Sararan pimapen nasıl temizlenir? Sararmış veya kararmış pimapen kalmayacak

Pimapenler özellikle milenyum devri ile hayatımıza dahil olmuş ve tahta cam, pencerelerin yerlerini almışlardı. Soğuğa karşı daha dayanıklı yapıya sahip olan bu yapılar, kenarlarındaki plastik kaplı kısımlar ile rüzgarın içeri girişini çok daha fazla kısıtlıyor ve uzun süren oda ısıtma işlemlerinin kısalmasını, kışları dışarıdaki soğuktan daha kolay bir hale getiriyorlar. Fakat evimizin her köşesinde kullandığımız bu yapıların temizliği de ayrı bir konu.

Pimapen nedir?

Pimapen ahşaptan yapılan balkon kapı ve pencerelerine daha dayanıklı ve yalıtımı daha çok destekleyen bir alternatif olarak piyasaya sürülmüş plastik yapılardır. En kullanışlı oldukları alan kenarlıklarının yumuşak plastikten olması ve pencerelerinizi kapattığınızda bu plastiğin sıkışması ile hava geçişini engelleyerek odayı soğuktan koruması. Pimapen temelde polivinül klorürden oluşan sert bir plastik cinsidir ve iç dekorasyonda farklı renk ve çeşitlerde tercih edilerek kullanılabilir.

Sararan pimape
Sararan pimape

Pimapen temizliği

Pimapenlerin kullanışlı yapısının yanı sıra genel olarak beyaz renkte kullanılıyor olmaları nedeni ile temizliği de önemli bir konumda yer alıyor. Zamanla sararan ya da kirlenen pimapenleri temizlemek için başvurulan yöntemler çoğunlukla yüksek kimyasal içerikli temizlik malzemelerinden geçiyor fakat bu yapıları temizlemek için aynı zamanda kullanabileceğiniz pratik yöntemler de bulunuyor.

Pimapen neden sararır?

Pimapenler zamanla is, kir ve lekeler bağlayarak sararmaya ve kirlenmeye başlarlar. Bunun en büyük nedeni ise yemek yapılan odalarda yağ ve yemek sularının buhara karışarak sinmesi ya da ev içerisinde içilen sigaralar gösterilebileceği gibi güneş ışınlarının etkisi ile de zamanla sararma görülebilir. Bu gibi durumlarda kimyasal malzemeler de eksik kalabilir ve başka bir çare bulmak gerekmektedir.

İzleyin: Pimapen Temizliği! | Sararmış Ve Kararmış Pimapen Kalmasın! | En Kolay Temizlik!

Sararan Pimapen nasıl temizlenir?

Sararan pimapenleri temizleyerek eski beyaz görüntüsüne kavuşmalarını sağlamak için kullanılabilecek yöntemler varken dikkat edilmesi gereken konu ise bu yüzeylerde çok güçlü kimyasalların ya da sert ve pürüzlü malzemelerin kullanılmasının oluşturacağı zarardan kaçınmak için dikkat edilmesi. Bu noktada asidik yapıları ile doğal gıdalara başvurabilir ve yumuşak yüzeyli malzemeler ile destekleyerek hızlı ve kolay bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Sprey sirke

Sirke asidik yapısının gücü ile temizlik konusunda pek çok alanda yardımınıza koşuyor. Sararan pimapenlerin üzerindeki is katmanını almak ve kolay bir temizlik sağlamak için bir sprey şişesine sirke koyun ve koyduğunuz sirke kadar da su ekleyin. Ardından iyice çalkaladığınız karışımı sararmış olan pimapen yüzeyine sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Ardından bir kez daha karışımı sıkarak bir bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyi ile ovalayarak temizleyin. Ardından nemli bir bez ile silerek temizliği tamamlayın. Dilerseniz bu karışıma birkaç damla limon ekleyerek de daha hızlı ve kolay bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Karbonat ve limon karışımı

Karbonat ve limonun asidik yapılarının birleşerek doğal bir temizlik suyu oluşturmasından da faydalanarak sararmış pimapenleri temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kabın içerisine 1 paket karbonat ve bir limonun sıkılmış suyunu ekledikten sonra üzerini su ile tamamlayın ve karıştırın. Ardından bir süngerin yumuşak kısmını bu suya batırın ve ovalayarak yüzeye uygulayın. Ardından bir bez ile temizliği tamamlayabilirsiniz. Bu karışımı tıpkı sirke gibi bir şişe içerisine ekleyerek de yüzeye uygulayabilirsiniz.

Sofra tuzu kullanımı

Sofra tuzu iyotlu yapısı ile temizlik konusunda yardımcı bir madde. Sofra tuzu ile suyu karıştırarak tıpkı sirke formülü gibi sprey şişesi yardımı ile uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bir kova su içerisine sofra tuzu ekleyerek de kullanabilir ve deterjanı bu şekilde destekleyerek faydalanabilirsiniz.