Yoğurt Yoğurt

Bir kase yoğurt kaç kalori? Tam yağlı yoğurt kilo aldırır mı?

Özellikle diyet yapanların ve kür hazırlayanların vazgeçilmezi konumunda yer alan ve neredeyse her diyet listesi içerisinde bulunan yoğurt, probiyotik yapısı sayesinde kilo vermeye yardımcı bir besindir. Ancak her besin gibi yoğurdun da az ya da çok olarak kendine ait bir kalori miktarı bulunmaktadır. Kalorisiz besin diye bir şey olmadığından, hangi esinde ne kadar kalori odluğuna göre tüketerek sağlıklı bir diyet geçirmek mümkün olabiliyor. Her besin maddesinden yararlanırken daha sağlıklı bir kaynak tercih ettiğiniz sürece neyi ne kadar yediğinize bağlı olarak kilo vermek daha kolay hale gelebiliyor. bu kolaylığı sağlayan gıdalardan olan yoğurdun kalori ve besin miktarı ise merak edilenler arasında.

1 kase yoğurdun kalori değeri

Probiyotik yapısı ile yağ yakma hızını arttıran ve metabolizma çalışmasını düzenleyen yoğurt, var olan her gıda gibi bir miktar kalori barındırıyor. Süt kullanılarak yapılan her besinde olduğu gibi yapısında yağ barındıran yoğurdun kalori değerleri ise alınan miktara göre değişiyor. 100 gram yoğurt tüketen bir kişinin alacağı kalori 61 kcal şeklinde karşımıza çıkar. Standart boy bir kase yoğurt 200 gram kadar gelmekte olup bu miktarda yoğurt tüketen bir kişi ise toplamda 122 kcal kalori alacaktır. yoğurdun 1 çorba kaşığı kadar yanı 45 gram tüketimi ise 27kcal kadar kalori değerine sahiptir.

Yoğurt
Yoğurt / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Yoğurdun besin değerleri

1 kase kadar gelen ortalama 200 gram yoğurt, diyet listelerinde yer alan ve daha çok ara öğün olarak tüketilip tok tutucu özellik barındıran bir gıdadır. 1 kase yoğurt içerisinde bulunan besin değerleri ise şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Karbonhidrat: 9,32 gr
 • Protein: 6,94 gr
 • Yağ: 6,50 gr
 • Lif: 0 gr
 • Kolesterol: 26,0 mg
 • Kalsiyum: 242 mg
 • Potasyum: 310 mg
 • Sodyum: 92 mg
 • Demir: 0,10 mg
 • A vitamini: 198 mg
 • C vitamini: 1 mg

Tam yağlı yoğurt kilo aldırır mı?

Yoğurdun içerisindeki yağ miktarının neredeyse protein miktarına eşit olması ise farklı sorulara yol açıyor. Özellikle standart şekilde satılan tam yağlı yoğurtların içerdiği karbonhidrat ve yağ sebebi ile kilo aldırıp aldırmadığı ise merak edilen bir konu. Aslında bu konuda korkmayı gerektirecek bir şey yok Geçtiğimiz yıllarda İspanya’da yapılan ve tamamlanan bir araştırmada 8500 kadar kişiye 7 yıl boyunca yoğurt yediriliyor ve gözlemleniyor. Araştırma sonucunda elde dilen veri şu ki, tam yağlı yoğurt yenilmesi yarım yağlı ya da yağsız yoğurt yenilmesine göre daha kolay ve daha çok kilo verdiriyor. İçerisinde bulunan yararlı yağlar sayesinde yoğurt, kilo aldırmak yerine kilo vermeye yardımcı oluyor.

Yoğurt
Yoğurt / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Daha kolay kilo vermeye yarayan yoğurt

Kilo vermek isteyenlerin farklı tip yoğurt çeşitlerine ve diyet yoğurtlarına yönelmesi ardından marketlerden temin edilebilen pastörize yoğurtlar bu konudaki popülerliğini kaybetmeye başladı. Kilo vermek isteyenlere tavsiye olarak belirtilmesi gereken bir diğer konu ise hangi yoğurdun kilo vermeye daha çok yardımcı olduğu. Mayalanma ve kullanılan sütün doğal oluşu nedeni ile ev içerisinde hazırlanan yoğurtlar yağ yakımını hem tetikler hem de hızlandırarak daha sağlıklı ve hızlı kilo vermeyi sağlar. Yapısındaki probiyotik bileşen miktarının daha çok olmasından kaynaklı olarak yağ yakmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle evde hazırlama imkanı olanlar için ev yapımı yoğurtlar bir miktar daha ekşi olmalarına karşın çok daha sağlıklı bir yapıya sahiptirler.