Deterjan Deterjan

Uzmanlardan önemli uyarı geldi. Sahte deterjanı nasıl farkedebiliriz?

Ev temizliğinde ve mutfak gereçlerinin temizliğinde kullandığımız farklı deterjan türleri için piyasada bulunan markalar arasında belirli fiyat dengeleri mevcut. Fakat artan fiyatlar ile vatandaşlar daha bilindik deterjanlar yerine daha az bilinen markaların deterjanlarını kullanmaya başladı. Dolayısıyla da ortaya daha önce duyulmamış olan deterjan isimleri çıktı. Fakat en çok dikkat edilmesi gereken ise ağır kimyasallar ile deterjan özelliği kazandırılan sahte deterjanlar.

Uzmanlardan uyarı geldi

Deterjan alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Piyasada yer alan ve ismi pek de bilinmeyene markaların deterjanları tercih edildiğinde cildi tahriş dahi edebilecek ve kansere yol açabilecek etken maddeler ile temas etmiş olabiliyoruz. Bu neden ile en sağlıklısı güvendiğiniz ve uzun süredir kullandığınız deterjanları tercih etmek olacak. Deterjan özelliği kazandırılması için gıda boyası ve ağır kimyasallar ile desteklenen deterjanlar ciltte tahrişe ve egzama gibi cilt hastalıklarına yol açıyor. Daha da kötüsü bu maddeleri+ ile cildinizin sürekli temas halinde olması sürekli kullandığınız zaman cilt kanserine yakalanmanıza bile neden olabiliyor.

Sahte deterjan nasıl anlaşılır?

Sahte deterjanların nasıl anlaşılacağı konusu aslında oldukça kolay yöntemlere dayanıyor. Alacağınız deterjanlarda ilk dikkat etmeniz gereken yer ambalajları olmalı. Üzerine yapıştırılan ve içeriklerinin, deterjanın türünün yazdığı ambalaj kağıtları genellikle pürüzsüz ve plastik bir yüzeye sahip olmalı. Fakat sahte deterjanlar genel olarak daha kağıtımsı yapıda ve üst boyası duvar boyası hissi veren şekilde üretilmekte. Bu gibi deterjanların markaları daha az bilinen markalar oluyor ve çoğunluğu merdiven altı üretimden çıkıyor. Genellikle  bu deterjan paketlerini elinize aldığınızda ambalajı daha granül yapıda topaklı bir his veriyor. Bu gibi markalardan kaçınmak ise en sağlıklısı.

Aynı zamanda sahte deterjanlar genel itibari ile kimyasal bir ağır koku yayarlar. Gerçek deterjanlar lekeleri her sıcaklıkta sökme gücüne sahiptir fakat sahte deterjanlar soğuk ve kireçli yapıya sahip sularda asla iş görmezler ve kıyafetleriniz lekeleri ile tekrar elinize gelir. Ayrıca bu deterjanlardan alacağınız koku hissi kirli bir histir ve kokusunu bastırmak için kullanılan esans kokuları bile yetersiz kalır. Bu deterjanlar ciltte kızarıklıklara yol açması ile de bilinir.

Seyredin: SAHTE DETERJAN NASIL ANLAŞILIR? | SAHTE DETERJANI ANLAMANIN YOLLARI

Sahte deterjanlar kıyafetten uzun süre çıkmaz

Sahte deterjanlar ile ilgili bir başka sağlık soru una yol açabilecek detay ise, bu deterjanların yapısı itibari ile her su içerisinde çözünmediğinden, yıkanan kıyafetlerde yapışıp kalmaları ve bu nedenle de yıkandığını düşünerek giydiğiniz kıyafetlerin üzerinde kalan deterjanların teninize sürekli olarak temas etmesi. Bu durumdan kaçınmak için geçmişte kullandığınız markaların deterjanlarını kullanmaya devam edin ve paketlerin üzerinde Sağlık Bakanlığı onayı olmadığı sürece deterjanları tercih etmeyin.

Pandemi sürecinde sahte deterjan arttı

Pandemi sürecinde artan fiyatlar ve ihtiyacın yükselmesi nedenleri ile sahte deterjan kullanımı oldukça yüksek seviyelere geldi. Bu da merdiven altı üretimin artmasına ve piyasada birden fazla bilinmeyen marka oluşmasına yol açtı. Bu gibi nedenlerin beraberinde getirdiği bir başka sorun ise vatandaşların deterjan alırken ödediği yüksek ücretler. Bu ücreti en aza indirmek adına daha bilinmedik markaları tercih eden vatandaşlar merdiven altı ürünleri kullandığının farkında dahi değil. Bu nedenle bilinçlenmeli ve sağlığımızın bizler için en önemli unsur olduğunu anlayarak, gerçek deterjanları kullanmalıyız.