Elma sirkesi Elma sirkesi

Boğaz ağrısı ve öksürüğe çözüm için elma sirkesi. Etkisini 1 saate farkettiriyor

Özellikle kış aylarında yaşanan dönemsel hastalıklar olarak ildiğimiz soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara bağlı olarak boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri hem şiddetli hem de acı verici yan etkiler olarak karşımıza çıkabiliyor. Hassas boğaz yapısına sahip bireylerin sıkça yaşadığı ve kurtuluş yolları aradığı bu sorunlar hem geçici hem de kalıcı hasarlara da yol açarken, her zaman olduğu gibi doğanın şifalı ellerinde bu sorunlara da bir çare bulmak mümkün.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Boğaz ağrısı ve öksürük neden olur?

Çoğunlukla hastalıklara bağlı olarak yan etkiler şeklinde ortaya çıkan boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri hem dönemsel hastalıkların hem de ciddi sorunların habercisi olarak görülebilir. Bu iki şikayetin de temelinde aynı sorun yattığı için çoğu zaman ilişkili olarak karşımıza çıkarlar. Üst solunum yolu enfeksiyonların bağlı olarak virüs nedenli hastalıklarda ortaya çıkan boğaz enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişirler. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtisi olarak görülseler de yine boğaz enfeksiyonu olarak yaşanabilecek akciğer pıhtısı, akciğer sönmesi ve akciğer kanseri gibi ciddi ve hayati tehlike arz eden hastalıklara bağlı olarak da gelişebilirler. Aynı zamanda kalp sorunlarına bağlı olarak zayıf kalbin akciğerde su birikimine neden olmasında da kaynaklanabilen öksürük ve boğaz ağrısı şikayetleri günlük olarak zararlı gazların ya da kirli havanın solunumundan dolayı anlık şekilde de gelişebilirler.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Boğaz ağrısı ve öksürüğe elma sirkesi

Elma sirkesi hem cilt sağlığı hem vücut yenilenmesi gibi durumlarda hem de temizlikte karşımıza çıkan ve birçok faydası bulunan gıdalardan sayılıyor. Bunların yanı sıra elma sirkesi üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının belirtileri olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerinden kurtulmak için de kullanabileceğimiz bir doğal ilaç. Dokuların pH seviyesini dengeleme konusunda yardım eden ve doku onaran yapısı ile elma sirkesi boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerini de doku onaran yapısı ile önlemeye yardımcı oluyor. Evde hazırlayabileceğiniz ve ana maddesi elma sirkesi olan bu karışımı elde etmek için gereken malzemeler ve hazırlanma yöntemi ise şu şekilde:

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 bardak ılık su
  • 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

Bu hızlı etki eden sağlıklı karışımı hazırlamak için tek yapmanız gereken ise bir bardak ılık su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 çay kaşığı tuzu ilave ederek tamamen homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmak. Acı tat rahatsız etmezse isterseniz acı pul biber de ekleyebilirsiniz. Kullanım şekli olarak yapmanız gereken ise bu karışımı ağzınıza alarak yaklaşık 3-4 dakika gargara yapmak. Fakat yutmadan geri tükürmelisiniz. Gün içerisinde bu gargara yöntemini 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Kısa sürede etki ettiğini göreceksiniz.

Video: ÖKSÜRÜĞÜ KESEN ÇOK ETKİLİ KARIŞIM ETKİSİ 1 SAAT SONRA HEMEN FARKEDİLİYOR

Şifalı elma sirkesi iksir

Elma sirkesi kullanarak hazırlayabileceğiniz bir başka şifalı karışım ise iksir niteliği taşıyan bu karışım olarak karşımıza çıkıyor. Elam sirkesi ile iksir niteliğinde bir karışım hazırlamak için ise malzemeler ve hazırlanışı şu şekilde:

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 bardak ılık su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Hazırlanışı

Bu şifalı karışımı hazırlamak için yine tek yapmanız gereken malzemelerinizi bir bardak su içerisinde karıştırmak ve tamamen homojen bir karışım elde etmek. Günde 2-3 bardak kadar içerek tüketebileceğiniz bu karışım kuru öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerini kesmesi ile tanınıyor ve etkisini kısa sürede gösteriyor. Dilerseniz bu karışımdan suyu çıkararak elma sirkesi ve bal miktarlarını arttırabilirsiniz. Fakat asidik yapısı nedeni ile elma sirkesini su ile seyreltmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.