İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? En çok satan ikinci el otomobil markaları

Sıfır otomobil fiyatlarındaki artışlardan sonra, otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşlar ikinci el arabalara yönelmiş durumda. Bununla beraber insanlar, ikinci el otomobillerde hangi markayı tercih etmeleri konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu yazımızda sizlere en çok satılan ikinci el otomobil markalarından bahsedeceğiz.

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İkinci el araba alırken, vatandaşlar hata yapabiliyor. Genellikle bu kişiler ilk defa otomobil sahibi olacağından, gerekli olan prosedürleri incelemeden ikinci el otomobil satın almaya kalkıyor. Ancak ikinci el otomobil alırken dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylardan en önemlisi ise aracı kimden aldığınızı bilmek. Genellikle ikinci el otomobil alacak kişiler, aracı ilk sahibinden almak istiyorlar. Ancak bazı otomobil satıcıları, bu konuda yalan söyleyebiliyor. Ancak bunu anlamının artık çok kolay bir yolu var. Bunun için 5664’e kısa mesaj atarak, satın alacağınız araç ile ilgili tüm bilgilere erişebiliyorsunuz. Detay boşluk Plaka yazın ve 5664’e kısa mesaj gönderin. Mesajı gönderdikten sonra ise plakasını belirttiğiniz otomobil ile ilgili bütün detayları öğrenebileceksiniz. Size gelen geri bildirimde alacağınız bilgiler şunlardır:

  • Plakasını sorguladığınız aracın kaç kişinin elinden geçtiği
  • Plakasını sorguladığınız araç kimin elinde ne kadar süre kaldığı
  • Plakasını sorguladığınız aracın kaç yıl kasko ile kullanıldığı

Seyredin: 2.EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

İkinci el araba alırken, satın alacağınız aracın durumunu iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Eğer direkt olarak arabayı incelemeden satın alırsanız, sanayiden çıkmazsınız. Aracın ekspertiz raporunu görmeniz ve aracın hangi değişenlere uğradığını bilmeniz gerekiyor. Ayrıca satın alacağınız ikinci el otomobillerin hasar kaydı olup olmadığını da bilmeniz, ikinci el araba alırken oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Satın alacağınız otomobilin plakasını ya da şasi numarasını yazıp 5664’e göndererek, plakasını verdiğiniz aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığına bakabileceksiniz. Eğer araçta hasar kaydı bulunuyorsa, satın alacağınız otomobilin fiyatı düşecektir.

Araç ile ilgili bütün detayları ise kurumsal olan ve resmi kurallar çerçevesinde aracın durumunu inceleyen ekspertiz firmalarına başvurmanızı öneriyoruz. Bu sayede resmi bir belge ile aracın hangi durumda olduğunu öğrenebileceksiniz. Geçen yıllarda gelen bir kural ile birlikte, ikinci el otomobil satışları için ekspertiz raporu zorunlu tutuldu. Bu sayede daha güvenilir ve daha şeffaf bir ticaret ortamı oluşturulacak, otomobili satan da alan da mağdur olmamış olacak.

Satın alacağınız ikinci el otomobilin fiyat analizini yapmanız da oldukça önemli. Genellikle online otomobil satışı yapılan istelerde, filtreleme yapıp satın alacağınız modelin fiyatlarını karşılaştırabileceksiniz. Bu sayede satın alacağınız modelin en uygun ve en temizini satın alabileceksiniz. Ayrıca otomobil alırken bir başka dikkat etmeniz gereken husus ise ekipmanlar ve motor durumu. Aracın motorunda eğer herhangi bir sıkıntı varsa, ileride bu araç size plansız masraflar çıkartabilir ve belki haftalarca sanayide kalabilirsiniz. Bu durumu da hazırlanmış olan ekspertiz raporunda detaylı bir şekilde görebileceksiniz.

İkinci el otomobil alırken aracın lastik durumunu ve yedek anahtar gibi önemsiz görünen bir detayı bile atlamayın. Çünkü aracın lastiği otomobilin performansını etkilerken, satın alacağınız yedek anahtarının olup olmaması güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Geçen ay en çok satılan ikinci el otomobil markaları

Volkswagen

Satış: 15 bin 416

Renault

Satış: 14 bin 847

Fiat

Satış: 13 bin 866

Ford

Satış: 10 bin 788

Opel

Satış: 6 bin 78

Mercedes-Benz

Satış: 5 bin 818

Peugeot

Satış: 5 bin 551

Hyundai

Satış: 5 bin 359

Toyota

Satış: 4 bin 276