Kahverengi diş lekeleri nasıl temizlenir? Evde diş beyazlatma yöntemleri

Diş ve ağız bakımı herkesin hem sosyal hem kişisel hayatını ilgilendiren ve tam olarak sağlanması gereken bir temizlik türü. Toplum içinde hem ağız kokusu hem dişlerin görünümü hem de sağlık ile ilgili ortaya çıkarabileceği olumsuz yan etkilerden dolayı ağız bakımının düzenli ve eksiksiz yapılması aşırı derecede önemli. Bunun yanında kafayı ağız bakımına takarak aşırı temizlik yapmaya başlamak ise neredeyse temizlik yapmamak kadar zararlı olabiliyor. Kahverengi lekeler oluşumu ve diş minesi aşınması gibi durumlar ise her iki sebepten olabiliyor.

Kahverengi diş lekeleri neden olur?

Diş üzerinde küçük lekeler olarak duran diş sararsa bile kendini net bir şekilde gösteren kahverengi lekeler hem standart bir diş ve ağız bakımı ile temizlenmesi zor hem de yayılarak kalıcı etki oluşturabilen bir sağlık sorunu. En yaygın oluşum nedeni diş çürüğü ve dişlerde tartar oluşumu olan kahverengi diş lekeleri aynı zamanda flavonoid seviyesi yüksek gıdalar tüketmek ya da kafein oranı yüksek olan çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı alınması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Kahverengi diş lekelerinin oluşumunu en baştan engellemek için ise yeme içme alışkanlıklarını değiştirmek, düzenli diş bakımı yapmak ve kemik yapısını güçlendiren gıdalar tercih etmek gibi yöntemler kullanılabilir.

Seyredin: Evde 🏡 Diş Beyazlatmada 5 YÖNTEM 🙌🏼

Kahverengi diş lekeleri nasıl temizlenir?

Kahverengi diş lekelerinin oluşumunu engelleyemediyseniz üzülmenizi gerektirecek bir durum yok. Tabii ki bu bir sağlık sorunu ve ortadan kaldırılması gerekiyor fakat her zaman olduğu gibi bu sorun için de hem medikal, hem de ev içerisinde kullanabileceğiniz doğal çözümler mevcut. Düzenli diş bakımı yapmanıza rağmen kahverengi diş lekelerinden kurtulamıyorsanız başvurabileceğiniz yöntemlerden bazıları şu şekilde önerilebilir:

Karbonat kullanmak

Karbonat hem kolay erişim imkanı olan hem de yemeklerden temizliğe ve insan sağlığına kadar uzanan geniş kullanım alanı ile tam bir hayat kurtarıcı. Karbonat kullanarak diş minesini güçlendirebilirsiniz ve kahverengi ya da sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. Karbonatı kullanmak için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki dişlerinizi fırçalayacağınız zaman diş macunu üzerine az miktarda karbonat serpiştirmek. Bu yöntemi arka arkaya ve bol miktarda karbonat ile kullanmak diş minesini güçlendirmek yerine aşındırarak lekeleri daha belirgin hale getirir. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 kez kullanılması yeterlidir. Diğer bir yöntem ise 2 tatlı kaşığı su içerisine  tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karıştırabilir ve dişlerinizi bu karışım ile fırçalayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanımı sınırlı tutmakta fayda var.

Elma sirkesi

Asidik yapısı ile her alanda kullanılabilen bir diğer malzeme olarak karşımıza elma sirkesi çıkıyor. Elma sirkesi diş üzerindeki lekeleri alır ve A vitamini barındıran yapısı ile ağız içerisindeki bakterileri temizleyerek daha sağlıklı bir ağız bakımı yapmanızı sağlar. Elma sirkesi ile diş temizleyecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise asit oranı yüksek olan elma sirkesinin saf halde kullanılmaması ve aşırı kullanımının dişlerde aşınmaya neden olabileceği.  Bu yöntemi kullanmak için kullanacağınız miktarda elma sirkesini eşit oranda su ile seyrelterek karıştırmak olacaktır. Daha sonrasında hazırladığınız karışım ile gargara yaparak temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi haftada 3-4 kez ile sınırlı tutmakta fayda göreceksiniz.

Portakal kabuğu 

Portakal kabuğu kullanmak diş yapısını hem güçlendiriyor hem de dişleri beyazlatıyor. Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte kullanımı da oldukça basit olan portakal kabuğu yöntemini uygulamak için yapmanız gereken tek şey dişlerinizi portakal kabuğu ile sararak birkaç dakika bu şekilde beklemek. Sonrasında kabuğu ağzınızdan çıkarabilir ve dişlerinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında günlük fırçalama rutinini uygulamanız yeterli olacaktır. Bu yöntemi dişlerinizdeki lekeler kaybolana kadar günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Ağız bakımı konusunda belki de en az bilinen faydalı yöntemlerden biri ise dişlere Hindistan cevizi yağı uygulamak. Hindistan cevizi yağı dişlerdeki kahverengi lekeleri temizler ve tartar oluşumunu engeller. Bu yöntemden onun faydalarından yararlanmak için yapmanız gereken ise 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını saf şekilde ağzınıza alarak 15-20 dakika kadar ağız içinde çalkalayarak gezdirmek. Sonrasında ise ağzınızdaki yağı tükürüp günlük diş fırçalama rutininizi uygulayabilirsiniz. Her gün sabahları uygulayarak bu yöntemden yararlanabilirsiniz.