Mikrodalga fırınlar nasıl temizlenir? İçi tertemiz, dışı bembeyaz olsun

Hayatımızı kolaylaştıran ev gereçleri ve onlara bağlı olarak değişen yeme, içme ve temizlik gibi alışkanlıklarımıza eklenen mikrodalga fırınlar artık yıllardır hayatımızda. Uzun sürelerdir kullanımda olan ve hemen hemen her evde bulunarak hızlı bir öğün geçiştirilmesi gerektiğinde yardım koşan mikrodalga fırınları özellikle çalışan bireyler çokça kullanıyorlar. Bu kadar yoğun ve sık kullanıma sahip olmaları ile birlikte de temizliklerinde dikkat edilmesi gerekenler daha da önemli bir konuma geliyor.

Mikrodalga fırın nasıl temizlenmeli?

Mikrodalga fırınlar da tıpkı ocaklı fırınlar gibi elektrik ile çalışan ve aldığı elektrik ile yemeklerimizi hızlıca temizlememize yardımcı olan ev aletleri. Bu elektrikli ev aletlerinin temizliğini yapmaya sıra geldiğinde ise dikkatli ve nazik bir temizlik yapılması gerekiyor. Mikrodalga içerisine yapısına zarar verecek herhangi bir madde sokulması ya da unutulması halinde ciddi sonuçlara yol açabileceği gibi yanlış giden bir temizlik sonrasında fırınınızı kullanamama ihtimaliniz de bulunuyor.

Aynı zamanda daha önce yanlış gitmiş bir yemek hazırlama girişiminden dolayı da artık yemek izlerinin kalabildiği mikrodalga fırınlarda kullanılan her materyal temiz bir işlem sağlamayabiliyor. Özellikle yemeklerden kalan is ve yağları temizlemek için özenli bir çalışma gerekmekte. Temizliğinin incelik ve detay istediği mikrodalga fırınları temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemler ise şu şekilde:

Limon kaynatmak

Bu yöntemle mikrodalga fırın temizliği yapmak için önce fırının içindeki rafları çıkarın. Ardından bir kap içerisine su ekleyin ve üzerine bir limonun tüm suyunu sıkın. Suyunu sıktığınız limonun kabuklarını da bu kap içerisine atın ve kabı olduğu gibi fırın içindeki cam tepsinin üzerine koyun. Mikrodalga fırını yüksek derecede 3 dakika bu kap içindeyken çalıştırın. Ardından çalışma bittiğinde ise kabı ve cam tepsiyi de alarak boş kalan mikrodalga fırının içerisini hafif nemli bir sarı bez yardımı ile iyice ovalayarak temizleyin. Ardın kuru bir bezle de ıslak yer bırakmayacak şekilde kuruladıktan sonra temizlik tamamlanmış olacak. En çok dikkat etmeniz gereken ise su ekleyeceğiniz kabın mikrodalgaya uygun olması gerektiği.

Mikrodalga fırın
Mikrodalga fırın / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ölçüm kabıyla sirke

Sirke de tıpkı limon gibi asidik yapısı sayesinde temizliğinizde kullanabileceğiniz bir yöntem. Limon tekniğinde olduğu gibi burada da sirke ile suyu bir ölçüm kabı içerisine koyarak fırında 5 dakika boyunca yüksek derecede bırakmalısınız. Kullanacağınız sirke su eşit miktarda olmalıdır ve 2 yemek kaşığı kadar su ve 2 yemek kaşığı kadar sirke kullanmanız yeterli olacaktır. 5 dakikalık bekleme ardından kabı mikrodalga fırın içerisinden çıkartın ve bir süngerin yumuşak kısmını bu suya batırıp mikrodalga fırın içini iyice ovalayarak temizleyin. Ardından kuru bir bez ile bu alanları kurulayın ve temizliğinizi tamamlayın. Fırın içerisinde ısıttığınız suyun buharının fırın duvarlarına daha iyi etki etmesi adına 5 dakikalık ısıtmanın ardından 2-3 dakika kadar daha bekleyebilir ve fırının iç ısısı bir miktar düştükten sonra suyu çıkarabilirsiniz.

Video: Mikrodalga Fırın Temizliği | İçi Tertemiz, Dışı Bembeyaz Olsun!

Mikrodalga fırın kullanırken dikkat

Mikrodalga fırınların temizliği gibi kullanımı da oldukça önemli bir konu. Asla yapılmaması gereken bir şey olarak karşımıza mikrodalga fırın içerisinde metal materyal kullanımı çıkıyor. Elektrik dalgaları ile çalışan mikrodalga fırınların içerisinde metal tabak, kaşık, çatal ya da alüminyum folyo gibi malzemelerin kullanılmaması gerekmekte. İletken olan bu metaller elektrik dalgalarının yönünü bozarak mikrodalga fırının bozulmasına yol açacaktır ve henüz fişe takılı iken bozulan mikrodalga fırının alev alması ve yanmaya başlaması ise büyük bir ihtimal. Bu nedenle kullanmak zorundaysanız bile tahta kaşık ve cam ya da porselen tabak gibi materyalleri tercih etmek daha sağlıklı v verimli olacaktır.