Koltuk leke temizleme Koltuk leke temizleme

Koltuklardaki yağ lekelerine son veren efsane karışım. Lekeler böyle çıkarılır

Bilhassa çocuklu ailelerin yaşadığı en büyük problemler arasında yer alan koltuk yüzeyine dökülen yemeklerin temizlenmesi bir hayli zor görünen durumlar arasında yer almaktadır. Koltuk yüzeyinde bulunan yağ lekeleri kuruduğu ve sıcağı sıcağına işlem uygulanmadığı zamanlarda çok daha yüksek seviye de kalıcılığı kalmaktadır. Bu zorlu ve inatçı durum koltuk yüzeyini temizlerken zorlanılmasına neden olmaktadır. Koltukların temizliğini yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise koltuk malzemesidir. Koltuğunuzun temizliği yapmadan önce kumaş bilgisine dair çıkarımlarda bulunmanız gerekmektedir. Koltuğunuzun deri, keten  ya da süet malzemeden mi üretildiğini bilmeniz temizliğini yaparken işinize yarayacaktır. Bu malzeme bilgisini bilmeden temizliğe girişmeniz, koltuğun temizliğini sağlarken koltuğu deforme edebilme ihtimalinizi doğurmaktadır. Peki koltuk yüzeyinde bulunan yağ lekeleri nasıl çıkar, koltuğu deforme etmeden temizlik nasıl yapılabilir? İşte konuya dair tüm detaylar!

Lekeli koltuk
Lekeli koltuk / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Koltuk yüzeyindeki yağlar nasıl temizlenir?

Ev içerisinde en çok zaman geçirdiğimiz, tüm misafirlerimizi üzerinde ağırladığımız koltuklara istemeden de olsa pek çok leke ya da herhangi yemek dökülmesiyle pek çok insan karşı karşıya kalmıştır. Bu durum o an içerisinde müdahale edilmediğinde yıllarca lekenin yüzeyde kaldığına dair bir düşünce peyda olsa da esasında koltuk yüzeyinde bulunan yağ lekelerinin çıkması noktasında belli başlı durumların uygulanması gerekmektedir. Koltuklarda oluşan yağ lekelerini temizlerken aynı zamanda dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar da bulunmaktadır. Bu hususlar koltuğun temizliğini sağlarken koltuk yüzeyinin deforme olmaması adına dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Koltuk yüzeylerinde oluşan yağ lekelerinin çıkması, pek çok insanın korkulu rüyası olmaktadır. Koltukta bulunan yağ lekelerini çıkarmak için bu yazıyı okuduğunuzda etkili çözümlere kavuşabilirsiniz. Koltuk yüzeyine dökülen yağı temizlemeden önce bilinmesi gereken en büyük hususlardan bir tanesi, koltuk kumaşının cinsidir. Örneğin; deri bir koltuk üzerine dökülen yağ lekesi ile süet kumaşa dökülen yağ lekesini temizleme metotları birbirinden ayrı olması gerekmektedir.

Kumaş yapısına ve kumaş cinsine göre kullanılan temizlik malzemelerinden, temizlikte kullanılan silme bezinin büyük önemi bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda koltuk yüzeyinde bulunan yağ lekeleri çıksa dahi koltuk yüzeyinde büyük bir deforme oluşabilir. Bu durumda koltuğun çok daha kötü bir görüntüye kavuşmasına neden olmaktadır. Koltuk yüzeyinde bulunan yağ lekesini çıkarırken dikkat edilmesi gereken en büyük hususlardan bir tanesi, yağ lekesi koltuğun üzerine döküldüğü anda direkt olarak müdahale edilmelidir. Koltuk yüzeyine dökülen yağı temizlerken, hızlı hareket etmekte fayda vardır. Hızlı müdahale edilmemesi yağ lekesinin koltuk kumaşına iyice nüfuz etmesine neden olurken, lekenin yüzey üzerinde tutunmasına neden olmaktadır. Doğru malzemeler ile hızlı yapılan temizleme adımları lekenin kısa sürede çıkmasına yardımcı olurken, yanlış malzemelerin kullanılması yağ lekesinin koltuk yüzeyinde çok daha yer edinmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden kullanılan temizlik malzemelerinin bileşenlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Seyredin: Sakın Çöpe Atmayın Koltuk Lekelerini Böyle Çıkartın | Koltuk Temizliği Nasıl yapılır?

Yağ lekelerine hızlı çözüm uygulayın!

Koltuk yüzeyinizde dökülen yağ lekeniz varsa o noktada hemen hızlı bir şekilde yağ lekesinin üzerine bolca mutfakta kullandığınız tuzdan dökün. Ardından tuz döktüğünüz bölgeyi takribi olarak 10 dakika boyunca ovmaya başlayın. Yağ lekesine, tuz uygulamasının asıl nedeni de şundan kaynaklanmaktadır. Yağ lekesinin üzerine tuz döküldüğünde ve ve ovalama yapıldığında, tuz yağ lekesinin emilmesine yardımcı olurken yüzeyde bulunan yağ lekesini üzerine çekmektedir. Bu işlem de kumaş yüzeyde yağ lekesinin önüne geçmektedir. Koltuğunuza yağ lekesi bulunuyorsa hızlı bir şekilde yağ lekesinin bulunduğu bölgeye tuz dökün ve ardından ovalamaya başlayın. Bu yöntem koltuk yüzeyinizde bulunan yağ lekesinin çıkmasına yardımcı olacaktır.