Kaliteli bir uyku için gerekenler: Oda nemlendirme yolları ve nemlendiriciler

Geceleri uykudan sık sık uyanan bireyler bu anlamsız sıçrayışlara bir neden aramaktayken en yaygın bilinenlerden biri uyku düzeni bozukluğudur. Ancak bunun yanı sıra oda kuruluğu da nefes alış verişini etkilediği için geceleri uykunuzun bölünmesine neden olabilir. Gece bir anda ağız kuruluğu ile uykunuz bölünüyorsa odanızı nemlendirmek daha kaliteli bir ve deliksiz bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Hava nemlendirici cihazlar kullanılabileceği gibi doğal yöntemler de tercih edilebilir.

Çektiğimiz her nefesle birlikte odadaki oksijeni, dolayısıyla havada bulunan nemi de ciğerlerimize çekeriz. Bu sebeple özellikle kış aylarında kapı ve pencereler kapalı tutulduğundan belli bir süre sonra odadaki nem oranında düşüş yaşanır ve vücut ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayamadığı için uykunuz bölünerek uyanırsınız. Evinizin yeterince nemli olmaması sadece uyku bölünmesine yol açan bir sorun değil. Aynı zamanda halılarda ya da ev içerisindeki eşya ve kısımlarda zararlı bakterilerin ve mantarların üremesine de yol açar. Doğru bir nemlendirme tekniği kullanılarak daha sık hasta olmaktan kaçınabilir ve daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Hava nemlendiriciler sağlıklı mı?

Günümüzde odalarımızın nem oranını düzenlemesi için kullanabileceğimiz hava nemlendiriciler bulunmakta. Bu cihazlar oda içerisindeki nemi arttırarak hava kalitesini yükseltmeye ve daha sağlıklı bir nefes alış verişe öncülük ediyor. Bu cihazlar sayesinde özellikle astım hastalığından muzdarip kişiler için hava kalitesini düzenlemesiyle birçok yan etkinin ve hastalığın da önüne geçiyor. Ancak her elektronik cihaz gibi yaydıkları radyasyonu da hesaba katmak gerek çünkü bu cihazları gece boyunca açık halde tutarak aynı odada bulunuyoruz. Eğer daha sağlıklı bir yol arıyorsanız, odanızı ve evinizi nemlendirmek için uygulayabileceğiniz pratik fikirler de bulunmakta.

Odanızı nemlendirmek için pratik yollar

  • Islak kıyafetler: Islak kıyafetlerinizi evin merkezi bir konumuna yerleştirin. Böylelikle kıyafetler kurudukça üzerlerinden çıkan su buharı havaya karışacak ve nem kalitesini arttıracaktır. Böylelikle hem kurutma makinesinin yakacağı elektrikten tasarruf edebilir. ve de soğuk kış aylarında balkona çıkarak çamaşır asıp toplamak zorunda kalmazsınız.
  • Kapalı mekan bitkileri yetiştirmek: evinizin içerisinde yetiştireceğiniz bitkiler yeterince sulandığı takdirde fotosentez işlemi yaparak nefes alıp verişleri ile terlerler. Bu ter su damlacıkları olarak yapraklarda birikir ve su buharı olarak havaya karışır. Böylelikle hem ev içerisindeki hava kalitesi artmış olur hem de evinizin içerisindeki nem oranı yükselir. Bu tarz kapalı mekan bitkilerine örnek olarak kurdele çiçeği ve kasımpatı gösterilebilir.
  • 1 kap su ve esans: Odanızı nemlendirmek için kalorifer peteklerinin üzerine ya da yanına 1 kap su bırakmak da yeterli olacaktır. Sıcaklık ile yavaş yavaş buharlaşan su havaya karışarak nem oranını yükseltecek ve hava kalitesini arttıracaktır. Aynı zamanda alkol bazlı olmayan esansları bu suya damlatarak aynı anda hem hava kalitesini arttırmış hem de ikincil işlev olarak oda parfümü görevi görmesini sağlamış olursunuz.
  • Kapı açık alınan duş: Eğer duş alırken banyonuzun kapısını açık bırakırsanız, çıkan su buharı tüm evi kaplayacak ve nem oranının yükselmesini sağlayacaktır.
  • Kazak ve pijama: Evinizin havasını kurutan ve nem oranını düşüren şey ısıtma sisteminizdir Kuru sıcaklık yayarak havadaki nemi düşürür. Bu nedenle kalın kazaklarınızı ve pijamalarınızı giyerek ısıtma sisteminizin ayarlarını kısmak da hava kalitesi açısından yararlı olabilir.
  • Ocakta yemek pişirmek: Doğalgaz ocaklarında yemek pişirmek de havanın nem oranını yükseltmenin bir yoludur. Yemeğe koyduğunuz gıdalar içerisindeki suyu önce yemeğe verir, ardından uygun bir sıcaklıkta ise buharlaşarak havaya karışır. Tencere ve tavanızın ağzını açarak bu buharın odaya karışmasını sağlarsanız havadaki nem oranı artacaktır.

Evinizin havası yeterince nemli mi?

Evinizin havasının yeterince nemli olup olmadığını anlamak istiyorsanız bunun için başvurabileceğiniz oldukça basit bir yöntem var. Bir bardak buzlu suyu alarak evin merkezi bir noktasına bırakın ve gözlemleyin. Eğer 5 dakika sonrasında bardağın etrafı nemli ve buğulu değilse evinizin havası yeterince nemli değildir demektir. Bu durumda yukarıdaki çözümlerden size uygun olana başvurabilirsiniz.