Almanya 4 bin Euro maaşla işçi arıyor. İşte başvuru şartları ve aranan özellikler

Almanya her yıl yurtdışından çalışacak işçiler alıyor. Bu yıl da Almanya tarafından açıklanan haber ile, istihdam sağlamak ve Almanya’da çalışmak üzere işçi arandığı duyuruldu. Yurtdışından gelecek olan işçiler Almanya’da çalışma vizesi alacak ve 4 bin Euro maaş ile Almanya’da çalışma hayatlarına başlayacak. Ülkemizden hem son yıllarda hem de geçmişte pek çok işçi alımı yapan Almanya düğmeye tekrar bastı ve 1.5 milyon işçi arandığını duyurdu.

Almanya 4 bin Euro maaşla işçi arıyor

Ekonomik olarak dengelerin değişmeye başlaması ile birlikte Almanya tıpkı 1960’lı yıllarda olduğu gibi tekrar büyük bir işçi alımı yapacağını açıkladı. Özellikle geçmişte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tercih ettiği ülkeler arasında yer alan ve yurtdışında çalışmak isteyenleri göç ettiği Almanya’ya gitmek ve orada yeni hayat kurmak için yeni bir fırsat da bu şekilde doğdu. Genel olarak istihdam isteği ve gerekliliği çok fazla olan Almanya’da geçtiğimiz yıllarda giderek azalan işsizlik oranlarının en son yüzde 3 seviyesine kadar gerilemesi sonrasında Almanya işçi konumunda çalışacak ve istihdama destek verecek çalışan bulmakta zorlanmaya başladı. Bu da aslında pek çok ülkenin yaptığını yaparak yurtdışından işi alımını başlatmasına yol açtı. Avrupa ülkelerinde genel olarak yapılmaya başlanan bu politika ile istihdam sorunu yaşayan ülkeler, yurtdışından bireyleri çalışma vizeleri ve oturma izinleri ile ülkelere getirerek iş-işçi dengesini korumaya çalışıyor.

Almanya’da 4 bin Euro’ya işçi olmak

Almanya diğer bazı Avrupa ülkeleri gibi işçi alımı için harekete geçti ve kapıları açtı. Çalışmak için başvuracak bireylerin bazı şart ve koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşulları karşılayan bireyler ise Almanya’da çalışma hayatına başlıyor ve 4 bin Euro maaş alıyor. Farklı ülkelerde yer alan büyükelçilikler ile yayılan ilanlar sayesinde insanlar Almanya’da işçi olmak için başvurabiliyorlar. Almanya bu işçi alımında 1.5 milyon kişiyi alacaklarını açıkladı. Açıklanan meslek grupları ise oldukça geniş. Almanya tarafından verilen ilanlarda aranan meslek grupları arasında yuva öğretmenliği, yaşlı ve hasta bakıcılığı, garsonluk, tır şoförlüğü ve su tesisatçılığı yer alıyor.

Almanya işçi başvurusuna kimler katılabilir?

Almanya hükümeti tarafından yapılan ilanlar ile işi alımını her birey başvuru yapabiliyor. Reşit olan herkesin katılabileceği başvurularda B1 seviyesinde Almanca bilmek gerekliliği dikkat çekiyor. B1 seviye Almanca bilen bireylerin kendisi hakkında bir Almanca CV ve ön yazı hazırlaması gerekiyor. Belirli meslek gruplarında çalışabilecek B1 seviye Almancası olan genç bireyler bu ilanlara başvuru yapabiliyor. Başvuru yapacak bireylerin 18 yaş üstünde ve 35 yaş altında olması aranan kriterler arasında.

Garson bulmak çok zor bir duruma geldi

Almanya’da işçi olarak çalışacak bireylerden genel olarak istenen meslek grupları arasında garsonluk bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre Almanya’da restoranların yüzde 80’inde işçi sıkıntısı yaşanıyor. Almanya’da birçok kafe ve restoran, çalışacak garson bulamıyor. Almanya’da garson olarak çalışmaya gidecek bireyler ise brüt olarak 4 bin Euro maaş alıyorlar. Bu maaş net şekilde ise deneyimli bir garson için 3000 Euro civarında bir ücrete denk geliyor.

Almanya’da aynı zamanda diğer meslek gruplarında çalışacak bireylere de ihtiyaç var. Genel olarak insanlarla iletişim halinde olmanızın gerekeceği bu melek gruplarında insanlar ile en az iletişimde olacağınız iş ise tır şoförlüğü. Almanya hemşire, yaşlı ve hasta bakıcı, garson, su tesisatçısı ve tır şoförü gibi meslek gruplarında çalışacak bireylere yaptıkları işe göre maaşlar ödeyecek. Bunların yanı sıra nakliye ve hizmet sektörlerinde de istihdam sorunu yaşayan Almanya, işçi alımı yapmaya devam ediyor. İlerleyen süreçte Almanya daha çok işçi almaya çalışacak gibi duruyor.