Kıyafetlerde ve yüzeylerde oluşan pas lekelerinden nasıl kurtuluruz?

Çay ve kahvenin yanı sıra çıkarılması en zor lekelerden bir tanesi de fayans aralarında ya da kıyafetlere bulaşan pas lekeleridir. İnatçı olan bu pas lekeleriyle hemen hemen herkes hayatının bir noktasında karşılaşmış, lekeyi yok etmek için türlü denemeler yapmıştır. Bu tarif ile fayans ve kıyafetlerinde oluşan pas lekelerini kolaylıkla çıkarabilir, inatçı gibi görülen lekelerle mücadele edebilirsiniz. İşte pas lekesini büyük ölçüde çıkaran o formül…

Fayans ve kıyafetlerde oluşan pas lekesini nasıl yok edebiliriz?

Genellikle su ile temasın çok olduğu banyo ve mutfak tezgâhlarının derz aralarında görülen pas lekeleriyle karşılaşmak mümkünken bu lekeleri yok etmek bir hayli zordur. Müdahale edilmediği zaman kendine yer edinen pas lekelerini kimi zamanda kıyafetlerde görmek mümkündür. Bu pas lekesi dolayısıyla var olan kıyafeti ya da fayanslardan kurtulmak tercih edilen ilk kaçış uygulamasıdır. Bu kaçış uygulamasını seçen çoğu insan, doğru formül ile yüzeylerde oluşan pas lekesini çıkarmayı bilmiyordur. Pas lekeleri genellikle, demir metal gibi maddelerin su ve kimyasal maddelerle temasa girmesi sonucunda tepkimeye girerek, tepkime sonucunda reaksiyon gösterilmesiyle oluşmaktadır. En istenilmeyen pas lekesini, çıkarmak oysaki mümkündür.

Seyredin: Kıyafetlerinizdeki Pas Lekelerine Son!

Yüzeylerde bulunan pas lekesi çıkar mı?

Su ve kimyasal maddelerle (temizlik malzemeleri, sabun… vb.) temas eden hemen hemen her metal pas oluşumunda etkisi vardır. Ortaya çıkardığı görüntü itibarıyla istenilmeyen bir durum olan pas lekesi aynı zamanda sağlık açısından da büyük tehlike oluşturmaktadır. Pas lekesinin çıkmayacağına dair oluşan yanılgı itibarıyla birçok insan herhangi bir çözüme başvurmak yerine umutsuzluğa kapılarak pas lekesiyle yaşamaya alışır. Oysaki doğru teknik ve doğru malzemelerle pas lekesinden kurtulmak mümkündür. Evdeki malzemelerle de çıkarılabilen pas lekeleri temizlik malzemeleriyle de kolaylıkla çıkarılabilmektedir.

Fayans ve banyo gibi yüzeylerden pas lekesi nasıl çıkar?

  • İlk olarak pas lekesi bulunan banyo, musluk kenarları ya da lavabo giderleri olmak üzere hemen hemen her yerde bu tekniği uygulayabilirsiniz. Pas bulunan yere çamaşır suyu dökülür ardından pamuk ile çamaşır suyu dökülen yer kapatılır. Bu işlem yapıldıktan sonra yarım saat beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra temizlik süngerinin sert yüzeyiyle ya da bir jilet yardımıyla çamaşır suyuyla bekletilmiş paslı yüzeyler kazınır. Bu işlem yapıldıktan sonra pas lekesinden kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.
  • Bir başka yöntem ise; Sirke,  limon tuzu, limon suyu, diş macunu bir karıştırma kabında dikkatlice karıştırılır. Karıştırılan bu malzemeler, pas olan bölgeye uygulanır ve takribi 5 – 10 dakika bekletildikten sonra durulanır. Paslanmış bölgelerin pas lekesinden arınmış olacağını göreceksiniz. Bu uygulamayı yaparken elinize eldiven giymeyi unutmayın. Karışımı yaptıktan sonra pas lekesine direkt olarak işlemesini istiyorsanız eski bir diş fırçası işinizi oldukça iyi görecektir.

Kıyafetlerden pas lekesini nasıl arındırabiliriz?

Yüzeylerde bulunan pas lekesi, çoğuz zaman kıyafetimize ev eşyalarına, özellikle banyoda elimizi sildiğimiz havluya kadar bulaşabilir. Çamaşır makinesinde yıkamak paslı lekeyi temizlemeye yetmeyecektir. Bunun için, kumaş gibi malzemelerden pas lekesini çıkartabilmek için yapılması gereken bazı durumlar vardır. Kumaşlarda oluşan pas lekesini temizlemek ve gidermek için, yarım limonun üzerine bir parça tuz dökün ve akabinde paslı bölgeye gelecek şekilde iyice bastırın. Bastırma işlemini takribi olarak 15 – 20 dakika uygulayın. Limon ve tuz ile iyice ıslanan paslı bölgeyi ilk olarak güneşte kurumasını sağlayın. Ardından tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra, paslı lekenin bulunduğu kıyafetinizi her zamanki gibi çamaşır makinesinde ya da elinizde her zaman kullandığınız deterjanlar ile yıkayın. Pas lekesini kumaştan ayrılacağını göreceksiniz. Kumaşlara bulaşan pas lekesini, çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler ile çıkarmaya çalışmayın. Kumaş malzemelerin yüzeyine iki kimyasalda zarar vereceği için, herhangi bir paslı bölge için geçme durumu olmayacaktır.