamaşır suyunun insana zarar verebilen bir ürün olmasına neden olmuştur. Bazı insanlar, adeta çamaşır suyu tutkunudur. Bu tutkunlukları yüzünden çamaşır suyunu her temizlikleri esnasında kullanırlar. Hatta bazıları daha fazla ileri giderek ellerini bile çamaşır suyu ile yıkamayı tercih ederler. Elleri tahriş olmadığı için çamaşır suyunun ellerine bir zarar vermediğini bile düşünürler. Ancak çamaşır suyunun zararı o an belli olmasa bile sonradan mutlaka ortaya çıkar.

Çamaşır suyu, cilt için uygun olan bir ürün değildir. Uzmanlar, cilde temas ettirilmemesi konusunda sürekli uyarılar yaparlar. Ancak bazı insanlar, bu uyarılara kesinlikle kulak vermezler. Özellikle de kadınlar, çamaşır suyu kullanımında daha fazla öne çıkarlar. Saf çamaşır suyunun içerisine ellerini direk olarak batırırlar. Hatta elleri daha temiz olsun diye ellerini çamaşır suyuyla yıkamayı tercih eden insanlar bile vardır. Ama çamaşır suyu ellerinize çok fazla zarar verir. Ellerinizi neden çamaşır suyu ile yıkamamanız gerektiği aşağıda daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Çamaşır Suyu Ellerinizi Kızartır Ve Yakar

Çamaşır suyuyla ellerinizi yıkadığınız zaman ellerinizde kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklığı kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Hatta elinizin tonu açık ise kızarıklık daha net şekilde kendini gösterir. Kızarıklığın yanı sıra ellerinizde yanma meydana gelir. Bu yanma normal bir yanma hissi gibi değildir. Yanma, size çok fazla acı verebilir. Bunları yaşadığınız zaman çamaşır suyunun ellerinize zarar verdiğini anlamanız gerekir. Bazı insanlar bunu yaşadıkları halde hala ellerini çamaşır suyuna değdirmeye devam ederler.

Çamaşır Suyu Ellerinizi Aşındırır

Ellerinizi sürekli çamaşır suyu ile yıkadığınız zaman ellerinizde belli bir zaman sonra aşınma oluşur. Bu aşınmalar, ellerinizin güzel görünmesini engeller. Aşınmalardan dolayı ellerinizde birtakım cilt hastalıkları oluşabilir. Ayrıca elinizi tuzlu ya da ekşi bir şeye sürdüğünüz zaman canınız çok fazla yanar. Çamaşır suyundan kaynaklanan aşınmaların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor. Süreceğiniz nemlendirici kremlerin bu aşamada pek bir faydası olmaz.

Çamaşır Suyu Cilt Dokularınıza Zarar Verir

Çamaşır suyu ile ellerinizi yıkadığınız zaman cilt dokularınıza zarar vermiş olacaksınız. Sürekli çamaşır suyuna maruz kalan elleriniz, zamanla doku hasarı yaşamaya başlayacaktır. Elleriniz, her zamankinden daha hassas bir hale gelecektir. Bu hassaslık sonucunda ise ellerinizde birtakım yaralar oluşabilir. El sağlığınızı korumak için, ellerinizi çamaşır suyu ile yıkamayı bırakmanız gerekir. Aksi halde ellerinizdeki güzelliği tamamen kaybedebilirsiniz.

Elleriniz Kısa Zamanda Kırışır

Elimizdeki dokular zaten hassas bir yapıdadır. Yaş ilerledikçe de kırışıklık meydana gelir. Çamaşır suyu ile yıkanan eller, yaşlanma gelmeden kırışmaya başlar. Hatta ellerini çamaşır suyu ile yıkayan insanların ellerine baktığınız zaman ne kadar kırışık bir hale geldiklerini görebilirsiniz. Çamaşır suyundan kaynaklanan kırışıklıklardan kolay kolay kurtulamazsınız. Çamaşır suyu ellerinizde sadece kırışıklık bırakmaz. Bunun yanı sıra farklı olumsuzlukların yaşanması da kaçınılmaz bir sondur.

Elleriniz Canlılığını Kaybeder

Ellerinizdeki canlılığı kaybettiğiniz zaman, güzel görüntünün kaybolması muhtemeldir. Canlı görünmeyen bir ele sahip olmak istemiyorsanız, ellerinizi çamaşır suyuyla yıkamamanız gerekir. Çamaşır suyu elinizdeki canlılığı kısa bir zamanda yok eder. Özellikle de hiçbir kadın cansız bir el yapısına sahip olmak istemez. Eğer bunu yaşamak istemiyorsanız, ellerinizi çamaşır suyuna direk olarak değdirmemeniz gerekir.

Elleriniz Parlaklığını Kaybeder

Bazı insanlar, ellerini çamaşır suyu ile yıkadıkları zaman ellerinin daha beyaz olduğunu dile getirirler. Ancak bu beyazlık aslında normal bir beyazlık değildir. Elleriniz daha fazla zarar görmeye başlıyor anlamına gelen bir beyazlıktır. Çamaşır suyu, eldeki parlaklığın zaman içerisinde kaybolmasını sağlar. Canlılığın gitmesi halinde buna çözüm sağlayabilmeniz pek mümkün olmaz. Bundan dolayı önlemlerinizi erkenden almanız ve çamaşır suyuyla ellerinizi yıkamayı bırakmanız gerekir.

Çamaşır Suyu Ellerinizde Leke Oluşmasına Neden Olur

Çamaşır suyuyla ellerinizi yıkadığınız zaman ellerinizin üzerinde birtakım lekeler meydana gelir. Bu lekelenmeleri gidermek her şeyi deneseniz bile pek bir faydası olmayabilir. Çamaşır suyundan kaynaklanan lekelerden kurtulmak, biraz fazla zamanınızı alır. Ellerinizin çirkin görünmesine neden olacak kadar kötü olan bu lekeler, kendiliğinden ya da çamaşır suyunu kullanmayı bıraktığınız zaman geçmezler.

Çamaşır Suyunun Ellerinize Olan Diğer Zararları

Çamaşır suyunun ellerinize olan diğer zararları şunlardır:

  • Ellerinizi tahriş eder.
  • Ellerinizin kurumasına neden olur.
  • Ellerinizde çatlaklar meydana gelir.
  • Elleriniz kaşınmaya başlar.

Ellerinizi çamaşır suyu ile yıkadığınız zaman bu sonuçlarla da karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.

Ellerinizi kesinlikle çamaşır suyu ile yıkamamanız gerektiği, nedenleri ile beraber yukarıda anlatılmıştır. İlla çamaşır suyu kullanmak zorunda kalan kişiler, eldiven takarak kendilerini koruyabilirler. Böylece çamaşır suyunun ele direk teması engellenmiş olur. Böylece çamaşır suyu ellerinize hiçbir şekilde zarar veremez.