Yanmış tencereleri temizlemek için müthiş çözüm

Zamanının büyük bir bölümünü mutfakta yemek pişirerek geçiren kadınlar bazı durumlarda büyük olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Ansızın başlayan dalgınlık, dikkatsizlik gibi faktörler yemek pişirirken yemeğin tencerenin dibine tutmasına neden olabiliyor. Yemeğin ziyan olduğuna mı yoksa tencerenin yanmasına mı üzüleceği adeta ikilemde kalınan durumlar arasında yer alıyor. Türkiye ekonomisi ve enflasyonlar göz önünde bulundurulduğunda yeni ve sağlık açısından kaliteli bir tencere almak bir miktar daha zorlaştığı düşünüldüğünde yanmış tencere temizlerken ne gibi uygulamaların yapılabileceği de en çok aratılan problemlerden bir tanesi oluyor. Bu yazımızda bu problemle açıklık getirerek, yanmış tencerelerin temizliğinde kullanabileceğiniz müthiş formülleri sizler için derledik. İşte o her yerde bulunmayan yöntemler…

Tencere içerisinde oluşan yanık nasıl çıkar?

Bazı mutfak kazalarının sonucu büyük can sıkıntılarının yaşanmasına neden olabilir vaziyette. Bu durumların en başında gelen tencere yanığı, birçok insanın en muzdarip olduğu konular arasında. Bilhassa ramazan ayı itibarıyla yemek yapma koşuşturması ve kalabalık iftar sofraları dolayısıyla, dikkatsizliklerin sonucunda tencere içerisinde yanıklar oluşabiliyor. Bu çıkmayacak gibi görünen tencerelerin de ilk günkü parlaklığına kavuşmaları işte bu yöntemler sayesinde mümkün;

Tencere de oluşan yanığı bulaşık makinesi deterjanı ile temizleyin!

Tencere içerisinde belli başlı yanıklar meydana geldiyse ve bu yanıkları çıkaramıyorsanız bu yöntemi henüz denemediğinizin göstergesidir. Yanmış tencerelerinizin yanığını kolaylıkla çıkarmak için için, tencerenizin yanık kısmının üzerine geçecek kadar su ekleyin. Suyun üzerine bir miktarda bulaşık makinesi deterjanı ilave edin. Ardından bu bulaşık deterjanlı suyu güzelce kaynatın ve bir gece boyunca tencerenin içerisinde bekletin. Bir gecenin sonunda tahta kaşık yardımıyla yanık yerleri hafif bir şekilde kazıma hareketiyle, tencerenin içerisindeki yanıkların tamamından kurtulacağınızı gözlemleyeceksiniz. Yanık kısımlar çıktıktan sonra bu kez tencerenizin içerisine yine bir miktar su ve 1 su bardağı karbonat ilave edin. Karbonatlı suyu yine bir gece tencere içerisinde bekletin. Ardından son kez bir yıkama daha gerçekleştirdikten sonra tencerenizi kullanmaya aynen devam edin.

Tencere dibinde oluşan kararmaları sirke ile yok edin!

Yanmanın yanı sıra tencere dibinde oluşan kararma problemlerinin çıkması içinde sirkenin gücünden yararlanabilirsiniz. Bilhassa çelik tencerelerin dibinde meydana gelen kararmalardan şikayetçiyseniz bir su bardağı sirkeyi tencerenin içerisine dökün ve ardından kapağını kapatarak bir gece bekletin. Bir gece bekledikten sonra tencerenizi mutfak süngeri ve sabununuzla güzelce yıkadıktan sonra yanmaların geçtiğini gözlemleyerek kullanmaya devam edin.

Video: Yanık Tencere Temizliği

Karbonatla yanık tencerelerin korkulu rüyası olun!

Herhangi bir yerin temizlenmesinde belki de en büyük yardımcılardan bir tanesi olan karbonat, tencere içerisindeki yanıklara da büyük bir çözüm ile karşımıza çıkıyor. Eğer tencerenizi ocakta unuttuysanız ve bu unutma sonucunda tencerenizin içerisinde yanma meydana geldiyse, en azından tencereniz için endişe etmeyin. Tencereniz henüz sıcakken ocaktan alın ve tahta bir kaşık yardımıyla içerisinde kalan kalıntıları güzelce temizleyin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tencereyi soğumaya bırakın. Ardından oda sıcaklığına gelen tencerenin içerisine tabanının tamamını kaplayacak şekilde karbonat dökün. Karbonat ile kapladığınız tencerenin içerisine oda sıcaklığında su dökün. Su dökme işlemini gerçekleştirdikten sonra yeniden tencereyi ocağa alın ve karbonatlı suyun kaynamasını sağlayın. Tencere içerisinde oluşan yanıkların yumuşadığını gözlemlediğinizde karbonatlı suyu tencere içerisinden boşaltın ve tekrar oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Tencere içerisinde oluşan yanıkların karbonatlı su içerisinde çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için tahta bir kaşıktan yardım alabilirsiniz. Oda sıcaklığına gelen tencerenizi mutfak süngeri ve mutfak deterjanı ile temizledikten sonra yanıkların çıktığını gözleyebilir ardından da güvenle tencerenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.