Sağlıklı beslenme Sağlıklı beslenme

Bitkisel beslenmeye talep artıyor. Uzun bir ömür için nasıl beslenmeli?

Dengeli ve düzenli beslenmek yaşam kalitesini etkilerken aynı zamanda, uzun vadeli yaşamanın en büyük sırlarından bir tanesidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudun fiziksel olarak sağlıklı olmasına neden olurken aynı zamanda mental olarak da sağlıklı olmaya neden olmaktadır. Zor gibi görünse de esasında sağlıklı beslenmek oldukça kolaydır. Önemli olan yegane şey, vücudun metabolizma hızını bilerek bu doğrultuda yemek tüketmekten geçmektedir. Aynı zamanda yemeklerin besin gruplarına, ayırarak ve temiz besinleri tüketmek vücut ve iç organların sağlığını etkilediği için daha uzun ve daha kaliteli yaşamın kapılarını aralamaktadır. Öyleyse uzun bir ömür için nasıl beslenilmesi gerekiyor, bitkisel beslenme nedir gelin birlikte öğrenelim…

Sağlıklı bir ömür için ne yapılmalı?

Sağlıklı bir yaşam için, hayatın ritüeline uygun sağlıklı alışkanlıklar edinmek gerekmektedir. Bu alışkanlıklar, uzun vadede çok daha sağlıklı olmamızı sağlarken yaşamımızın da daha kaliteli olmasına neden olmaktadır. Sağlıklı bir ömür için, sağlıklı beslenmek önemlidir. Sağlıklı beslenmek, vücudun işlevini sağlıklı bir şekilde devam ettirebileceği gibi, daha fit hissetmeye de neden olacaktır. Sağlıklı bir ömür için bu alışkanlıkları edinmeniz mümkündür;

1-Dengeli ve düzenli beslenin

Her zaman güne sağlıklı bir başlangıç yapmak önemlidir. Uyandıktan sonra güne sirkeli bir su ile başladıktan yarım saat sonra, sağlıklı besinlerin yer aldığı temiz bir kahvaltı yapmak önemlidir. Bu sağlıklı kahvaltı, gün içerisinde daha enerjik olmanızı sağlarken, günlük motivasyonunuzu da bir hayli etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Dengeli ve düzenli beslenirken dikkat edilmesi gereken durumlardan en önemlisi, tüketilen tüm sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesiyle başlanmalıdır. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerden gerekli vitamin ve mineralleri alarak vücudumuza sağlık depolayabiliriz. Aynı zamanda, karbonhidrat, protein, yağ dengesinin de doğru kurulması gerekmektedir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, kilo alımını ve yağlanmayı arttıran en büyük nedenler arasında olduğunu unutmamak gerekir. Doğal yağ gruplarından içeren besinleri tüketmek, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlarken vücudun hastalıklara karşı da dirençli olmasını sağlamaktadır.

2-Sigara ve alkolden uzak durulmalı

Sağlık kalitesinin azalmasına neden olan en büyük durumların başında sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Sigara ve alkol tüketimi, insan sağlığını büyük ölçüde etkilerken, iç organların işlevini yitirmesine neden olarak sağlıklı çalışmalarının da önemine geçmektedir. Solunum ve dolaşım hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın tetikleyicisi olan sigara ve alkolü, uzun vadeli ve kaliteli bir yaşam için bırakmak gerekir.

Uyku
Uyku / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

3-Uyku düzenine dikkat edin

Dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer bir hususlardan bir tanesi de düzenli uyku periyodunun olmasıdır. Gece geç saatlere kadar oturmak yerine, kaliteli bir uyku geçirmek sağlığınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Günün tüm yorgunluğunu atmanıza ve ertesi güne daha sağlıklı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olan uyku ile vücudunuz dinlenirken aynı zamanda, zihniniz de dinlenecektir. Uzun ve kaliteli bir yaşam istiyorsanız, uyku saatinden yaklaşık 1 saat önce tüm teknolojik cihazlardan uzak durmayı denemeli ve bu saati, zihninizi dinlendirmek ya da kendinize vakit ayırarak geçirebilirsiniz. Uykuya geçmeden önce, uykunun kaliteli olması için, kendinizi uykuya hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

Egzersiz
Egzersiz / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

4-Egzersizi ihmal etmeyin

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için, beslenmenin yanı sıra egzersiz halinde olmak da bir hayli önemlidir. Kilo vermek ya da daha kaslı görünmek için değil, hareket halinde ve kasları çalıştırmak için spor yapmayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Spor yapmak başlı başınca bir sağlık deposudur. Sağlıklı yılların geçmesini ve kaliteli bir ömrün olması için egzersiz yapılması gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kendinizi çok fazla yormadan, vücudunuza ve gücünüze uygun egzersizler yapmak, günlük aktivitenizden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olurken aynı zamanda çok daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın uzun ve sağlıklı bir ömür için, yapılacak listelerden ziyade; zihnin gidiş yönünü değiştirmek fayda vardır.