Salçalarınızın küflenmesini önlemenin pratik yolları. Bunu yapan salçada küf görmez

Özellikle ülkemizin Güneydoğu kesiminde yemeklerin birincil unsuru olan salçaları evde hazırladığımızda hem daha organik hem de tadı daha güzel oluyor. Organik hazırlanmış ev yapımız salçaların evde hazırlanan salçalar daha sağlıklı olduğu gibi kullanım ömürleri de hazır alınan salçalara göre uzun oluyor. Kutusu açıldıktan sonra tüm gıdalar gibi salçaların da bozulma ve küflenme sorunu ile karşı karşıya kalması ise kaçınılmaz bir durum. Salçaların ömrünü uzatmak için ise yapılabilecek pratik işlemler ve küflenmeyi geciktirmenin püf noktaları da merak edilenler arasında.

Salça nasıl hazırlanır?

Organik bir salça hazırlamak için izlenmesi gereken yollar vardır. Hazır kutu salçalar tercih etmeyenler ve salçalarının nasıl üretildiğini merak edenler için doğal bir salçanın hazırlanma sürecinde yapılacakları şöyle açıklayabiliriz;

Tarlalardan hasat mevsimi gelmiş doğal sebzeler toplanır. Temizleme işleminin ardından doğranarak çekirdeklerinden ve saplarından ayrılan sebzeler, 4- 5 saat kadar güneş altına serilip kurumaya bırakılır. Biber ya da domates olarak türüne göre çekme makineleri kullanılarak çekilen sebzelerin püre halleri sini ismi verilen tepsiye serilir. Sürekli güneş alan bir noktaya serilen sebzeler burada günde en az 6-7 kez karıştırılarak renk alması sağlanır. İçerisine bozulmaması için tuz eklenerek kurtlanması önlenen sebzeler iyice suyu çekilip salça kıvamına gelene kadar güneşin altında tutulmaya devam eder. Bu işlem ortalama 4-5 gün kadar sürer. Salça kıvamına ulaştıktan sonra tuzu kontrol edilir ve parlaklık vermesi için zeytinyağı eklenerek yoğurulur. Ardından muhafaza edilecekleri bidonlara doldurulur. Kullanım vaktine kadar serin bir ortamda bekletilir.

Seyredin: Bunu Yapın Salçanız Küflenmez Salça Küflenmesine Kesin Çözüm

Salçaların ömrü en kadar?

Ev yapımı salçaların kullanımı başlayana kadar ömrü 1 yıldır. Eğer daha serin bir ortamda bekletilirse bu ömür 2-3 seneye kadar uzatılabilir. Genellikle konserve şeklinde satılan hazır salçalarda ise kullanım öncesi raf ömrü 3 yıl olarak değişir. Ağzı açılmadan önce ömrü daha uzun olan hazır salçalar kullanımı başladıktan sonra hava teması ile bozulmaya daha müsait hale gelirler. Her iki durumdaki salçanın da en büyük düşmanı oksijendir. Bu sebeple salçaların hava ile teması olmadan saklanması gerekir.

Salçaların küflenmesini önlemenin yolları

Salça hava ile temas ettiği andan itibaren küflenmeye başlar. Bu nedenle kesinlikle hava almayacak bir şekilde ağzı kapatılarak saklanması en önemli kuraldır. Ağzı açılmış olan salçaları küflenmekten korumanın bazı yolları ise şunlar:

Zeytinyağı ekleyin

Salçanızın küflenmesini ve bozulmasını engellemenin en güçlü ve en bilinen formülü zeytinyağıdır. Salçanızın üst kısmını kapatacak kadar zeytinyağı ekleyerek ağzını sıkıca kapatırsanız küflenmeyi önleyebilirsiniz.

Taze sebze kullanımı

Salçanızın kullanım ömrünü uzatmanın bir başka yolu ile her zaman en taze sebzeler ile hazırlamaktan geçiyor. Sebzenin ömrü ne kadar uzunsa salçanın ömrü de o kadar uzun olur.

Katı yağ ile maskeleme 

Zeytinyağına bir alternatif olarak katı yağ, margarin kullanarak da salçanızı koruyabilirsiniz. Katı yağı eriterek salanızın üzerine dökün ve ağzını sıkıca kapatarak dolaba yerleştirin. Bu şekilde salçanın ömrünü uzatabilirsiniz.

Zerdeçal kullanmak

Güçlü bir baharat olan zerdeçal, aynı zamanda salçalarınızı korumak istediğiniz zaman yardımınıza yetişiyor. Eğer salçanın içerisine bir kaşık zerdeçal ekleyerek saklarsanız, bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Sarımsak kullanmak

Birkaç diş sarımsağı küçük küçük doğrayarak salçanıza eklerseniz, hem aroma katmış hem de salçanın ömrünü uzatmış olursunuz.

Mutfak aletlerini temizleme

Salça içerisinde kullandığınız karıştırma kaşığı gibi mutfak aletlerinizi sık sık temizleyerek zararlı baterilerden korunmuş olursunuz.

Kavanozlara bölme

Salçanızı hazırladıktan sonra küçük kavanozlara bölerek kavanoz başına daha hızlı tüketim sağlayarak salçanın tamamının hava ile temas etmesini önlemiş ve her seferinde taze salça kullanmış olursunuz.

Dondurulmuş salça

Özellikle çalışan kişilerin kullandığı bu yöntem tavuk suyu dondurma işlemi ile aynı prensibi taşıyor. Buz kalıpları şeklinde dondurduğunuz salçalarınızı yemek yapacağınız zaman yemeklerde kullanacağınız miktar kadar alarak geri kalanını donmuş biçimde taze tutabilirsiniz.