Haşlanmış yumurta Haşlanmış yumurta

Yumurta kaç dakika haşlanmalı? Yumurta nasıl haşlanır?

Yumurta, yüksek protein içeriği ile insan sağlığı için oldukça önemli bir yiyecektir. Bununla beraber yumurtayı istediğiniz şekilde tüketebiliyorsunuz. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurtayı haşlamak için belli başlı püf noktaları dikkate almanız gerekmektedir. Bu püf noktaları doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, istediğiniz gibi bir yumurta elde edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere yumurtanın kaç dakika haşlanması gerektiğini ve yumurta haşlamanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Yumurta nasıl haşlanır?

Yumurta haşlamak için öncelikle yumurtanızın hangi kıvamda olmasını istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü bazı insanlar yumurtasını kayısı kıvamında severken, bazı insanlar ise daha az pişmiş yani rafadan yumurtayı sever. Yumurtanın en sağlıklı halinin haşlanmış yumurta olduğunu söyleyen uzmanlar, yumurta pişirmek için dakika saymanın oldukça önemli olduğunu dile getirmekteler. Gelin hep birlikte yumurta haşlamanın püf noktalarını öğrenelim.

Kayısı kıvamında yumurta kaç dakikada olur?

En çok tercih edilen haşlanmış yumurta tiplerinden olan kayısı kıvamını tutturmak oldukça zordur. Çünkü yumurtanızı pişirirken dakika saymalı ve dakikaların sonunda ise yumurtanın pişme sürecini hızlı bir şekilde durdurmalısınız. Çünkü yumurtanızı haşladığınız esnada su çok fazla ısınır. Eğer haşlama süresini tamamladıktan sonra yumurtanızı hızlı bir şekilde soğutamazsanız, yumurtanız pişmeye devam eder ve yumurtanızdaki istediğiniz kayısı kıvamını tutturamazsınız.

Yumurtanızı haşlarken oda sıcaklığındaki su ya da soğuk su ile haşlamaya başlamanız gerekmektedir. Eğer sıcak su ile yumurtanızı haşlamaya başlarsanız, yumurtanızdaki istediğiniz kıvamı elde edemezsiniz. Bunlar ile beraber kayısı kıvamındaki bir yumurta elde etmek istiyorsanız, yumurtanızı en az 4 ya da 6 dakika kadar kaynatmanız gerekmektedir. Bu süreden daha önce yumurtanızı haşlamayı bırakırsanız, cıvık bir yumurta elde edersiniz. Bu yüzden de yumurtanızı haşlarken, kaynatma sürelerine kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Hatırlatmak gerekir ki yumurtanızı haşlarken soğuk su ya da oda sıcaklığında olan bir su ile haşlayın.

Seyredin: Yumurta kaç dakikada haşlanır? İpuçları

Rafadan yumurta yapabilmek için yumurta kaç dakika pişirilmeli?

Rafine zevkleri olan kişiler, yumurtayı daha cıvık kıvamda severler. Rafadan yumurta ile yumurtanızın beyazı ve sarısı, normalden çok daha az pişer ve biraz daha akışkan bir kıvamda olur. Bu tür bir yumurta yapabilmek için de başlangıçta soğuk su ile yumurtanızı haşlamaya başlamanız gerekmektedir. Bütün bu kuralları hatırladıktan sonra gelelim rafadan yumurta yapabilmek için kaynatma sürenizin ne olduğuna.

Rafadan yumurta yapabilmek için yumurtanızı maksimum 3 dakika kadar kaynatmanız gerekmektedir. Ancak en dikkatli olmanız gereken konu ise, yumurtanızın haşlama süresi dolduğunda pişme işlemini hemencecik durdurmak. Bunun için ise yumurtanızı haşlamayı tamamladıktan hemen sonra buzlu su içerisine ya da soğuk su içerisine koymanız. Ancak bu işlemi hızlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. yumurtanızın pişme sürecini ne akar hızlı bir şekilde durdurursanız, istediğiniz kıvamı elde etmeniz o kadar kolay olacaktır. Yaklaşık 3 dakika boyunca yumurtanızı kaynatmalı ve pişme sürecini buzlu veya soğuk su ile hızlı bir şekilde durdurmanız gerekmektedir.