Ütü yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte kusursuz ütü yapmanın püf noktaları

İnsanların en çok sevmediği işlerden bir tanesi şüphesiz ütüdür. Bilhassa ütünün yaz aylarında yapılması sürecin çok daha sancılı geçmesine neden olurken, bu durumu en kısa süre içerisinde bitirebilmek ve ütülediğiniz kıyafetlerin güzel bir görünüm içerisinde olması için dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Ütünün kısa süre içerisinde bitmesi ve kıyafetlerinizin güzel bir şekilde ütülü kalması için bu noktalara mutlaka dikkat edin!

Seyredin: 2 Dakikada Kusursuz Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yaparken hangi konulara dikkat edilmesi gerekir?

Ütü hemen hemen her insanın en sevmediği durumlardan bir tanesidir. Uğraş gerektirmesi dolayısıyla, dikkat edilmesi gerekirken kıyafetlerinizin çok daha güzel bir şekilde ütülebilmesi için bu adımlara dikkat etmeyi ihmal etmeyin. İşte ütü yapmanın püf noktaları;

  • Kıyafetlerinizi ütülemeden evvel, kıyafetin içerisinde yer alan etiketi okumanız fazlasıyla önemlidir. Kıyafetlerinizin içerisinde yer alan etikete göre kıyafetinizi ödemeniz önemli olan durumların başında yer alırken aynı zamanda kıyafetlerinizin deforme olmadan ütülenmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla etiketin içerisinde yer alan direktifleri göz önünde bulundurarak kıyafetlerinizi ütüleme işine girişebilirsiniz.
  • Kıyafetlerinizin güzel bir kokuda olmasını sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken adımlardan ilki şüphesiz ütünün içerisine güzel bir koku koymanız olacaktır. Ütünün içerisine koyacağınız bir miktar koku, ütüleme esnasında kıyafetlerinizin güzel bir koku içerisinde olmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntem sayesinde kıyafetlerinizin uzun süre güzel kokulu olmasına yardımcı olacaktır.
  • Kıyafetlerinizin çok daha güzel bir görünüm içerisinde olmasını sağlayabilmek için kıyafetin her iki tarafının da ütülenmesi gerekmektedir. Kıyafetlerinizin güzel bir görünüm içerisinde olmasını sağlamak için ütünün kalitesi de fazlasıyla önemlidir. Buhar hacmi yüksek ütüler, kıyafetlerinizin çok daha kısa süre içerisinde ütülenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra asmak yerine makine içerisinde bekletmeniz kıyafetlerinizin kırışmasına ve kıyafetlerinizi ütülerken fazlasıyla zorlanmanıza neden olacak durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum itibarıyla kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra direkt asmak, kıyafetinizin kırışmadan kurumasına yardımcı olacaktır. Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra direkt olarak asmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Aynı zamanda kıyafetlerinizi asmadan evvel silkelemeniz de fazlasıyla önemlidir. Tüm kırışıklıkların bir çırpıda açılmasına yardımcı olan silkeme modelini uygulamayı kesinlikle ihmal dahi etmeyin.
  • Ütü yapmak kadın erkek fark etmeksizin herkesin en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi olurken, kıyafetlerinizi biriktirmeden ütüleme işlemine gitmeniz fazlasıyla önemlidir. Aksi taktirde ütülerin birikmesi işin çok daha fazla uzun sürmesine neden olurken, ütüden tam anlamıyla soğumanıza ve ütüye hiç başlayamamanıza neden olacaktır.
  • Hızlı ve pratik bir ütü yapmak için en önemli olan hususlardan bir tanesi de şüphesiz iyi bir ütüye sahip olmaktadır. Ütünün kaliteli ve buhar gücünün yüksek olması, ütünün çok daha kısa süre içerisinde bitmesine yardımcı olurken aynı zamanda kıyafetlerin çok daha güzel bir şekilde ütülenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Ütünüzün uygun miktarda iyi ütülemediğini düşünüyorsanız bu durumun en basit nedeni ütü içerisinde uygun ölçüde su bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Ütü içerisinde yeterli suyun bulunmaması buhar durumunun oluşamamasına ve haliyle de ütünüzün çok daha zor bir şekilde olmasına neden olmaktadır.
  • Ütüyü doğru bir şekilde yapabilmek için kumaşın cinsine dikkat etmeniz fazlasıyla önemlidir. Ütü cinsine dikkat etmeniz, ütünün kısa süre içerisinde bitmesine yardımcı olurken aynı zamanda kıyafetlerinizin de kaliteli ve herhangi bir deforme durumu olmadan uzun yıllar giyebilmenize yardımcı olacaktır.
  • Ütü masasında kullandığınız masa kılıfının boya geçirmediğine emin olmanız son derece önemlidir. Renkli ve desenli olmalarıyla meşhur olan ütü masası kılıflarının bazıları sıcaklıkla karşılaştığında büyük ölçüde kıyafete renk verme durumu içerisinde olmaktadırlar. Bu durum itibarıyla renk vermeyen ütü kılıfı seçmeyi ihmal etmeyin.