Bazı yumurtalar kahverengi iken, neden bazıları beyazdır?

Bilindiği gibi satın alınan ya da direkt olarak tavuklardan temine edilen yumurtalarda belirli değişiklikler vardır. kimi yumurtalar daha büyük boyutlarda kimileri ise daha ufak görünümdedir. aynı zamanda bazı yumurtaların rengi kahverengi olarak karşımıza çıkarken bazıları ise beyazdır ve bunu çoğu zaman köy yumurtası ve fabrikasyon yumurta şeklinde ayırırız. Aslında durum tam olarak da böyle değildir. Peki neden bazı yumurtalar beyazken bazı yumurtalar kahverengi olur?

Yumurtalarda renk değişimi

Yumurtaların renklerinin belirlenmesindeki en önemli etken tavuğun cinsidir. Birçoğumuzun dikkat bile etmediği bu cins değişimi, tavuğun yumurtaladığı yumurtayı da etkileyerek yumurta kabuklarının farklı renklere sahip olmasını sağlar. Bu farkı ortaya koyan ve tavukların cinsini belirleyen özellik ise oldukça garip. Beyaz kulak memesi ve kırmızı kulak memesine sahip tavuklar var olmakla birlikte bu iki cinsin yumurtası da birbirinden farklıdır. Beyaz kulak memesine sahip tavuklar yumurtladığı zaman elde edilen yumurta beyaz renktedir. Kahverengi-kırmızı kulak memesine sahip tavukların yumurtası ise büyük bir çoğunluk ile kahverengi olarak elde ediliyor. Tavukların kulak memesi rengi aynı zamanda tüy renklerini de belirliyor. Beyaz kulak memeli tavuklar beyaz tüylü ve tahmin edilebileceği üzere kırmızı kulak memeliler ise kırmızı tüylü oluyor.

Kahverengi yumurta mı daha sağlıklı beyaz yumurta mı?

Aslında bakıldığı zaman yumurtalar arasında daha sağlıklı gibi bir durum mevcut değil. Fakat kahverengi renkli yumurtaların daha sağlıklı olarak nitelendirilmesinin de bir sebebi var. bu sebep tavukla ilgili değil tabii ki ama tavuğun yediği besinler ile ilgili. Kahverengi yumurtaları yumurtlayan tavukların beslendikleri besinler nedeni ile besin değerleri değişiyor ve bu da farklı bir sağlık yapısına sahip olmasını sağlıyor. Fakat büyük bir fark oluşmuyor ve yediğiniz yumurtalardan hemen hemen aynı besin değerlerini alarak ikisini de tüketebiliyorsunuz.

Kahverengi yumurta neden daha pahalı?

Kahverengi yumurtaları yumurtlayan tavuklar daha az olduğu için yemleri de bu bağlamda daha az ve ücreti daha yüksek oluyor. Buna bağlı olarak da marketlerde satılan kahverengi yumurtalar daha pahalı halde satışa sunuluyor. Yani yediğiniz yumurtanın farkı köy yumurtası olmasından değil yalnızca beslenmesinden geçen bir fiyat farkı oluşturmakta. Bunun dışında baktığınız zaman yumurta aynı yumurta.

Kahverengi yumurtalar nasıl daha lezzetli?

Arada herhangi bir fark olmadığı halde yediğinizde daha organik ve daha lezzetli sebebi de yine tavuğun beslenmesinden geçmekte. Satılan kahverengi yumurtaları pişirdiğimiz zaman tadının daha hoş olduğuna şahit olur ve organik yumurta olmasından kaynaklı diye düşünürüz. Ancak maalesef ki durum bu değil. Tavuğun beslendiği besin çıkardığı yumurtanın da tadını etkiler. Yani farklı yemler ile beslenen kırmızı tüylü tavukların yumurtası da buna bağlı olarak tat değişimine uğrar.

Kahverengi yumurtaların kabukları daha kalın

Yanlış bilinen bir başka durum ise budur. Aslında yumurtaların kabukları renklerine göre değişim göstermez. Fakat ne var ki toplumda uzun süredir devam eden ve çıkış noktası bilinmeyen bu tip bilgiler mevcut. Temeline baktığınızda ise yumurtanın kabuğunun daha kalın olmasına neden olan tek durum ise, tavuğun yaşı. tavuğun yaşı en kadar ilerlerse kabuk da buna bağlı olarak incelir. Daha geç tavuklardan elde edilen yumurtaların kabukları daha sert bir yapıya sahiptir. Bu da tıpkı bizim kemik yapımızın yaşlarımız ilerledikçe yumuşaması gibi bir durumdur. Yumurtaların özelliklerini belirleyen şey tamamen tüy ve kulak memesi renkleri ile alakalı olup, bunun dışından temelde iki yumurta da aynı özelliklere sahiptir.