Instagram’da takipten çıkarıldığınız nasıl anlaşılır?

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Instagram, her geçen gün yeni özellikleri ile karşımıza çıkmakta. Bununla beraber kullanıcıların Instagram üzerinden kolay bir şekilde para kazanabilmesi de Instagram’ı oldukça ünlü bir sosyal medya platformu haline getirdi. META INC. (Eski adı ile Facebook) tarafından satın alınması ile birlikte kullanıcı sayısını katlayan Instagram, 2022 yılında yaptığı atılımlar ile oldukça beğenildi. Instagram’da kullanıcılar birbirlerini takip ediyor. Bu sayede de birbirlerini takip eden kullanıcılar, paylaştıkları hikayeleri ve postları görebilmekte. Ancak bazen bazı kullancılar sizi takipten çıkarabilir. Bu durumu anlamak en başta zor olsa da ufak birkaç adımı uyguladığınızda, kimin sizi takipten çıkardığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere “Instagram’da takipten çıkarıldığınız nasıl anlaşılır?” sorusunu yanıtladık.

Instagram’da takipten çıkarıldığınız nasıl anlaşılır?

Birinin sizi takipten çıkarmasını anlamanın en kolay yolu, profilinize girip takipçi listenizi kontrol etmek. Sizi takip ettiğini bildiğiniz kişinin adını takipçi listenizdeki arama bölümüne yazın. Ardından o kişiyi takipçi listenizde görmüyorsanız, demek ki sizi takipten çıkarmıştır. Bu işlemi uygulayabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Instagram’ı açın
 • Profilinize girin
 • “Takipçiler” sekmesine tıklayın
 • “Takipçiler sekmesindeki arama bölümüne sizi takipten çıkardığını düşündüğünüz kişinin Instagram kullanıcı adını girin

Bu işlemleri uyguladıktan sonra o kişinin Instagram hesabı aramada çıkmıyorsa, demek ki sizi takipten çıkarmıştır. Ancak söz konusu olan kişi Instagram hesabını silmiş  ya da dondurmuş olabilir. Bu yüzden de bu kişiyi takipçi listenizde göremeyebilirsiniz. Bu yüzden de hesabı bir de normal arama kısmında aratmanız sizin için iyi olacaktır. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Instagram’ı açın
 • Üst kısmındaki arama sekmesine girin
 • Söz konusu olan kişinin Instagram hesabını girin

Eğer kişiyi burada da bulamıyorsanız, bu kişi Instagram hesabını kapatmış ya da dondurmuş olabilir. Bu yüzden de artık takipçi listenizde görünmüyor ve sizi takip etmiyordur.

Üçüncü taraf uygulamaları kullanma

Instagram hesabınız ile giriş yapabildiğiniz üçüncü taraf uygulamalar ile de sizi kimin takipten çıkardığını ve siz takip etseniz bile sizin kimi takip etmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Ancak bu yolu pek fazla önermiyoruz. Ne de olsa bu tür üçüncü taraf uygulamalar, Instagram’a bağlı değil. Bu durumdan mütevellit, Instagram hesabınız bu uygulamayı kuran kişilerin eline geçebilir ve hesabınıza olan erişiminizi kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda bu tür uygulamalar size daha fazla özellik sunduğunu iddia ederek sizden bir miktar para almak için reklamlar yapabilir. Bu yüzden bu yolu pek fazla tercih etmemelisiniz. Instagram hesabınız ile girebileceğiniz bu üçüncü taraf uygulamalar ile şunları yapabilmektesiniz:

 • Yakın zamanda sizi kimin takipten çıkardığı
 • Gizli profilleri görme
 • Sizin takip ettiğiniz ama sizi takip etmeyen kişileri tespit etme

Bu kadar güzel özellikleri sunsalar da Instagram hesabınızın güzenliğini düşünüyorsanız, bu yolu çok fazla tercih etmemenizi öneriyoruz. Ancak yine de merak edip kullandıysanız, uygulamadan çıkış yapın ve hemen hesabınızın şifresini değiştirip 2 adımlı doğrulamayı kurun. Bu sayede kimse sizin izniniz olmadan Instagram hesabınıza giriş yapamaz.

Video: Instagram’da Takipten Çıkanları Nasıl Bulabilirsiniz? | Uygulama Kullanmadan Güvenli Şekilde

Instagram’da iki adımlı doğrulama nasıl açılır?

Instagram’ın en iyi güvenlik özelliklerinden biri olan iki adımlı doğrulama, sizin izniniz omadan kimsenin hesabınıza girmesine izin vermiyor. Karşı taraftaki kişide sizin Instagram hesabınızın şifresi olsa bile cep telefonunuza gelen SMS doğrulamasını yapması gerekiyor. Ancak bu SMS doğrulaması size geleceği için karşı taraftaki kişi, sizin Instagram hesabınıza giremeyecektir. İki adımlı doğrulamayı açmak için şu yolları takip edin:

 • Instagram’ı açın
 • Profilinize girin
 • Ayarlara’a girin
 • Güvenlik sekmesine girin
 • İki adımlı doğrulama seçeneğine tıklayarak, iki adımlı doğrulama sistemini kurun