WhatsApp’ta hayat kurtaran özellikler. Mutlaka kullanmanız gereken 8 gizli özellik

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, özellikle 2024 yılında da birçok yenilik getirmeye başladı. Bu yeniliklerin bir kısmı yayınlanmış olsa bile bir kısmı da beta kullanıcıları için sunulmuş vaziyette. Bunlar ile beraber WhatsApp’ta kullanılabilen ve hayat kurtaran birçok özellik bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere WhatsApp’ın hayat kurtaran özelliklerinden bahsedeceğiz.

WhatsApp’ın hayat kurtaran özellikleri nelerdir?

WhatsApp’ta bulunan hayat kurtaran özellikler, konuşmalarda size avantaj sağlayabilir. Aynı zamanda bu özellikler sayesinde de WhatsApp üzerindeki gizliliğinizi sağlayabilirsiniz. WhatsApp’ın hayat kurtaran özellikleri ise şu şekildedir:

Okundu bilgisini kapatmak

WhatsApp’ta karşı taraftan gelen mesajları açtığınızda, karşı tarafa okundu bilgisi gitmektedir. Bu okundu bilgisi ise bazı zamanlar, iki kişi arasını bozabilir. Çünkü siz bir mesajı okuyup cevap vermediğinizde, karşı taraf size gönül koyabiliyor. Fakat WhatsApp’taki okundu bilgisini kapatmak mümkün. WhatsApp’ın gizlilik ayarlarına gidip okundu bilgisini kapatabilirsiniz. Bu sayede de karşı taraf size attığı mesajı okuyup okumadığınızı anlamayacaktır. Ancak siz de karşı tarafın sizin mesajları okuyup okumadığını anlayamayacaksınız. Bu özelliği kapatmanın da tek handikapı bu.

Son görülmeyi kapatmak

Tıpkı okundu bilgisini kapatabildiğimiz gibi, WhatsApp’taki son görülme bilgisini de kapatabiliyorsunuz. Normal şartlarda son görülme yüzünden, çiftler veya arkadaşlar kavga edebiliyor. Son görülme sizin en son WhatsApp uygulamasına ne zaman girdiğinizi göstermektedir. Ancak son görülme bilgisini de WhatsApp’ın gizlilik ayarlarından kapatabiliyorsunuz. Ancak son görülme bilgisinin kapatılması karşı tarafın sizin son görülmesini görmesini engellese bile, sizin de karşı tarafın son görülmelerini görmesini engellemektedir.

Sesli mesajları gizlice dinleme

bazı anlarda sesli mesaj özelliği oldukça kullanışlı olabiliyor. Çünkü bir eliniz dolu iken mesaj atmaya çalışmanız, klavye üzerinden zor olabiliyor. Fakat sesli mesaj göndermek, bu tür durumlarda oldukça efektif bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ancak toplu taşıma araçları gibi kalabalık bölgelerde sesli mesajları dinlemek, bazen sıkıntılı anlar yaşatabilir. Ama sesli mesajları da gizli bir şekilde dinlemenin yolu var. Bunun için sesli mesajın play tuşuna bastıktan sonra, telefonu direkt olarak telefonlar konuşuyormuş gibi kulağınıza götürün. Bu sayede WhatsApp üzerinden gelen sesli mesajları sadece ahizeden dinlemiş olacaksınız. Bu sayede hem çevredeki insanları rahatsız etmeyecek, hem de özel mesajlarınızı gizlice dinleyebileceksiniz.

Mesajları vurgulama

WhatsApp üzerinden attığınız mesajları vurgulamak, karşı tarafın mesajları çok daha rahat bir şekilde anlamasını sağlayabilir. Bu şekilde de anlatmak istediğiniz olayın ne derece önemli olduğunu düzgün bir şekilde vurgulayabileceksiniz. Bu vurgulamaları yapabilmek için de belli başlı kombinasyonlar bulunuyor. Bu kombinasyonlar şu şekildedir:

  • İtalik yazmak için yapmanız gereken: _metin_
  • Kalın yazmak için: *metin*
  • Üstü çizili yazmak için: ~metin~

Seyredin: WhatsApp 8 YENİ GİZLİ Kullanmanız Gereken Özellik

Sahte konum göndermek

WhatsApp üzerinden konum paylaşma özelliği uzun zamandır kullanılıyor. Bunlar ile beraber geçtiğimiz yıllarda canlı konum paylaşma özelliği de eklenmişti. Ancak bazı durumlarda ya da arkadaşlarınızı kandırmak için sahte konum göndermemiz gerekebilir. WhatsApp’ta sahte konum gönderebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Mesajlar bölümünden ‘’+’’ kısmına tıklayıp ‘’Konum paylaş’’ seçeneğine tıklayın. Burada açılan pencerede kendi bulunduğunuz yeri mavi bir işaret ile göreceksiniz.
  • Arama kısmına nerede sahte konum bildirimi yapacaksanız, o adresi yazın ve aratın; Bir mahalle, sokak, alışveriş merkezi, tarihi yer, cami, müze, spor salonu gibi direkt isimleri de yazabilirsiniz.
  • İstediğiniz yeri bulduğunuzda ise adres kısmında gelen yere dokunduğunuzda sahte konum bilgisi göndermiş olacaksınız.