Ütü tabanı nasıl temizlenmeli?

Uzun vadeli kullandığımız elektronik cihazlar arasında yer alan ütünün kullanıma bağlı olarak ya da çok kullanılması dolayısıyla, ütü yüzeyinde belli başlı deformelerin olduğunu gözlemleriz. Bu deforme yeni bir ütünün alınmasına neden olurken, kıyafetlerin de aynı oranda deforme olmasına neden olmaktadır. Esasında zor gibi görünen bu durumun temizlenmesi de mümkündür. Sadece dikkatli olunması gereken tek durum doğru malzemelerin kullanılmasından geçmektedir. Doğru malzeme ve doğru uygulama sonrasında ütü altında meydana gelen kir ve deformelerden kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Peki ya her evin olmazsa olmaz küçük ev aletlerinden biri olan ütü nasıl temizlenmelidir? İşte tüm detaylar…

Ütü tabanını temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Hemen hemen her evin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi olan küçük ev aletlerinden ütünün uzun ömürlü olması için kullanım şekli oldukça önemlidir. Uzun süreli kullanma ya da yanlış kullanım sonucunda ütünün altında meydana gelen kirlerin temizlenmesi için aşırı güç kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Ütünün belirli periyotlarda düzenli olarak temizlenmesi, ütünün çok daha uzun ömürlü olmasını sağlarken kıyafetlere de herhangi bir zarar vermemektedir. Ütü temizliği yaparken kesinlikle ütünün elektriğe bağlantısı olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi durumunda ütü temizlemesi yaparken, elektriğe bağlantısı olurken size ve ütünüzü çok daha farklı zararlar verebilir. Bir diğer önemli noktalardan bir tanesi de kıyafetlerinize ütü yapmadan evvel, ütü içerisine musluk suyu koymak yerine içtiğiniz temiz suları koymanız ütünün kireçlenmesinin önüne geçerek çok daha uzun ömürlü kullanmanıza yardımcı olmaktadır.

Ütü kireci temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Ütü içerisinde kireçlenmenin olmasının en büyük nedeni, ütü yapmadan evvel ütü içerisine koyulan sudur. Ütü içerisine konulan musluk suyu, ütü içerisinde ısındığı ve uzun süre içerisinde kalmasından dolayı büyük bir kireç problemi ortaya çıkmaktadır. Kireçlenmenin olmaması için, ütü içerisine temiz içme suyu koymanız gerekmektedir. Halk arasında bilinen ve en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de, ütü içerisinde oluşan kirecin temizlenmesi için limon tuzu kullanılmasıdır. Limon tuzu hazırlarken şu işlemleri kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Limon tuzunu küçük bir cezvenin içerisine su ile birlikte koyun ve kaynamasını sağlayın. Bu hazırlanan limon tuzu suyunu, ütünün su haznesine dökün ve ütünüzü fişe takarak ütünüzü çalıştırın. Ardından ısınan ütünün buhar düğmesine bakarak buhar fışkırtın. Bu yöntem ütünün içerisinin temizlenmesine yardımcı olurken, oluklarda kalan ve tıkanan kireçlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ardından fişi çıkarın ve ütünüzü soğumaya bırakın. Ütünüz soğuduktan sonra sonra güzelce durulayın. Bu yöntem sayesinde ütü içerisinde meydana gelen tüm kireçlerden kolaylıkla kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Ütü temizlerken başka hangi ürünler kullanılır?

Tüm bu yöntemleri denediyseniz ve istediğiniz sonuca kavuşamadığınızı düşünüyorsanız, beyaz sirkenin mucizesine başvurun. Beyaz sirkeyi bir kabın içerisine alarak kaynatın. Ardından temiz bir bezi bu suyun içerisine batırın. Bezin iyice ıslandığından emin olduktan sonra ütü yüzeyinde bulunan lekeleri hafifçe silin ve ütü yüzeyinde meydana gelen lekelerden kolaylıkla kurtulduğunuzu gözlemleyin.

Video: ÜTÜ TABANI NASIL TEMIZLENİR

Ütü tabanı nasıl temizlenmeli?

Ütü tabanın meydana gelen kirlerden kurtulmak istiyorsanız, ütü tabanını temizlemek için sofralık tuz ya da kalın kaya tuzu kullanabilirsiniz. Bu işlemi şu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Temiz bir kağıt parçası yardımıyla, ütü tabanını tuz ile ovarak ütü yüzeyinde meydana gelen kirlerden kolaylıkla kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz. Tuz, ütü yüzeyinde bulunan yanık lekelerin temizlenmesine yardımcı olurken, ütünün eski formuna dönmesine yardımcı olacaktır. Ovalama işlemi bittikten sonra, ütü tabanını temiz bir bez yardımıyla silin ve ütü yüzeyinde bulunan tuzların tamamıyla temizlendiğinden emin olun.