Ayağa çörek otu yağı sürmek Ayağa çörek otu yağı sürmek

Yatmadan önce ayak altına çörek otu yağı sürerseniz

Alternatif tıp tekniklerinin başında gelen yeniliklerden biri de her derdin devasına çörek otunu dahil etmek. Aslında bunu yapmakta haksız değilsiniz. Çünkü çörek otu ve ondan elde edilen çörek otu yağı birçok sağlık sorununa veda etmenizi sağlıyor. Astım hastalığından kanser risklerine kadar neredeyse her derde deva denilebilecek çörek otu ve çörek otu yağının bir başka faydası ise sosyal hayatın en büyük zorluklarından olan ayak kokusuna karşı karşımıza çıkıyor.

Ayaklarınızın altına sürüp uyuyun

Aktar raflarının vazgeçilmezi çörek otu yağı her yeni günde bir yeni faydası ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Sağlık sorunlarını çözdüğü gibi sosyal yaşam sorunlarına da el atan çörek otu yağı ayak tabanında kullanılması halinde ayak kokusunun geçmesini sağlıyor. Misafirliğe gidilen evlerde acaba soruları ile geçirdiğiniz zamandan keyif alamıyorsanız ya da her eve geldiğinizde ve ayakkabınızı çıkardığınızda bu sorunla karşılaşıyorsanız, çörek otu yağı tam olarak sizin için demektir. Endişeleri bir kenara bırakmanızı sağlayarak geçirdiğiniz anlardan keyif almanıza yardımcı olan çörek otu yağını ayak tabanınızı iyice temizledikten sonra yavaşça masaj yaparak ayak tabanına uygulayın. Ardından bu şekilde uyuyun ve sabah uyandığınızda fazladan kalan yağı yıkayıp ayaklarınızı kurulamanız yeterli olacaktır. Çorabınızı giyerek endişe etmeden evden çıkabilirsiniz.

Çörek otu yağı
Çörek otu yağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ayak kokusu neden olur?

Ayağın çoğu zaman çorap ve ayakkabı ile kapatılmasından dolayı hava alamıyor oluşu terlemesine neden olur. Aslında ayakları kokutan ter değil bu ter yoluyla oluşan bakterilerdir. Bakterilerin yoğunlaşması nedeniyle olabileceği gibi mantar enfeksiyonu da ayak kokusuna sebep olur. Mantar yoluyla oluşan ayak kokusu bakteri nedenli oluşan kokuya göre daha ağırdır. Ayak kokusu aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar, hamilelik ve ergenlik gibi hormonal değişimlerin yaşandığı süreçler, obezite ve stres gibi metabolizma hastalıkları nedenleri ile de ortaya çıkabilir. Bir başka sebep ise hassas ayak yapısına sahip bireylerde imitasyon ayakkabıların kullanımı sayılabilir. En zor geçen ayak kokusu sorunu ise genetik olarak aktarılan ayak kokusu problemidir. Günlük hayat tercihleri değiştirilerek geçmeyen ayak kokuları için se çörek otu yağı ideal bir çözüm yolu.

Ayak kokusuna çözümler

Ayak kokusu problemini azaltmak için günlük hayatta yapılabilecek değişiklikler mevcut. Günlük tercihleri değiştirerek ayak kokusunu önlemek için bazı tavsiyeler ise şu şekilde:

Ayaklarınızı her gün düzenli olarak yıkayın

Ayak hijyeninin sağlanmaması zamanla mantar ve bakteri oluşumunu hızlandırarak ayak kokusu problemine yol açabilir. Ayaklarınızı her gün sabunla iyice ovarak yıkamak da ayak kokusu probleminizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Pamuklu ve ter emici çoralar tercih edin

Ayakların terlemesi ve ayakkabı içerisinde bu terin dışarı atılamaması ve silinememesi zaman içinde bakteri oluşumunu hızlandıran bir başka sebep. Ter oluşumunu azaltan ve oluşan teri emen çoraplar tercih ederek oluşacak bakteri miktarını dolayısı ile de ayak kokusunu engellemek mümkün

Ayakkabıları değiştirerek kullanın

Ayakkabılarınızı 2 günden fazla giymek ayakkabıya yerleşen kokunun yakalara da bulaşmasına sebep olacaktır. Eğer imkanınız varsa 2 gün giydiğiniz bir çift ayakkabıyı en azından 24 saat havalandırmadan önce tekrar giymeyin

Bitkisel çözümlere başvurun

Çörek otu yağı kullanmanın yanı sıra eğer alerjiniz varsa ya da başka bir çözüm tercih etmek isterseniz adaçayı ile ayakları temizlemek de ayak kokusuna yol açan etkenlerden kurtulmayı sağlayabilir. Aynı zamanda ayakları tuzlu su ile yıkamak da doğal bir çözüm sunacaktır.

Ayakkabınızı karbonat ile kaplayın

Ayakkabıların iç kısmına yerleşerek zamanla ayaklara da bulaşan ter kokusuna karşı bir başka çözüm ise ayakkabının içini karbonat ile kaplayıp 12 saat kadar havalandırmak. Ayakkabıların içine karbonatı sürerek olduğu gibi bırakmak yeterli olacaktır. Aynı şekilde karbonatı çoraplarınızın içine sürerek de teri önleyici olarak ve pH seviyesini dengelemek için kullanabilirsiniz. Karbonat ayakta oluşan bakterilerin yok edilmesi için bir başka ideal çözüm sayılabilir.