Evdeki pillerimizin boş mu yoksa dolu mu olduğunu nasıl anlarız?

Günlük hayatta pilleri kullandığımız birçok alan mevcut. Evdeki birçok eşyayı da pillerle çalıştırmaktayız. Çocuğumuza aldığımız kumandalı araba, televizyon kumandası, saat ve daha birçok aleti piller ile çalıştırmaktayız. Ancak bu piller sonsuza kadar dayanmadığı için de bitmiş olabiliyor. Bu yazımızda sizlere evde kullanacağınız pillerin boş mu yoksa dolu mu olduğunu nasıl anlayacağınızı anlattık.

Pillerin dolu mu boş mu olduğu nasıl anlaşılır?

Evimizde birçok elektronik alet olduğu için büyük bir pil yığını ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Bu yüzden de hangi pilin dolu hangi pilin boş olduğunu anlamakta güçlükler yaşayabiliyoruz. Fakat bu sorunun çözümü oldukça basit.

pillerin dolu olup olmadığını, pillerin sekmesinden veya düşmesinden analayabiliriz. Bunun için bir pili alın ve pilin boyutunun iki katı yüksekliğindeki bir yerden bırakın. Eğer pil sekiyorsa boştur. Ancak dolu piller, hem sekmez hem de düştüklerinde oldukça tok bir ses çıkarmaktadır. Bu kolay yöntem ile pillerinizin dolu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ayrıca pillerinizin düz tarafı aşağı gecelecek şekilde yerleştirin. Eğer piliniz düşüyorsa, test ettiğiniz pilin boş olduğunu gösterir. Çünkü bitmiş pillerin içerisinde çinko oksit birikir. Bu da pillerin daha hızlı bir şekilde devrilmesine neden olur. Fakat dolu bir pil ile bu testi yaptığınızda, test ettiğiniz pilin düşmediğini farkedeceksiniz.

Seyredin: Pil Boş mu Dolu mu Nasıl Anlaşılır?

Ahşap yüzeylerde denemeyin!

Bu test, pillerin dolup olup olmadığını anlamamıza yarıyor. Ancak bu testi kesinlikle ahşap yüzeylerde denememeniz gerekiyor. Çünkü ahşap gibi maddeler, uygulanan fiziksel darbenin şiddetini çok iyi emer. Bu yüzden de geri yansıtmaz. Eğer ahşap bir zemin üzerinde pillerinizin dolu olup olduğunu kontrol etmeye kalkarsanız, doğru sonuç alamayıp yanılabilirsiniz.

Pillerinizin dolu olup olmadığını kontrol etmek için daha çok mermer veya metal gibi yüzeyleri tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü bu tür yüzeyler, uygulanan fiziksel darbeleri çok daha iyi bir şekilde geri yansıtabildikleri için pil testinde size doğru bir sonuç verecektir.

Pil çeşitleri

Piller genel olarak ikiye ayrılır. Çünkü bazı piller şarj edilebilirken, bazı piller şarj edilememektedir. Şarj ettiğimiz piller genellikle elektrikli arabalar, dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi aletlerde kullanmaktayız. Fakat şarj edilemeyen piller televizyon kumandası, saat ve hesap makinesi gibi evde günlük kullandığımız elektronik aletlerde bulunmaktadır.

Tek kullanımlık pillerde gerçekleşen kimyasal değişimler, elektrik akımı ile tersine çevrilmediği için tek kullanımlık olmaktalar. Ancak lityum – iyon gibi şarj edilebilir piller, belirli elektrik akımları ile birlikte tekrardan kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Pil çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • AA ve AAA kalem piller
  • Daha fazla kapasite sunan ve yine kalem pil biçimini koruyan C ve D boy piller
  • 9V piller
  • 4.5V yassı piller. Bu tür piller artık çok fazla kullanılmamaktadır
  • CR2032, LR44 gibi saat pili olarak tabir edilen piller
  • Taşınabilir bilgisayarlar ve elektrikli otomobillerde tercih edilen 18650 lityum bataryalar