Ayakta oluşan ödem ve şişlik Ayakta oluşan ödem ve şişlik

Ayaklardaki ödem ve şişkinliği kesen gıdalar. Ayak ve bacaklardaki ödeme bu kürle son verin

Bilhassa yüzde ve ayaklarda olmak üzere vücutta sıvı birikmesine ödem adı verilmektedir. Ödemin vücutta oluşması, tartıda herhangi bir kilo oluşumu olmasa dahi fiziksel olarak kilo almış gibi görünmeye sebep olmaktadır. Ödem, tüketilen besinlerden; şehir değişikliği dolayısıyla bile meydana gelebilecek klasmanda olan bir durumdur.   yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle ortadan kaldırabileceğimizi biliyor muydunuz? İşte bilhassa ayaklarda oluşan ödemle mücadele eden gıdalar…

Ödem kimlerde görülür?

Ödem oluşması genellikle, fazla kiloya sahip kişilerde görülürken; karbonhidrat tüketimini fazla yapanlarda, tuz tüketiminin fazla olduğu kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Psikolojik bozukluğun da ödeme yol açabileceği düşünülürken, kadınların regli dönemin önce ve sonraki bir hafta a meydana gelebilmektedir. Bu durumların yanı sıra ödem, kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliğiyle mücadele eden kimselerde görülürken aynı zamanda şeker ve tansiyon yüksekliği yaşayan pek çok kişinin vücudu ödem tutmaya meyillidir.

Ödemin oluşmasında meydana gelen belirtiler nelerdir?

Vücutta oluşan ödemin nerede olduğuna bağlı olarak, gösterilen belirtiler birbirinden farklı olmaktadır. Belli başlı hastalıklar dolayısıyla ödem oluşmasının belirtileri şunlar olabilmektedir;

 • Ciltte gerginlik oluşmaya başladıysa ve cilt yüzeyinde parlamalar oluşuyorsa
 • Büyük bir hazımsızlık problemi çekiliyorsa, karnın şişkinliğinin oluşmasında
 • El, yüz ve bacaklar şişmeler meydana geliyorsa

Bu gibi durumlarla aniden karşılaşıyorsanız muhtemelen vücudunuzda ödem problemi başlıyor demektir. Tüketilen besinlerin dikkat edilmesi başta olmak üzere, tuz tüketimini azaltarak ödemin giderilmesi için ilk hamle yapılabilir. Ardından ödeme iyi gelen, besinlerin ve suların tüketilmesi ödemin gitmesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çay
Yeşil Çay / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ödeme iyi gelen besinler nelerdir?

Herhangi bir doktor tedavisi gerektirmeyen durumda ödem probleminiz varsa bu problemi bu besinleri tüketerek yok edebilmeniz mümkün. Ödem sökmeye yarayan bu besinler, ödemin vücuttan gitmesi için büyük bir veli nimettir. Magnezyum açısından zengin olan besinleri tüketirken aynı zamanda idrar söktürücü özelliği bulunan bitkilerden faydalanmakta fayda vardır. İşte ödem söktürücü o mucizevi besinler…

 • Yeşil Çay
 • Limon
 • Su
 • Sade soda
 • Maydanoz
 • Elma
 • Ispanak
 • Salatalık
 • Mısır püskülü ve kiraz sapı
 • Karahindiba
 • Havuç Suyu

Bu besinlerin tüketilmesi vücutta bulunan ödemin hızlı bir şekilde atılmasını sağlarken eski sağlıklı vücuda kavuşmanıza da yardımcı olacaktır. Bu besinlerin yanı sıra, ödemin vücuttan çıkma sürecini daha hızlı hale getirmek istiyorsanız, düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmemeli, uyku düzenine önem verilmeli ve olabildiğince vücut stresten uzak tutulmalıdır.

Ayakta oluşan ödem ve şişlik
Ayakta oluşan ödem ve şişlik / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Ayakta oluşan ödem nasıl atılır?

Tuz tüketilmesinin normalin üzerinde olması ayaklarda oluşan ödemin en büyük nedenlerinden bir tanesi olurken aynı zamanda, hamile birçok kadının da en büyük sorunlarından bir tanesidir ayaklarının ve ayak bileklerinin şişmesi. Yaşam kalitesinin büyük ölçüde sekteye uğramasına neden olan ayaklarda oluşan ödem problemi, kişide yürüyememe problemini ortaya çıkartırken ayakkabı giyilmesini de bir hayli zorlaştırmaktadır. Bu gibi yaşanan ödem problemlerinde, tuz tüketimini olabildiğince azaltırken, su tüketimini arttırmakta fayda vardır. Bu durumun yapılması durumunda, vücudunuzda meydana gelebilecek ödem problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Ödem problemini kronik olarak yaşamanız durumunda mutlaka uzman doktora başvurmalı, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığını kontrol altına alabilirsiniz.

Ayak ve bacaklardaki ödemi bu kürle uzaklaştırın

Ödem problemi hemen hemen herkesin bir dönem yaşadığı sorunlar arasında yer alırken bu tarifle direkt olarak ödem probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Malzemeler;

 • 1 demet maydanoz
 • 2 salatalık
 • 1 orta boy havuç

Yapılışı;

Tüm bu malzemelerin olarak suyunu çıkartın ardından 3 malzemeyi birbirine karıştırın ardından içerisine 1 çay kaşığı taze zencefil ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı gün içerisinde en fazla 2 kez tüketin. Düzenli olarak tüketildiğinde ödem probleminizin ortadan kalktığını gözlemleyeceksiniz.